NECHTĚL SPOLUPRACOVAT, TAK HO ZATKLI
Zatčení generálního ředitele Telegramu Durova ve Francii by mohlo navždy změnit telegramovou aplikaci
Večer 24. srpna byl na francouzském letišti Le Bourget zadržen zakladatel Telegramu Pavel Durov poté, co tam soukromým tryskáčem přiletěl z Ázerbájdžánu.
Durov umožnil zločincům operovat na platformě Telegramu
Podle francouzských médií zatčení souviselo s odmítnutím spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení a s úpravou nástrojů, které aplikace poskytuje. Kanál LCI TV poznamenal, že to údajně činí Durova spolupachatelem obchodu s drogami.
Telegram se letos na jaře opět stal středem zájmu evropských úřadů. V květnu začaly orgány EU diskutovat s Telegramem o uživatelské základně messengeru v Evropě, uvedla agentura Bloomberg. Tehdy místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová zároveň obvinila Moskvu z využívání platformy k šíření „dezinformací“.
Podle oficiálních údajů platformy měl Telegram k únoru 2024 41 milionů uživatelů, ale regulátoři se domnívají, že skutečný počet uživatelů je vyšší, poznamenal Bloomberg. Služby s 45 miliony nebo více uživateli jsou podle evropského práva považovány za velmi velké online platformy a musí splňovat přísnější pravidla podle zákona EU o digitálních službách (DSA).
Formálně byl Durov zatčen za odmítnutí spolupráce s francouzskými úřady, které Telegram obviňují z toho, že umožnil zločincům operovat na platformě pod rouškou anonymity. Za Durovovým zatčením může být více, než co je oficiálně uváděno. Úřady nyní prodloužily vazbu zakladatele Telegramu, Pavla Durova, po jeho zatčení v Paříži. Tento ruský miliardář se údajně „zmýlil“, když navštívil Francii v době, kdy byl vyšetřován kvůli zločinům spojeným s jeho platformou. Jeho zatčení v sobotu na letišti Le Bourget poblíž Paříže představuje další dramatický zvrat v kariéře jedné z nejvlivnějších technologických osobností světa. Durov je obviněn z toho, že neudělal dost pro omezení zločinného využívání své platformy.
V neděli večer Telegram ve svém prohlášení uvedl: „Telegram dodržuje zákony EU, včetně zákona o digitálních službách – moderování obsahu je na úrovni průmyslových standardů a stále se zlepšuje.“ Ruské úřady obvinily Francii z „neochoty spolupracovat“. Ruská ambasáda v Paříži požádala o přístup k Durovovi a uvedla, že Francie zatím „neprojevila zájem“ se situací zabývat. S 950 miliony aktivních uživatelů měsíčně se Telegram stal klíčovým zdrojem informací i dezinformací o ruské invazi na Ukrajinu. V rozhovoru s Tuckerem Carlsonem na začátku tohoto roku Durov uvedl, že aplikace by měla zůstat „neutrální platformou“ a neměla by se zapojovat do geopolitiky – alespoň takto uvádí ve své zprávě The Guardian.
Durov založil v roce 2006 sociální síť VKontakte (VK), která byla také označována jako ruská verze Facebooku. Firmu následně opustil po sporu s dalšími vlastníky. Durov údajně rovněž odmítl spolupracovat s úřady na zablokování stránky ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného. V roce 2013 založil Telegram a marketingově jej propagoval jako necenzurovanou a neutrální platformu, dostupnou lidem ze všech společenských vrstev a názorů.
Odhaduje se, že Durov má podle Forbesu čisté jmění asi 15,5 miliardy dolarů, což z něj dělá 121. nejbohatšího člověka na světě.
#Durov #platforma #Telegram #Rusko #Francie #zákon #EU #trest #aplikace
Zanechte komentář :