BRUSEL UČINIL DALŠÍ KROK KE ZRUŠENÍ NÁRODNÍCH STÁTŮ
Evropský parlament bude v květnu hlasovat o novém volebním zákoně do EP
Centralismus EU je opět na vzestupu. V květnu má EU parlament v Bruselu hlasovat o reformním volebním balíčku. Jde zde o nadnárodní seznamy poslanců. To dále odcizí poslance Evropského parlamentu od jejich domovských regionů. A občany od europoslanců. Občan členského státu dostane možnost volit europoslance z úplně jiného členského státu EU.
Další krok k #centralizovanému superstátu #EU je na spadnutí. Na žádost španělského socialistického europoslance Domènce Ruize Devesy podpořil výbor Evropského parlamentu pro ústavní otázky koncem března 19 hlasy proti devíti legislativní iniciativu, která nahrazuje platný volební EU #zákon #voleb do Evropského #parlamentu (viz zprávy »Börsen-Zeitung«, »Wochenblick«).
Hlasování o novém volebním zákoně do Evropského parlamentu již začátkem května
Aby podpořili veřejnou evropskou #debatu, navrhují #europoslanci soubor minimálních standardů, které by měly být respektovány ve volbách do EU. Každý občan EU starší 18 let by měl mít právo kandidovat a pro velké volební obvody (s alespoň 60 mandáty) by měl být zaveden povinný volební práh ve výši alespoň 3,5 %. Text také stanovuje 9. květen jako společný evropský den hlasování ve všech #členských #státech.
Brusel zřídí nové volební orgány
Členské státy by měly zajistit, aby se evropským volebním orgánům dostalo stejného zacházení a stejných příležitostí jako vnitrostátním politickým stranám a aby na hlasovacích lístcích používaných při volbách byla stejná viditelnost názvů, akronymů, symbolů a log těchto orgánů.
Všichni občané, včetně lidí se zdravotním postižením, by měli mít rovný přístup k volbám. Vždy by měla existovat možnost volit poštou, aby mohli své volební právo uplatnit například občané žijící v zemích mimo EU. Rovnost pohlaví by měla být na kandidátních listinách povinná.
Kandidáty mohou předkládat i koalice volebních stran
Celoevropské #seznamy #kandidátů by měly předkládat evropské #volební #orgány, jako jsou koalice vnitrostátních #politických #stran a/nebo vnitrostátní volební sdružení nebo evropské politické strany. Tyto seznamy musí brát v úvahu zeměpisné zastoupení, aby menší členské státy nebyly v konkurenční nevýhodě. Podle europoslanců bude za registraci kandidátek zodpovědný nový evropský volební orgán.
Europoslanci bez vazeb na jejich mateřské země
Mimo jiné zde jde v duchu »global governance« i o nadnárodní seznamy. To přerušuje #vazby mezi členy parlamentu a jejich zeměmi a regiony původu. Srozumitelně to znamená, že v České republice můžete volit španělské nebo francouzské poslance, aniž byste věděli, co chtějí, a aniž byste si byli jisti, že vědí, co chtějí čeští voliči. Co ví poslanec parlamentu z Katalánska o problémech v Čechách nebo na Moravě? Co ví europoslanec z Normandie o přáních občanů ve Slezsku? Schválením této připravené legislativy budou ještě více potřeby zemí a regionů upozaděny.
Německá #AfD a Rakouská #FPÖ patří mezi strany, které již avizovaly odpor. Stále je možné ovlivnit rozhodnutí v EU parlamentu ve prospěch regionů a národních států. Stanoviska politických stran České republiky nejsou známa. Hlasování proběhne již 9. května.
Zanechte komentář :