VOLKSWAGEN PLÁNUJE ZAVŘÍT ZÁVODY V NĚMECKU A PROPOUŠTĚT TISÍCE ZAMĚSTNANCŮ
Automobilový gigant Volkswagen čelí protestům a tlaku od vlády i odborů
Vedení společnosti Volkswagen oznámilo plán na uzavření několika závodů v Německu a masivní redukci pracovních míst, což vyvolalo rozhořčení mezi zaměstnanci i silnou odezvu odborů a vlády. Podle předsedkyně podnikové rady Daniela Cavallo se jedná o „nejméně tři závody“ a plánované propouštění se týká až desítek tisíc lidí. „Představenstvo chce zavřít nejméně tři závody VW v Německu,“ uvedla Cavallo na setkání s pracovníky ve Wolfsburgu.
Hrozba pro závody v Osnabrücku a dalších regionech
Plány uzavření závodů ohrožují zejména provozy, jako je ten v Osnabrücku, který přišel o nadějnou zakázku od Porsche. Kromě uzavření některých továren zvažuje Volkswagen také přesun pracovních pozic do zahraničí. Cavallo varovala, že uzavírání a propouštění se mohou dotknout všech německých závodů, přičemž žádný z nich není zcela „v bezpečí“.
Změna v zaměstnaneckých jistotách po 30 letech
V září Volkswagen zrušil zaměstnanecký systém jistoty, který fungoval přes 30 let, jak informuje německý deník Die Welt. Tento krok, který umožňuje masivní propouštění od poloviny roku 2025, vyvolal ostrou kritiku jak mezi zaměstnanci, tak v odborových organizacích, které upozorňují na nejistotu v pracovních pozicích. Podle odborů je zrušení jistoty práce jedním z prvních náznaků ekonomického tlaku na automobilový gigant.
Rozpor mezi vedením a odbory o platové podmínky
Volkswagen současně představil plán na desetiprocentní snížení platů pro zaměstnance a nulové zaokrouhlení na příští dva roky, což vedlo k tvrdé kritice ze strany odborové organizace IG Metall. „Je to hluboká rána do srdce těžce pracujících zaměstnanců VW,“ uvedl hlavní vyjednavač IG Metall, Thorsten Gröger, který zároveň požaduje dlouhodobější řešení pro ochranu zaměstnaneckých práv. VW v září odmítl požadavek IG Metall na sedmiprocentní zvýšení platů, což zvyšuje napětí mezi vedením a odbory.
Vládní reakce a varování Volkswagen
Na situaci reagovala i německá vláda, která varovala Volkswagen před nepromyšlenými kroky, které by mohly mít negativní dopady na zaměstnance. Kancléř Olaf Scholz prohlásil, že „chybná manažerská rozhodnutí nesmí jít na úkor zaměstnanců,“ a zdůraznil, že vláda očekává, že Volkswagen najde řešení, které zachová pracovní místa. Zatím není jasné, zda VW na tuto výzvu odpoví konkrétními opatřeními.
Rostoucí nespokojenost a hrozba stávek
Napětí mezi zaměstnanci dále vzrostlo po pondělním protestním pochodu ve Zwickau, kde tisíce pracovníků vyšly k branám továrny vybaveny píšťalkami a chrastítky, aby vyjádřily svůj nesouhlas s plány vedení. Někteří zaměstnanci pohrozili, že od prosince mohou zastavit práci v německých závodech, čímž by došlo k tzv. „horké zimě“. Podle zaměstnanců je třeba vypracovat dlouhodobou strategii, která zabrání ekonomickému sestupu.
Politici požadují změnu průmyslové politiky
Mezi kritiky současné situace patří i politik Sören Pellmann z Die Linke, který vyzval k „plánované průmyslové politice“. Susanne Ferschlová, politička z odborové organizace, obvinila vedení VW z krátkozrakého přístupu. Podle ní nyní zaměstnanci „platí účet za krizi způsobenou vedením“, které by mělo s odbory a zaměstnanci aktivně hledat řešení.
Budoucnost Volkswagenu: Klíčové jednání s IG Metall
Volkswagen čeká klíčové jednání s odbory IG Metall, které proběhne ve středu. Pokud vedení potvrdí plány na uzavírání závodů a snížení platů, hrozí, že narazí na odpor nejen ze strany zaměstnanců, ale i širší veřejnosti. Gröger varoval, že pokud VW „chce ohlásit labutí píseň Německa, musí očekávat odpor, který si nedokáže představit.“
#geopolitan #zpravy #zpravyzdomova #zpravyzezahranici #necenzurovanezpravy #zahranicni #zdenekchytra #volkswagen #zavody #propousteni #zamestnanci #vlada #igmetall #protest #nemecko
Zanechte komentář :