PROVOZOVATELÉ SVOBODNÝCH SOCIÁLNÍCH SÍTÍ PODLÉHAJÍ POLITICKÉMU NÁTLAKU
Telegram chce s vládami sdílet více dat
Zdá se, že tlak různých vlád na generálního ředitele společnosti Telegram Pavla Durowa má své výsledky. Telegram je nyní připraven sdílet s úřady více údajů o uživatelích. Durow tak podlehl politickému tlaku podobně jako Elon Musk v Brazílii.
Konec bezpečné alternativy?
Telegram byl dosud mnoha uživateli internetu považován za bezpečnější alternativu k aplikaci WhatsApp. S tím je však možná konec. Tlak na šéfa Telegramu Pavla Durova má svůj účinek. Jeho společnost nyní souhlasila s tím, že bude na požádání sdílet údaje o uživatelích s úřady a vládou, jak informuje Manager Magazin.
Nové postupy sdílení dat
V případě právně odůvodněných žádostí chce Telegram také poskytovat IP adresy uživatelů úřadům. To ukazuje, do jaké míry jsou svoboda projevu a svoboda tisku na internetu stále omezovány. Je to v podstatě stejné jako odposlouchávání telefonních hovorů. Pro používání sociálních médií platí následující pravidlo: téměř nic není bezpečné, téměř vše lze zachytit.
Zatčení a kauce
V sobotu 24. srpna byl v Paříži zatčen zakladatel a majitel Telegramu Pavel Durov, který byl ve středu propuštěn po složení kauce ve výši 5 milionů eur pod podmínkou, že neopustí Francii a bude se dvakrát týdně hlásit na policii.
Rukojmí a spolupráce s vládou
Durov se stal rukojmím, které má donutit platformy ke spolupráci se zpravodajskými službami. Zakladatel videoplatformy Rumble Chris Pawlowski pochopil příznaky a okamžitě opustil Francii. Koneckonců, Rumble je ve Francii – a v Brazílii – již zakázána.
Spolupráce se zpravodajskými službami
Také rukojmí, které má donutit platformy ke spolupráci se zpravodajskými službami, je součástí současné situace. Zakladatel videoplatformy Rumble Chris Pawlowski pochopil příznaky a okamžitě opustil Francii. Koneckonců, Rumble je ve Francii – a v Brazílii – již zakázána.
Obvinění a kontroverze
Obžaloba tvrdila, že Durov na své platformě povolil „zneužívání dětí“, „terorismus“ a „obchodování s drogami“, a proto je částečně vinen. Vzhledem k tomu, že Telegram je neutrální messengerová platforma, je to trochu jako zavřít šéfa Telekomu nebo Vodafonu, protože zločinci telefonovali.
Důvod zatčení
Skutečný důvod Durovova zatčení byl na konci obvinění: odmítl totiž úřadům poskytnout přístup ke své šifrované službě messenger, tzv. backdoor neboli zadní vrátka. Není divu, nikdo totiž nepotřebuje šifrovaný messenger se zadními vrátky.
Politická hra
Francouzské úřady se pravděpodobně na Durova zaměřovaly již delší dobu. Deník Canard Enchaîné uvedl, že francouzský prezident Emmanuel Macron vylákal Durova do Paříže pozváním na večeři a poté ho nechal zatknout. To by bylo obzvlášť nestoudné, protože Macron Durowovi nabídl možnost založit ve Francii v roce 2018 svou společnost. Macronův vlastní kanál na Telegramu má 82 000 odběratelů.
Durova historie a principy
Koneckonců Telegram byl kdysi oblíbeným programem západních propagátorů demokracie a podporovatelů odolnosti. Durov opustil Rusko v roce 2014 poté, co Kreml získal jeho první platformu VK. Durov odmítl cenzurovat účty demonstrantů na Majdanu na Ukrajině. Místo toho, aby ustoupil, zveřejnil tehdy třicetiletý Durov svou fotografii se vztyčeným prostředníčkem...
Durov a jeho postoj k cenzuře
Durov odmítl cenzurovat účty demonstrantů na Majdanu na Ukrajině. Místo toho, aby ustoupil, zveřejnil tehdy třicetiletý Durov svou fotografii se vztyčeným prostředníčkem, přestěhoval se do Dubaje a rozvinul tam Telegram.
Telegram jako nástroj barevných revolucí
Telegram se tak stal oblíbeným poslem bubliny barevné revoluce otevřené společnosti NATO. Když chtěl soud v Rusku v roce 2018 Telegram zablokovat, skupina 26 nevládních organizací občanské společnosti financovaných USA a Sorosem – Amnesty International, Human Rights Watch, Reportéři bez hranic, Freedom House, prostě obvyklí podezřelí – spojila své síly a protestovala, jak v pátek radostně připomněla mluvčí Kremlu Maria Zacharovová.
Role Telegramu v běloruské krizi
Když se v roce 2020 měla v Bělorusku uskutečnit třetí západní barevná revoluce proti autokratovi Lukašenkovi od roku 2003, byl Telegram hlavním kanálem CIA, která kanály aktivně financovala.
Vliv Telegramu na ruskou opozici
Když Correctiv v roce 2021 uvedl film „Putinův palác“ s Alexejem Navalným, byl Telegram také kanálem pro „palácovou“ vzpouru, kterou Putin brutálně potlačil a Navalného zatkl.
Hrozba pro demokratické instituce
Přibližně ve stejné době si však Deep State již začal uvědomovat, že neomezená a šifrovaná svoboda projevu na internetu by se mohla stát hrozbou pro „demokratické instituce“ – samotný Deep State.
Korupční skandály a geopolitika
V roce 2008 Obamova administrativa ukončila těžbu ropy u pobřeží USA a místo toho investovala spolu se Sorosovým fondem do obřích ropných polí u brazilského pobřeží. V roce 2018 byl Ignacio Lula da Silva v Brazílii uvězněn za korupci kvůli korupčnímu skandálu „Lavo Jato“ kolem státní ropné společnosti Petrobras, největšímu korupčnímu skandálu ve světové historii v hodnotě 2 miliard USD.
Kritika účasti německého soudce
Je iritující, že se německý ústavní soudce účastní takové konference společně s brazilskými soudci, napsala brazilská novinářka Claudia Wildová. „Soudci, kteří bez udání důvodů cenzurovali desítky lidí a médií, soudci, kteří nařídili zatčení více než tisíce lidí za účast na politických protestech, soudci, kteří se netají tím, že mají politickou agendu a budou ji prosazovat.“
Otázky o povědomí a odpovědnosti
„Jsou si němečtí daňoví poplatníci vědomi, že se jeden z jejich soudců účastní takové akce?“ zeptal se Wild. „Je si německý soudce vědom toho, co se skutečně děje u Nejvyššího soudu v Brazílii? Měl by se o tento model vůbec zajímat německý Nejvyšší soud?“
Situace v brazilském Nejvyšším soudu
„Celý brazilský Nejvyšší soud, nejen soudce Alexandre de Moraes, se už léta zabývá čistkami v trestních rejstřících zkorumpovaných politiků a jejich kompliců, zatímco slušní občané jsou vězněni, jsou jim ničeny životy a obtěžovány jejich děti, protože kritizují Nejvyšší soud a chtějí vidět zkorumpované politiky ve vězení,“ řekl bývalý ministr zahraničí Ernesto Araújo.
Korupce a cenzura
„Díky Nejvyššímu soudu je nyní korupce v Brazílii beztrestná, zatímco mluvit o korupci je trestné. Veškerá cenzura a pronásledování ze strany Nejvyššího soudu nejsou bezdůvodné, ale mají za cíl chránit korupční gangy, které zemi vládnou. Především chce zabránit jakékoli kontrole předsedů soudů.“
Počátek cenzurního šílenství
Stojí za to připomenout, že současné cenzurní šílenství začalo v roce 2019, kdy časopis Crusoé zveřejnil článek o možném zapojení předsedy soudu do korupčního skandálu Luly. Oba to samozřejmě napsali na X. Nyní to již není možné.
#Telegram #komunikace #svoboda #projev #technologie #vláda #sociální #média #internet #politika
Zanechte komentář :