ČÍNA ROZHODNĚ KLIMATICKOU POLITIKU NEBERE VÁŽNĚ
Čína na Německu vydělává skrze falešné emisní povolenky
V posledních měsících došlo k odhalení závažného podvodu týkajícího se falešných klimatických projektů v Číně, které byly využity k získání certifikátů CO₂ pro německý trh. Tento skandál, který se stále více vyvíjí jako možná nejzávažnější podvod v oblasti ochrany klimatu v Německu, odhalil hlubší systémové problémy v mechanismu obchodování s emisními povolenkami a upozornil na obtížnou spolupráci s Čínou.
Osm čínských klimatických projektů bylo identifikováno jako falešných
Spolkový úřad pro životní prostředí (UBA) identifikoval osm klimatických projektů UER (Upstream Emission Reductions) v Číně jako falešné a odmítl pro ně vydat CO₂ certifikáty. Projekty UER jsou opatření zaměřená na snižování emisí CO₂ v procesu těžby a zpracování fosilních paliv. Německé ropné společnosti mohou nákupem těchto certifikátů získat výhodu pro plnění svých emisních kvót. Po zjištění nesrovnalostí a po důsledné analýze pomocí satelitních snímků a zpráv organizátorů projektů však UBA rozhodla, že nebude vydávat certifikáty UER těmto pochybným projektům, čímž zamezila vstupu až 159 574 tun ekvivalentu CO₂ na trh.
Pro západ je monitorování čínských klimatických projektů nemožné
Jelikož Čína nepovoluje inspekční návštěvy západních úředníků, je prakticky nemožné ověřit existenci projektů a jejich pravdivost přímo na místě. Německé auditorské společnosti dlouhodobě schvalovaly CO₂ kredity z těchto projektů, přestože byly dostupné pouze vzdálené satelitní snímky a papírové zprávy. Tento fakt byl dlouho kritizován průmyslem biopaliv, který již loni na podzim nahlásil podezření na několik projektů. Vzhledem k tomu, že ropné společnosti přenášejí náklady na nákup klimatických kreditů na cenu pohonných hmot, němečtí motoristé pravděpodobně zaplatili stovky milionů eur za falešnou ochranu klimatu.
Berlín vyštřuje 17 dalších podvodů
UBA nyní prozkoumává další klimatické projekty, které vykazují kritické nedostatky, a vyžaduje kontrolu přímo na místě. Nicméně, ze 21 vybraných projektů, jen u pěti projektů bylo povolení k inspekci uděleno bez omezení. Dirk Messner, prezident UBA, označil toto odmítnutí za silný indikátor, že mnoho organizátorů projektů nedisponuje dostatečnou kontrolou nad svými aktivitami, a zdůraznil možnost zrušení souhlasu pro tyto projekty. V Berlíně probíhá vyšetřování zaměřené na 17 osob podezřelých z podvodů, kteří měli zneužívat své pozice při ověřování pravdivosti těchto projektů.
Podvody destabilizovaly ceny na trhu s emisními povolenkami
Podvody s falešnými certifikáty CO₂ destabilizovaly ceny na trhu s emisními povolenkami (GHG). Některé německé společnosti zabývající se biopalivy byly nuceny vyhlásit insolvenci, zatímco podpora e-mobility byla rovněž zasažena poklesem výše příspěvků na emise skleníkových plynů. Iniciativa „Stop podvodům v oblasti klimatu“ (IKS), zastupující 50 poškozených subjektů, kritizovala UBA za pomalý postup při vyšetřování. Přestože UBA dostala první zprávy o podvodu již v srpnu 2023, pouze osm projektů bylo po roce důkladně vyšetřeno.
Důvěryhodnost systému klimatických projektů je vážně ohrožena
Skandál s falešnými certifikáty CO₂ z Číny odhalil závažné mezery v systému klimatických povolenek a přináší naléhavou otázku, zda je možné dlouhodobě pokračovat v současné formě obchodování s emisními kredity. Důvěryhodnost celého systému klimatických projektů je vážně ohrožena, jak píše německý deník Die Welt.
#geopolitan #zpravy #zpravyzdomova #zpravyzezahranici #necenzurovanezpravy #zahranicni #zdenekchytra #klimatickypodvod #certifikatyCO2 #falesneprojekty #spolkovyuradprozivotniprostredi #upstreamemissionreductions #UER #kontrolanamiste #emisnikvoty #podvod #cina #inspekce #ropnespolecnosti #motoriste #sklenikoveplyny #Nemecko
Zanechte komentář :