KDYŽ JE CITÁT Z BIBLE NA TAXÍKU ILEGÁLNÍ
Za citát z Bible pokuta - mohou žít křesťané ve svobodné společnosti?
Náboženská svoboda obzvláště v 21. století není samozřejmostí. Křesťanství se stává terčem útoků a dehonestace. "Ježíš – Já jsem cesta, pravda a život. " Tyto známá slova zakladatele křesťanství zachycené ve čtrnácté kapitole Janova evangelia jsou podle rozhodnutí Dopravního úřadu německého města Essen „nepřípustnou náboženskou reklamou“.
S ohledem na obsah, velikost a umístění podle křesťanského taxikáře nesplňuje nálepka kritéria náboženské reklamy
"Já jsem cesta, pravda a život." Tato známá Ježíšova slova zachycená ve čtrnácté kapitole Janova evangelia jsou podle rozhodnutí Dopravního úřadu německého města Essen „nepřípustnou náboženskou reklamou“. Problém totiž je, že katolický konvertita a bývalý muslim Jalil Mashali si jej nalepil na svůj taxík.
Úřad požádal Mashaliho už loni v říjnu o stanovisko k tomuto obvinění a stanovil i sankci tisíc eur v případě nečinnosti
Křesťanský konvertita však nálepku s citátem odstranit odmítl. Argumentoval, že s ohledem na obsah, velikost a umístění nesplňuje nálepka kritéria náboženské reklamy. Dopravní úřad nyní od něho kromě pokuty žádá správní poplatek ve výši 88,50 eura. Úřady navíc Mashaliho varovaly, že pokuta za porušení tohoto zákazu může dosáhnout dokonce až 10 000 eur. V krajním případě mu hrozí i ztráta řidičského průkazu, protože taxi s biblickým veršem, tedy se svým náboženským vyznáním, nesmí řídit.
Jednapadesátiletý otec dvou dětí chtěl podle vlastních slov touto nálepkou podnítit lidi k uvažování o svém vztahu ke křesťanství
Rozhodující životní zkušenosti a impulsy a následné studium Bible přivedly muslimského taxikáře ke konverzi na křesťanství. Nálepka s biblickým citátem na taxíku není v Mashaliho pojetí a vyjádření náboženskou reklamou, ale projevem osobní zkušenosti s přesvědčením. Podle města je text náboženskou reklamou, která není v německých taxících povolena, píše Radio Essen . Úřady Mashaliho varovaly, že pokuta za porušení tohoto zákazu může dosáhnout dokonce až 10 000 eur.
Mashaliho případu se ujala právní organizace AFD International, která obhajuje základní lidská práva a svobody se zvláštním důrazem na ochranu života, svobodu vyznání a projevu. „V svobodné společnosti by vláda neměla umlčovat pokojné projevy víry. Jalilovy činy jsou chráněny základním lidským právem na svobodu náboženského vyznání, které zahrnuje právo sdílet svoje hluboce zakořeněné přesvědčení s ostatními. Stát se musí zdržet nespravedlivého zasahování do této svobody,“ zhodnotila případ právní zástupkyně organizace Lýdia Rieder.
Jalil Mashali řekl v rozhovoru pro Radio Essen:
"To je jen můj názor. Toto není náboženské heslo. V Německu je svoboda projevu, takže nechápu, proč bych měl toto rčení odstranit. V Íránu mohli uvěznit mě nebo mě za to zabil "Ale já žiju tady v Německu."
Je výrok z Bible „reklamou“?
K případu se vyjádřila i Spolková asociace taxislužeb a půjčoven aut tvrzením, že podle rozhodnutí Spolkového ústavního soudu z roku 1998 náboženské projevy nejsou v taxících povolené. Taxíky mají důležitou funkci v místní veřejné dopravě a poskytují veřejnou službu pro každého. „Našemu kolegovi můžeme jen poradit, aby svou víru vyjádřil a žil jiným způsobem,“ odkázal ještě loni výkonný ředitel asociace Michael Oppermann. Při konzistentní aplikaci tohoto nařízení nesmí taxikář nebo řidič MHD nosit náboženské symboly, jako například křížek na krku.
Pokud je v zemi s křesťanskými kořeny biblický citát na taxíku ilegální, potvrzuje to minimálně jedno: kořeny jsou důležité, automaticky však neznamenají současné ovoce. Připomenul to příběh muslima z Asie, který se v Evropě stal křesťanem.
Křesťanská kampaň kritizována i v Praze
S podobnými názory se setkala v Praze i křesťanská kampaň kvůli nespokojenosti s údajnou reklamou na náboženství ve veřejném prostoru. Ostatní v tom však neviděli žádný problém. "Iniciativa sdružuje mnoho církví napříč denominacemi." Pražský náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) si myslí, že by se pravidla pro inzerci v hlavním městě měla změnit. "Je v pořádku, aby tramvaj fungovala jako náborová kampaň pro náboženské organizace?" zeptal se na síti X. Hřib chce, aby město zavedlo kodex, který reguluje komerční reklamu na veřejných prostranstvích hlavního města. Šéf DPP (Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost) Daniel Šabík však uvedl, že plochy s Ježíšem plně vyhovují legislativě. Pokud se prý však někdo domnívá, že reklamy porušují etický kodex, může samozřejmě podat stížnost Radě pro reklamu.
#Geopolitan #křesťanství #víra #Praha #Německo #Kristus #reklama #politika #ideologie #kultura #Bible #EU #Evropa
Zanechte komentář :