AL-BASCHIR VEDE SYRSKOU PŘECHODNOU VLÁDU
Teroristická organizace HTS převzala absolutní moc v Sýrii
Mohammed al-Bašír byl 10. prosince 2024 vybrán jako předseda syrské přechodné vlády. Jeho úkolem je koordinovat změny v Sýrii do března 2025. Jmenování al-Bašíra však vzbuzuje u mnoha mezinárodních politiků a organizací nervozitu, protože jeho působení je úzce spjato se Syrskou záchrannou vládou, která je považována za nástroj vlivu teroristické organizace Hay'at Tahrir al-Sham (HTS).
Al-Bašír pochází z Idlíbu
Narodil se v roce 1983 v malé vesnici Mašún v Idlíbu a svou kariéru začal jako inženýr elektrotechniky. Po vypuknutí občanské války se Al-Bašír zaměřil na humanitární činnost a podle dostupných zpráv západních médií vedl vzdělávací projekty pro děti postižené konfliktem. Jeho kariéra se postupně přesunula do neoficiální a mezinárodně neuznávané Syrské záchranné vlády (SSG), kde se stal předsedou v roce 2024.
SSG, založená v roce 2017, působí jako de facto správa na územích kontrolovaných opozicí, ale její činnost je často vnímána jako civilní zastřešení teroristické organizace Hay'at Tahrir Al-Sham (HTS). Tato vazba vyvolává na mezinárodním politickém poli obavy o skutečnou nezávislost Al-Bašírovy vlády.
Asadův režim předal moc přechodné vládě
Po pádu režimu Bašára Al-Asada začala přechodná vláda formovat nové politické struktury v Sýrii. Tato vláda však působí ve stínu HTS, která v Idlíbu uplatňuje svůj vliv. Hay'at Tahrir Al-Sham (HTS) je nástupcem Fronty An-Nusrá, syrské odnože al-Káidy, a kontroluje rozsáhlá území v provincii Idlib.
HTS je mezinárodně uznaná teroristická organizace
Hay'at Tahrir Al-Sham je militantní organizace, která vznikla v roce 2017 sloučením několika skupin, včetně Fronty An-Nusrá. Její vůdce Abu Mohammad Al-Džulání vede HTS s cílem vytvořit islámský stát podle radikálního výkladu šaríe. HTS je mezinárodně uznána jako teroristická organizace Spojenými státy, Evropskou unií, OSN a dalšími zeměmi.
Zároveň je HTS obviněna z porušování lidských práv a represí vůči civilistům v oblastech, které ovládá. Její vliv na Syrskou záchrannou vládu oslabuje legitimitu této politické struktury a vnáší mezi globální politické představitele značnou skepsi.
Zvláštní vyslanec OSN vidí "reálnou šanci na změnu"
Podle zvláštního vyslance OSN Geira Pedersena však existují náznaky, že by mohl začít proces politického zlepšení. „HTS a další ozbrojené skupiny vyslaly syrskému lidu pozitivní poselství o jednotě,“ uvedl Pedersen na tiskové konferenci v Ženevě. „Na místě jsme viděli uklidňující věci,“ dodal.
Pedersen zdůraznil, že „nejdůležitější zkouškou bude regulace a realizace přechodu v Damašku“. Upozornil na to, že Sýrie je nyní rozdělena mezi různé ozbrojené skupiny a je nezbytné zabránit konfliktům mezi nimi. „Existuje reálná šance na změnu. Této příležitosti se však musí chopit sami Syřané a podpořit je OSN a mezinárodní společenství,“ řekl vyslanec.
HTS zvažuje odzbrojení?
Pedersen odkázal na rozhovor vůdce HTS Abu Mohammeda Al-Džuláního pro CNN, kde vůdce naznačil, že „probíhají rozhovory o odzbrojení HTS“. Tento krok by mohl změnit mezinárodní pohled na situaci v Idlíbu, ale zatím se jedná jen o prohlášení. Pedersen vyzval všechny strany k tomu, aby slova proměnily v činy.
Budoucnost přechodné vlády
Mohammed Al-Bašír stojí před nelehkou výzvou. Jeho vláda čelí nejen vnitřním problémům, ale i nedůvěře ze strany mezinárodního společenství kvůli vazbám na HTS. Přestože OSN vidí v syrském přechodu potenciál, budoucnost závisí na schopnosti oddělit politiku přechodné vlády od vlivu HTS a na vůli všech stran ke spolupráci.
„Po slovech teď musí následovat činy,“ zdůraznil Pedersen. Je zřejmé, že bez konkrétních kroků bude naděje na změnu v Sýrii jen iluzí.
#Geopolitan #zpravy #zpravyzdomova #zpravyzezahranici #necenzurovanezpravy #zahranicni #ZdenekChytra #AlBasir #HTS #Idlib #prechodnavlada #OSN #odzbrojeni #teroristickaorganizace #Syrie
Zanechte komentář :