DÍKY GREEN DEALU DRAMATICKÉ ZVÝŠENÍ CEN POTRAVIN V CELÉ EU OD PŘÍŠTÍHO ROKU
Potravinářský průmysl ČR varuje před zvyšováním cen potravin v EU
Od příštího roku se očekává zvýšení cen potravin v celé Evropské unii, na co upozorňuje Potravinářská komora ČR. Důvodem jsou povinnosti dodržovat „zelené“ předpisy EU, které zvyšují administrativní zátěž a výrobní náklady. Odvětví čelí „tsunami“ pochybných „zelených“ opatření, jak uvedli čeští potravináři ve svém prohlášení.
V Evropě jsou již nyní potraviny dražší než ve zbytku světa
Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR, varovala, že „v Evropě jsou již nyní potraviny dražší než ve zbytku světa“ a zdůraznila oprávněnost obav z dopadů ekologizace. Odvětví si stěžuje zejména na chystanou povinnost podávat zprávy o uhlíkové stopě a na povinné snižování potravinového odpadu.
Dalšími obavami potravinářů je směrnice EU o náležité péči, která vyžaduje, aby společnosti aktivně řídily svůj dopad na lidská práva a životní prostředí. K tomu se přidává i nedávno odložený zákon o odlesňování a nové nařízení o odpadech z obalů. Podle Komory je posledně jmenované nařízení obtížně splnitelné, protože stanoví používání opakovaně použitelných materiálů v obchodech mezi podniky.
„Již dnes je pro firmy obtížné plnit nové požadavky a Evropská komise bohužel stále navrhuje kontroverzní opatření,“ postěžoval si Večeřová. Potravinářský sektor se nebrání „rozumným snahám“ o zlepšení ekonomiky EU, avšak považují ekologickou politiku EU za „vynucovanou administrativními příkazy a zákazy“ bez pochopení „konkrétních dopadů na ziskovost a ekonomickou životaschopnost potravinářských podniků“.
„Potravinářské společnosti chtějí pracovat odpovědně a udržitelně. Vyzýváme vládu, aby zajistila, že všechny zelené cíle, které sleduje, jsou reálné,“ dodala Večeřová pro server Euractiv.
Odložení zákona o odlesňování
Na úrovni Evropské komise byl navržen odklad zákona o odlesňování. Komise EU navrhla prodloužení přechodného období pro prosazování Evropského aktu o odlesňování o jeden rok, čímž reaguje na tlak států EU a zájmových skupin. Podle návrhu má toto odložení sloužit „jako úvodní fáze a zajistit řádné a účinné provádění“.
Nařízení se vztahuje na produkty jako sója, hospodářská zvířata, palmový olej, kávu, kakao, kaučuk a dřevo, které nesmí pocházet z odlesněných nebo znehodnocených oblastí. „Pokud se Evropský parlament a Rada dohodnou, bude zákon platit od 30. prosince 2025 pro velké podniky a od 30. června 2026 pro mikropodniky a malé podniky,“ uvádí se v návrhu.
Komise zdůvodnila zpoždění „zpětnou vazbou“ od mezinárodních partnerů a poznamenala, že zúčastněné strany v EU jsou na změny připraveny různě. Oznámení o odkladu vyvolalo okamžité reakce států EU, jako je Česká republika a Rakousko, které se vyslovily pro odklad.
Obavy o oslabení nařízení
Mnozí se obávají, že opětovné otevření aktu by mohlo vést k oslabení některých ustanovení nařízení. Předseda Evropské lidové strany Manfred Weber a další politici vyjádřili podporu odkladu, zatímco Delara Burkhardtová z SPD v Evropském parlamentu varovala před využitím této situace k oslabení nařízení.
Thomas Waitz, koordinátor skupiny Zelených, uvedl, že prodloužení by mělo podnikům umožnit implementaci nařízení do příštího roku. „Díky prodlouženému termínu nařízení EU o odlesňování by ho všechny společnosti měly být schopny implementovat do příštího roku. Už neexistují žádné výmluvy. Nařízení nesmí být odkladem oslabeno,“ dodal.
Koalice kakaových společností, včetně Nestlé, Mondelēz, Mars, Tony's Chocolonely a nevládní organizace jako Rainforest Alliance a Solidaridad, se „důrazně ohrazuje“ proti výzvám, aby se během nadcházejících jednání znovu projednal obsah nařízení EU o boji proti odlesňování. Pro obě nadnárodní korporace vyplývají ze současné úpravy obrovské výhody.
Zrychlení procesu
Aby se proces urychlil, mohl by Parlament EU zahájit naléhavý postup a návrh poslat přímo k hlasování na plenárním zasedání, čímž by obešel zprávu Výboru pro životní prostředí. Žádost o naléhavý postup může podat výbor, politická skupina, nebo dokonce členové Parlamentu. Komise zatím nemohla serveru Euractiv potvrdit, zda taková žádost byla podána.
#Geopolitan #zprávy #zprávyZDoma #zprávyZeZahraničí #necenzurovanéZprávy #zahraniční #zDomova #ZdeněkChytra #EUParlament #GreenDeal #PotravinářskýPrůmysl
Zanechte komentář :