Syrská občanská válka vstoupila do další dramatické fáze. Radikální islamističtí povstalci z organizace Haját Tahrír aš-Šám (HTS) za podpory dalších milic podnikli překvapivou ofenzívu, která zasáhla srdce Sýrie a vedla k obsazení klíčových měst. Během pouhých 48 hodin povstalci ovládli Aleppo, druhé největší město země, a postupují dál směrem na Damašek. Úspěch povstalců je šokující nejen pro syrský režim, ale i pro jeho klíčové spojence, Rusko a Írán. Zároveň přichází v době, kdy Asadova vláda čelí jedné z největších krizí od začátku války.
Blesková ofenzíva přináší zásadní změny
Ofenzíva HTS, která začala ve středu, dosáhla v rekordním čase zásadních úspěchů. „Radikální islamistická organizace Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a její spřátelené milice od středečního zahájení překvapivé ofenzivy pokračují v dobývání vesnic, měst a vojenských základen v Sýrii,“ uvedly zdroje z místa konfliktu. Povstalci ukořistili velké množství munice, tanků, systémů protivzdušné obrany a dokonce i stíhací letouny.
Během několika dní padla města jako Saraqib, Maaratal-Nurman či Kahn Shaykun podél strategické dálnice M5. V sobotu večer dorazily islamistické jednotky k Hamá, městu s milionem obyvatel. Rychlost postupu vyvolala obavy, že „dny syrského prezidenta Bašára Asada a jeho režimu jsou sečteny“.
Role Turecka v konfliktu
Povstalcům navíc poskytla podporu Tureckem řízená Syrská národní armáda (SNA). Tato žoldnéřská armáda otevřela druhou frontu na severu, čímž oslabila obranné síly syrského režimu. „Jejími protivníky jsou kurdské a arabské jednotky Syrských demokratických sil (SDF), které se již několik let snaží chránit desítky tisíc vnitřně vysídlených osob,“ vysvětlují analytici.
K úspěchu ofenzívy přispěla nejen efektivita islamistických sil, ale také nedostatek odporu syrské armády. Vládní jednotky se stáhly z klíčových měst pod záminkou „přeskupení“. Podobný přístup zaujaly i ruské síly, které opustily své základny s vypočítaným odstupem před útoky povstalců.
Omezená angažovanost Ruska a Íránu
Přestože Moskva zůstává jedním z klíčových spojenců Asadova režimu, její vojenské nasazení bylo v poslední době omezeno. „Ruská vojenská letadla bombardují postupující islamisty, ale zdaleka ne natolik, aby je zastavila,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko také stáhlo část své letecké flotily ze Sýrie kvůli válce na Ukrajině. Na druhé straně Íránské milice se soustředí na konflikty v Gaze a Libanonu, což oslabuje jejich schopnost podpořit syrskou vládu.
Ani hlavní město Hamá nebylo dostatečně bráněno. Vládní jednotky ustoupily do Homsu, odkud prý chtějí naplánovat protiofenzívu. „Jen tak lze vysvětlit, proč Aleppo a další města padla tak rychle do rukou povstalců,“ zmiňují podle informací německého deníku Die Welt pozorovatelé.
Asadova přítomnost v Moskvě
Dalším překvapivým vývojem je přesun prezidenta Asada a jeho rodiny do Moskvy. Podle Kremlu by důvodem mohla být léčba jeho manželky trpící rakovinou, avšak není vyloučeno, že jde o vážné politické důvody. „Prezident a jeho rodina jsou prý od čtvrtka v Moskvě a zatím se zdá, že se nehodlají vrátit do svého paláce v Damašku,“ potvrdil mluvčí Kremlu.
Mezitím v Sýrii přetrvávají spekulace o pokusu o státní převrat. „Brigádní generál Hassam Louka, šéf Generálního ředitelství pro bezpečnost, se údajně pokusil svrhnout prezidenta. Převrat se však údajně nezdařil a Louka a někteří jeho spolubojovníci jsou ve vazbě.“
Nejasná budoucnost syrské krize
Ekonomická situace v Sýrii je od doby, kdy na ní uvalil Západ sankce, katastrofální. Velká část populace žije v chudobě a země čelí rozsáhlé humanitární krizi. Konflikt, který trvá již více než deset let, si vyžádal více než 500 000 obětí a vyhnal téměř šest milionů lidí do zahraničí. Jak se situace bude vyvíjet, zůstává nejasné. Výbuchy a střelba v Damašku naznačují, že krize se ještě více prohlubuje.
Navzdory pokusům Ruska a Íránu o stabilizaci situace je jasné, že Asadův režim čelí bezprecedentní hrozbě. „Situace zůstává nepředvídatelná,“ uzavírají analytici.
#Geopolitan #zpravy #zpravyzdomova #zpravyzezahranici #necenzurovanezpravy #zahranicni #ZdenekChytra #Asad #HTS #Syrie #ofenziva #Rusko #Turecko #povstalci
Zanechte komentář :