STÁTNÍ DLUH USA DOSAHUJE REKORDNÍCH HODNOT
Státní dluh USA vzrostl na 35 800 miliard dolarů
Státní dluh Spojených států amerických dosahuje neustále nových rekordních hodnot, přičemž v roce 2024 činí 35,8 bilionu dolarů. Tento neustálý nárůst zadlužení nemá jasné vyhlídky na ukončení, což vyvolává obavy jak o ekonomické, tak politické dopady. „Nárůst amerického vládního dluhu vlastně už léta nezná mezí,“ uvádí se v analýze, která zmiňuje, že dřívější dluhové stropy byly opakovaně zvyšovány, aby se pokryly obrovské strukturální deficity.
Výrazný nárůst úrokových nákladů
Jedním z hlavních problémů rostoucího dluhu jsou úrokové náklady. Zatímco v roce 2014 musela vláda USA zaplatit 431 miliard dolarů ročně na úrocích, v roce 2024 tento výdaj vzrostl na 1,09 bilionu dolarů. „To jsou téměř nepochopitelné rozměry! Tyto peníze pak rok co rok chybí na stavbu mostů, opravu silnic, nábor učitelů atd.,“ píše se dále v analýze. Rostoucí úroky tak zvyšují tlak na rozpočet, což omezuje investice do klíčových oblastí infrastruktury a veřejných služeb.
Zadlužení za prezidentů Trumpa a Bidena
Za vlády Donalda Trumpa vzrostl státní dluh USA z necelých 20 bilionů dolarů na 27,8 bilionu dolarů, což bylo částečně způsobeno koronavirovou krizí a výdaji na podporu obyvatelstva během pandemie. „Američané dostali od své vlády obrovské sumy peněz ve formě šeků,“ což zvýšilo zadlužení. Za prezidenta Joea Bidena dluh dále vzrostl na současných 35,8 bilionu dolarů, přičemž k růstu přispěly náklady na zvládnutí pandemie i zákon o snižování inflace z roku 2022, který měl posílit americkou ekonomiku.
Rostoucí politické riziko
Zvýšené úrokové náklady přinášejí také politické riziko. „Úrokové zatížení amerického vládního dluhu vzrostlo v uplynulém finančním roce na nejvyšší úroveň od 90. let minulého století,“ uvádí analýza. Vysoké úroky omezují možnosti vlády reagovat na politické a ekonomické výzvy, což může v budoucnosti komplikovat další rozhodování o rozpočtu. Vzhledem k těsným politickým rozdělením v Kongresu může i malá skupina poslanců zablokovat klíčová rozhodnutí.
Historicky vysoké rozpočtové deficity
Historicky vysoké deficity amerického rozpočtu, které přispívají k nárůstu dluhu, jsou způsobeny zejména rostoucími výdaji na sociální a zdravotní pojištění, ale také mimořádnými výdaji na zvládnutí pandemie a rozsáhlým snížením daní v roce 2017. To všechno vedlo k situaci, kdy se zadlužení USA neustále zvyšuje a vládní rozpočet je pod stále větším tlakem.
Ekonomické plány Trumpa a Harrisové
Otázka, jak řešit rostoucí dluh, se stává jedním z klíčových témat v politické kampani. Donald Trump navrhuje další snížení daní, které by podle něj mělo stimulovat ekonomický růst a vyrovnat státní hospodaření. Naopak Kamala Harrisová prosazuje zvýšení daní pro nejbohatší Američany a korporace. Nicméně, podle odborníků bude státní dluh USA růst za vlády obou kandidátů. Výbor pro odpovědný federální rozpočet odhaduje, že Harrisův plán by v příštích deseti letech zvýšil dluh o 3,5 bilionu dolarů, zatímco Trumpův plán by dluh zvýšil o 7,5 bilionu dolarů.
Rostoucí náklady sociálního pojištění
Dalším problémem pro americkou ekonomiku je stárnutí populace, což vede k neustálému zvyšování nákladů na sociální a zdravotní pojištění. „Náklady na sociální a zdravotní pojištění se stárnutím americké populace nadále porostou,“ uvádí zpráva. To bude i v nadcházejících desetiletích přispívat k nadměrným rozpočtovým schodkům, pokud nebudou provedeny zásadní reformy.
Současná fiskální situace Spojených států zůstává velmi komplikovaná a rostoucí dluh představuje velkou výzvu pro jakoukoli budoucí administrativu.
#Geopolitan #zpravy #zpravyzdomova #zpravyzezahranici #necenzurovanezpravy #zahranicni #ZdenekChytra #USA #statnidluh #uroky #rozpocet #DonaldTrump #JoeBiden #KamalaHarris
Zanechte komentář :