KRIZE ENERGETIKY V EVROPĚ
Energetická krize: Které země nejvíce prohrávají?
Některé země v Evropě jsou energetickou krizí ohroženy ještě více než jiné. Ale kontinent jako celek čelí chladné, temné zimě.
S blížící se #zimou je energetická #krize v Evropě stále #patrnější
Občané se již dlouho obávají, jak se udrží v teple i přes nedostatek plynu, a masivně upouštějí od spotřeby. V důsledku toho nyní také společnosti, které samy trpí rostoucími náklady na energii, zaznamenávají slábnoucí poptávku. Útok na #plynovody Nord Stream v Baltském #moři také ukázal, jak zranitelné jsou #evropské #dodávky #energie vůči vojenským útokům.
Zdá se, že veškerý tento #vývoj představuje pro evropské hospodářství vážné #problémy
Mezinárodní měnový fond ( #MMF ) 11. října snížil prognózu růstu eurozóny pro rok 2023 na 0,5 procenta poté, co #organizace na začátku roku předpokládala růst o 2,5 procenta. U britské ekonomiky MMF dokonce očekává růst jen o 0,3 procenta. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ( #OECD ) minulý měsíc předpovídala ještě horší čísla.
Okamžitý #dopad nedostatku #plynu a elektřiny by mohl přimět energeticky #náročná průmyslová odvětví, jako jsou chemické závody a těžký #průmysl, k uzavření. Nejvíce budou zasaženy země jako #Německo, které mají malou dovozní kapacitu pro #zkapalněný zemní #plyn (LNG), a vnitrozemské #země, které dosud hodně spoléhaly na plynovodní #plyn z# Ruska, jako je Česká republika a #Slovensko. A země, které byly dosud závislé na dovozu elektřiny, jsou ohroženy, protože se očekává, že se #nedostatek elektřiny v Evropě přenese přes #hranice.
Globální #dodávky #plynu budou i do roku 2024 nadále #omezené
Globální dodávky plynu budou i do roku 2024 nadále omezené, což povede k #růstu #cen, očekává Economist. To ovlivní příjmy a sníží poptávku. #Společnosti by mohly omezit výrobu, aby snížily #náklady na #energii, což by pak mělo dopad na další #odvětví a země v dodavatelských řetězcích. Zpomalení například v Německu by se dotklo i dodavatelů ve střední a východní Evropě.
Země Evropské unie ( #EU ) svými opatřeními proti energetické krizi nadělají více škody než užitku. Zaváděním cenových #stropů a záchranných #opatření sledují deklarovaný cíl podpořit #občany a firmy s ohledem na vysoké #ceny energií. Pokud však opatření podpoří poptávku po energii, povede to k vyšším cenám energie a zvýšenému riziku jejího #nedostatku. Ekonomické vyhlídky Evropy jsou každopádně podle The Economist chmurné.
Jaké #státy patří v Evropě v rámci energetické #krize k těm nejohroženějším?
Podle listu The Economist patří k nejohroženějším státům #Evropy ve výhledu k následující zimě v důsledku nedostatku plynu #Německo, #Rakousko, Česká republika, Slovensko a #Maďarsko.
Proč nikdo nediskutuje? Protože naní tak blbej, aby pořád vyplňoval pitomé kolonky.
Prosím, ponechte text v jedné barvě a upusťte od těch rušivých hashtagů.
Po 89. jsme zvolili cestu do pekel !