JAK POZNÁTE INSEKT V KUPOVANÝCH POTRAVINÁCH?
Great reset či klimatická krize? Brouci, larvy a další hmyz jako potravinářská přísada
V budoucnu EU povolí další přidávání brouků, larev a dalšího hmyzu do zpracovaných potravin. Jak spotřebitel při nákupu tuto novou přísadu v potravinách pozná? Zatímco se v České republice na toto téma raději mlčí, tak německá tisková agntura dpa právě na tyto dotazy odpovídá.
#Hmyz v potavinách již od nynějška
Německá tisková agentura #dpa v rámci ověřování faktů informuje o novém #nařízení #EU, podle kterého lze #hmyz od nynějška přidávat do potravin:
Prováděcí nařízení #EU 2023/5 stanoví, že od 24. ledna 2023 může vietnamská společnost Cricket One prodávat v EU částečně odtučněný #prášek z #cvrčka domácího (Acheta domesticus). Hmyz, známý také jako cvrček domácí, byl zařazen na seznam nových potravin. Od 26. ledna to platí i pro larvy potemníka stájového (Alphitobius diaperinus). Podobná pravidla v EU již nějakou dobu existují pro sarančata stěhovavá a larvy brouka moučného (Tenebrio molitor, moučný červ).
Prášek z domácího #cvrčka lze nyní mimo jiné nalézt v #chlebu a rohlících, sušenkách, směsích na #pečení a těstovinách, v omáčkách a #polévkách, náhražkách #masa a #mléka, výrobcích z #brambor a v čokoládě.
Ale jíst hmyz, aniž byste o tom věděli, se nemůže stát - pokud budete opatrní. Protože pokud je ve výrobcích obsažen hmyz, musí tím být potravina v Německu označena.
"Nejsme si vědomi, že by se to nějak přimíchalo,"
říká potravinářský chemik Armin Valet z Hamburského spotřebitelského centra pro německou tiskovou agenturu (dpa).
Evropská #komise také jasně říká:
"Každý se může sám rozhodnout, zda si koupí potraviny vyrobené z hmyzu nebo s hmyzem."
Podle předpisů musí seznam složek obsahovat alespoň jednu z následujících položek:
- «Acheta domesticus (cvrček domácí), zmrazené»
- «Acheta domesticus (cvrček domácí), sušený/práškový»
- «Zmrazené larvy/pasta larev Alphitobius diaperinus (potemník stájový)»
- «Sušené larvy/prášek z larev Alphitobius diaperinus (potemník stájový)»
Ochránce spotřebitelů požaduje jasná #označení
Ochránce spotřebitelů Valet na druhé straně požaduje jasné označení na obalech „způsobem, který je snadno srozumitelný pro každého, například „sušenky s hmyzem“ nebo „těstoviny s hmyzem“.
Nabídka takových potravin je zatím „opravdu velmi, velmi malá mezera na trhu“, vysvětluje Valet. V této zemi je v současné době k dostání jen několik produktů s malým množstvím hmyzu – například tyčinky nebo těstoviny. Že se hmyzí prášek přimíchá do sušenek nebo mouky, je „opravdu daleko,“ říká Valet. Ani on zatím nevidí žádnou komerční pobídku pro firmy, protože některé produkty s hmyzí moučkou se prodávají za výrazně vyšší #ceny.
Informace o alergiích musí být také uvedeny v bezprostřední blízkosti seznamu složek. #Předpisy EU předepisují poznámku, že například cvrčci domácí „mohou vyvolat u spotřebitelů alergické reakce se známou alergií na korýše nebo měkkýše a jejich produkty a na roztoče domácího prachu“. Stejně jako mnoho jiných potravin může repelent proti hmyzu ve vzácných případech způsobit reakce.
Po vyhodnocení různých studií dospěl Evropský úřad pro bezpečnost potravin k závěru:
Domácí cvrččí #prášek je v navrhovaných množstvích bezpečný
Pokud produkty obsahují hmyz, nesmí být prodávány jako veganské nebo vegetariánské. Podle práva #EU spadá #hmyz do kategorie „potraviny sestávající ze #zvířat nebo jejich částí, izolované nebo vyrobené ze zvířat nebo jejich částí“. Musí být také odpovídajícím způsobem označeny.
Hmyz pochází z kontrolovaných #chovů
Nikdo se v Německu nemusí bát, že ve výrobcích skončí divoká #zvířata. Podle Spolkového sdružení spotřebitelů pochází jedlý hmyz nabízený v německém potravinářství výhradně z kontrolovaného #chovu.
Na celém světě se konzumuje více než 1900 druhů. Pojídání hmyzu je znakem chudoby, tudíž není překvapivé, že se hmyz objevuje na jídelníčku právě ve velmi chudých zemích. V různých studiích Organizace pro výživu a zemědělství ( #FAO ) zjistila, že jsou vysoce výživným a zdravým #zdrojem potravin s vysokým obsahem tuku, bílkovin, vitamínů, vlákniny a minerálů. Podle německých spotřebitelských #poraden je jejich obsah #bílkovin podobný jako u hovězího, vepřového nebo krůtího #masa, ale liší se v závislosti na druhu #hmyzu.
Podle FAO a ekologické organizace #WWF si hmyz vede v ekologické #bilanci výrazně lépe než hovězí, vepřové a kuřecí #maso.
Zanechte komentář :