STÁTY OTEVŘENÉ MIGRACI SE NYNÍ CHTĚJÍ ZBAVIT SVÝCH MIGRANTŮ
Francie vyzývá k rychlejšímu provádění migračního paktu EU
Nový francouzský ministr vnitra Bruno Retailleau se ve čtvrtek 10. října vyslovil pro rychlejší implementaci nových migračních zákonů EU, čímž se Francie připojila k dalším státům, jako jsou Německo a Španělsko. V květnu se členské státy EU dohodly na komplexní revizi svých azylových a migračních zákonů, která aktualizuje pravidla pro vyřizování žádostí o azyl na hranicích EU. Členské státy budou rovněž povinny pomáhat ostatním zemím EU, které jsou zahlceny migračními toky, buď přijímáním migrantů, nebo vyplácením peněz. Reformy společného migračního paktu mají být provedeny do roku 2026.
Francie prosazuje migrační pakt
Na čtvrtečním zasedání ministrů vnitra EU v Lucemburku Retailleau, člen konzervativní strany Les Républicains, novinářům sdělil: „Francie chce prosadit vstup migračního paktu EU v platnost,“ čímž opakoval podobná prohlášení ministrů Německa a Španělska. Komisařka EU pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová na tiskové konferenci ocenila snahu o brzkou implementaci. „Členské státy mají velký zájem o provádění paktu, což je velmi pozitivní,“ dodala a ujistila, že Komise bude podporovat „každý krok směřující k brzkému provedení paktu“.
Rozdílné postoje členských států
Nicméně, Johanssonová také upozornila, že i přes současný termín je „zcela naléhavé, aby členské státy vše stihly včas“. Na rozdíl od Francie, Německa a Španělska, Nizozemsko a Maďarsko daly Evropské komisi najevo, že by pakt raději zcela odmítly. Tento krok by vyžadoval reformu zakládajících smluv EU, což je zatím daleko. Na otázku ohledně výzvy Nizozemska k vystoupení z paktu Retailleau odpověděl: „Francie nevyzývá k vystoupení. Naopak, azylový a imigrační balíček velmi podporujeme a dokonce bychom rádi urychlili jeho vstup v platnost.“
Požadavek na posunutí termínu
Francouzský ministr se však nevyjádřil k tomu, do jaké míry by měl být harmonogram urychlen. Španělský premiér Pedro Sánchez ve středu 9. října uvedl, že požádá Evropskou komisi o posunutí termínu implementace paktu o jeden rok, tedy z roku 2026 na rok 2025. Ačkoli se Francie a Nizozemsko neshodují v otázce migračního paktu, obě nové vlády slíbily, že v otázkách přistěhovalectví zaujmou tvrdší postoj než jejich předchůdci, jak informuje server Euractiv.
Důležitost migračního paktu
Retailleau se vyhnul přímé kritice nizozemského návrhu, avšak prohlásil, že pakt má „zásadní význam, zejména pro screeningová řízení a také pro vyšetřovací řízení žadatelů o azyl“. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová byla přímější a odpověděla: „Ne, to není dobrý nápad“ na dotaz ohledně nizozemské žádosti.
Urychlení azylového řízení
V úterý večer (8. října) Faeserová potvrdila, že Německo požádalo komisi o souhlas s urychlením „zrychleného“ azylového řízení na letištích v rámci paktu, na které komise dohlíží. Cílem je vyslat „signál“, že ostatní státy by měly pakt implementovat dříve. Nikolaos Panagiotopoulos, řecký ministr pro migraci a azyl, varoval: „Jakékoli jednostranné rozhodnutí poškodí evropský pakt a zejména jeho ducha“. Dodal, že „musíme jednat velmi kolektivně a evropsky, abychom se vypořádali s problémem, který je vzhledem ke geopolitickému vývoji stále obtížnější a složitější vyjednat“.
Diskuze o návratových centrech
Během čtvrtečního pracovního oběda za zavřenými dveřmi ministři neformálně diskutovali o tom, jak by Unie mohla zlepšit postupy pro odstraňování nelegálních migrantů, kteří nemají právo na pobyt v EU. Diskuse se zaměřila na dohody se zeměmi mimo EU a na „návratová centra“. Tato centra by měla sloužit jako zařízení mimo EU, kam by mohli být nelegální migranti posíláni během posuzování jejich žádostí o azyl, avšak konkrétní návrhy ohledně jejich fungování zatím chybí.
Příklady existujících dohod
Dohoda mezi Itálií a Albánií umožňuje italské pobřežní stráži dopravovat osoby zachráněné na moři na albánské území, kde jsou jejich žádosti o azyl posuzovány v rámci italské jurisdikce. Na tiskové konferenci po zasedání se však nenašly jasné informace o návratových centrech, kdy Johanssonová poznamenala: „Není to návrh Komise, takže nejsem ta správná osoba, která by se měla ptát,“ zatímco maďarský ministr vnitra Sándor Pintér dodal: „Není to ani maďarský návrh.“
#Geopolitan #zprávy #zprávyZDoma #zprávyZeZahraničí #necenzurovanéZprávy #zahraniční #ZdeněkChytra #migrace #Francie #MigračníPaktEU
Zanechte komentář :