PŘÍZNIVCI ASADOVA REŽIMU MÍŘÍ TAJNOU CESTOU DO NĚMECKA
Radikálové i bývalí důstojníci na jedné trase přes Libyi
Asadův režim v Sýrii padl. Pro mnoho jeho příznivců to znamená nejen ztrátu moci, ale také nutnost hledat nový domov. Libyjští novináři teď odhalili, že stovky důstojníků syrské armády a jejich rodin používají tajnou migrační trasu přes Libyi, aby se dostali do Německa. Zároveň však varují, že stejnou cestou by mohli dorazit i radikální islamisté, což zvyšuje bezpečnostní rizika.
Letadla Cham Wings v Bengház
V sobotu odpoledne přistálo na letišti v Benghází letadlo syrské letecké společnosti Cham Wings. Na palubě bylo 200 důstojníků syrské armády. „Jejich odlet zvěstoval nekrvavé předání hlavního města povstalcům,“ uvedli libyjští novináři. Tito lidé jsou nyní údajně na cestě do Německa.
Za organizací celé operace stojí úzká spolupráce mezi vůdcem východolibyjských milicí Chalífou Haftarem, Bašárem al-Asadem a ruskými vojenskými důstojníky. Stejně jako Asad i Haftar povolil Rusku nasazení svých vojáků výměnou za garance moci. V současné době Kreml přesouvá techniku, protivzdušné systémy i vojáky ze Sýrie právě do Libye.
Migrační trasa do Německa
Tato tajná trasa vznikla v roce 2023, kdy syrská opozice ustoupila do Idlibu. Od té doby tvoří spojení mezi Damaškem, Libyí a Severním Porýním-Vestfálskem v Německu. Podle libyjských novinářů bylo touto trasou přes Benghází, západní Libyi a Sicílii propašováno už několik stovek bojovníků věrných režimu a jejich rodin, jak informuje německý deník Focus.
„Navzdory nyní rozšířené rétorice o usmíření přijde mnoho pachatelů do Německa, aby unikli pomstě a stíhání ve své domovské zemi,“ upozorňuje Lawand Kiki ze Syrian Reporting Centre.
Podrobnosti o pašování zůstávají tajné
O pašerácké trase podél více než 2000 kilometrů dlouhého libyjského pobřeží je známo jen málo. Podnikatel z Benghází popsal, jak důstojníci brigády Tareq bin Ziad z Haftarovy armády chrání anonymitu Syřanů. „V hotelu v Benghází jsme slyšeli velký hluk od příchozí skupiny, ale recepční nás upozornil, že jde o Syřany cestující do západní Libye. Policisté v hale nás varovali, abychom o tom nemluvili,“ uvedl podnikatel.
Podle zpráv přistávají letadla Cham Wings v Benghází dvakrát týdně s až 200 pasažéry. Alternativní trasa pro stoupence syrského režimu vede přes libanonské město Tfail, odkud jsou tajně převáženi autobusy na letiště v Bejrútu a poté letecky do Libye.
Radikálové na cestě do Evropy
Syrští migranti nejsou jen obyčejní lidé prchající před válkou. „Znepokojující není počet příznivců režimu, ale to, kdo přichází. Do těchto jednotek se rekrutují i radikálové,“ varuje Lawand Kiki.
Velkou část migrantů tvoří bývalí velitelé okresních milicí, kteří byli demobilizováni a nyní hledají nový domov. „Tyto skupiny svévolně a brutálně ovládly Deraa a další místa v okolí Damašku,“ říká syrský aktivista žijící v Německu.
Nebezpečí pomsty a nového násilí
Zatímco příznivci Asadova režimu prchají, v Sýrii se zvedá vlna pomsty. U věznice Saidnaya, nechvalně známé pro zmizení mnoha režimních odpůrců, teď Syřané pátrají po pohřešovaných příbuzných.
„Existují tisíce rodin, které budou brzy požadovat, aby byli pachatelé postaveni před soud,“ říká Kiki. Varuje však, že pokud nový syrský stát rychle nevyřeší minulost, hrozí další cyklus násilí. „Pokud se nový stát, který nyní vzniká, rychle nevypořádá s minulostí, dojde k novému cyklu násilí.“
Zanechte komentář :