ODPOR VŮČI ZELENÉ DOHODĚ - GREEN DEAL - VZRŮSTÁ
Ursula von der Leyen a Green Deal pod palbou kritiky
Obyvatelé Evropské unie a politická elita se stále více staví proti zeleným politikám navrhovaným Ursulou von der Leyenovou, předsedkyní Evropské komise, což vyvolává otázky ohledně budoucnosti klimatických iniciativ na kontinentu.
Green Deal ohrožuje ekonomickou konkurenceschopnost
Nejvýraznějším projektem von der Leyenové je Zelená dohoda, která si klade za cíl přeměnit Evropu do roku 2050 na první klimaticky neutrální kontinent na světě. Nicméně, kritici tvrdí, že politika ochrany životního prostředí a klimatu, sestávající z řady regulací a zákazů, zasahuje příliš hluboko do provozu průmyslu a ohrožuje ekonomickou konkurenceschopnost.
Belgický premiér Alexander De Croo nedávno v Evropském parlamentu prohlásil, že vedle Zelené dohody je nezbytná i průmyslová dohoda, aby se udržely podniky v Evropě konkurenceschopné. Kritika von der Leyenové směřuje k tomu, že Evropa používá spíše regulaci a zákazy než pobídky jako Amerika a Čína.
Vůči Green Dealu roste i politický odpor
Politický odpor vůči zeleným politikám roste i uvnitř Evropského parlamentu a národních vlád. Nedávné zmírnění norem Euro 7 a směrnice o průmyslových emisích, spolu s odmítnutím zahrnout větší zemědělské podniky do regulace kvůli emisím skleníkových plynů, jsou příklady tohoto trendu.
Změna směřování je patrná i u politických stran, které dříve podporovaly zelené politiky. Evropská lidová strana, ke které patří i Ursula von der Leyenová, se nedávno pokusila zastavit zákon na ochranu lesů, rašelinišť a řek, což ukazuje na rostoucí odpor vůči přísným zeleným opatřením.
V reakci na rostoucí kritiku von der Leyenová obhajuje Green Deal - Zelenou dohodu a tvrdí, že je nezbytná pro ochranu životního prostředí a budoucí životaschopnost kontinentu. Nicméně, politická situace naznačuje, že Zelená dohoda by mohla potřebovat revizi, aby byla dosažena vyváženost mezi ochranou životního prostředí a podporou hospodářského růstu.
Na investice do Green Dealu nejsou peníze
Zvyšování prostředků pro realizaci zelených iniciativ naráží na odpor některých členských států, které mají své národní rozpočty pod tlakem. Diskuse o financování zelených politik na úrovni EU je složitá a není jasné, odkud budou peníze na tyto iniciativy pocházet. Komisař pro hospodářské záležitosti Paolo Gentiloni nedávno prohlásil, že je třeba přemýšlet o "nových nástrojích a zdrojích na evropské úrovni". To však bude pro mnoho členských států pravděpodobně naprosto nevýhodné, jak uvádí německý deník Die Welt.
Zatímco Zelená dohoda stále zůstává jedním z nejambicióznějších klimatických projektů na světě, rostoucí odpor a politické změny signalizují potřebu revize a hledání vyváženosti mezi ochranou životního prostředí a ekonomickou soutěživostí.
#Geopolitan #GreenDeal #zelenadohoda #politika #EU #evropskakomise #ursulavonderleyen #zahranicni #zprávy
Zanechte komentář :