TANKY NEBO TANKERY?
Další krize na energetickém trhu: překážky u ropných tankerů
Kvůli jarním sankcím EU proti Rusku vzrostla poptávka po tankerech. Problém s tím: k dispozici je příliš málo tankerů, a tak ceny ropy a paliva rostou. V nové éře nedostatku energie bývá jeden aspekt situace přehlížen: přeprava energie.
#Konflikt na #Ukrajině stimuluje #trh s #tankery
Podle Oilprice se poptávka po tankerech zvýšila poté, co Evropská unie na jaře uvalila sankce na #Rusko. Tento trend v následujících měsících zesílí, protože vstoupí v platnost embargo #EU na ruskou #ropu a #paliva. #Bloomberg v polovině září informoval, že lodní #společnosti se snaží získat co nejvíce tankerů ledové třídy před embargem, které vstoupí v platnost na ropu na začátku prosince a paliva o dva měsíce později. #Lodě jsou potřebné k pokračování přepravy ruské #ropy a paliva mimoevropskými směry, protože EU by je již nemohla nakupovat, ačkoli se evropští #kupci v současnosti zásobují #ruskou #ropou a palivem v očekávání #embarga. Konflikt na Ukrajině a #reakce EU na ni již výrazně posílily globální trh s tankery a s tím i náklady na přepravu uhlovodíků. Od invaze 24. února poptávka po tankerech raketově vzrostla a pravděpodobně zůstane i nadále odolná, v neposlední řadě proto, že nabídka je dosti omezená, řekl v srpnu pro #CNBC Tor Svelland, generální ředitel Svelland Capital.
V posledních letech bylo postaveno jen málo #tankerů, a protože toto #odvětví nemůže přes #noc změnit, #dodávky pravděpodobně zůstanou omezené a zvýší náklady na přepravu ropy a paliva. Začátkem srpna Bloomberg opět oznámil, že globální trh s tankery zažívá nejsilnější poptávku za více než dvě desetiletí. Zpráva s odvoláním na data z Clarkson Research Services uvedla, že průměrný zisk tankeru s ropnými produkty vzrostl za dva týdny do 8. srpna na 400 000 dolarů – nejvíce od roku 1997.
Situaci na #trhu s pohonnými #hmotami zhoršují #embarga
Mezitím, podle #Oilprice, bude toto #číslo pravděpodobně ještě vyšší a bude dále růst, protože poptávka po palivech v nadcházejících měsících převyšuje nabídku. Trh s pohonnými hmotami je již nyní napjatý, ale se vstupem palivového embarga #EU vůči #Rusku v platnost bude ještě napjatější, což dále zesílí konkurenci pro omezenou flotilu palivových #cisteren.
„Zákaz EU na ruské ropné produkty od února 2023 spustí rekalibraci ekosystému #obchodování s ropou,“ uvedla dánská lodní společnost Torm v prohlášení citovaném agenturou Bloomberg v článku. „Část této obchodní rekalibrace již začala.“ #Rekalibrace bude znamenat nejen více tankerů přepravujících ruské #palivo a ropu do mimoevropských destinací, ale také více tankerů zásobujících Evropu ropou a palivem z neruských zemí. Mezi tyto země podle Oilprice pravděpodobně patří také #Čína a #Indie, které zpracovávají ruskou ropu na paliva, která se pak vyvážejí do Evropy.
Rekordní #propad kapacity #rafinérie
Kromě tohoto očekávaného #zpřísnění trhu s #tankery, které bude mít citelný #dopad na #ceny pohonných #hmot, je napjatý i celosvětový #trh s pohonnými #hmotami a pravděpodobně tomu tak zůstane i v následujících letech. Podle zprávy agentury Reuters s odkazem na výzkum #S&P je to způsobeno rekordním poklesem globální rafinérské #kapacity o 3,8 milionu #barelů denně mezi březnem 2020 a červencem 2022.
Zatímco se rafinérská kapacita zmenšila, poptávka po palivech vzrostla o 5,6 milionu barelů denně, což vytvořilo značnou mezeru v dodávkách na základě rafinérské kapacity. Přibližně dva miliony barelů denně nové rafinérské #kapacity by měly být spuštěny do konce příštího roku s výjimkou #zpoždění, což je podle studie S&P vysoce pravděpodobné. Další rozšiřování kapacity je mnohem méně pravděpodobné, protože rafinerie se obávají, že energetická transformace promění potenciální nové rafinerie v dohledné době na uvízlá aktiva.
Pravděpodobná #přirážka k cenám pohonných #hmot
V této situaci nevypadá budoucnost příliš dobře, pokud jde o cenovou dostupnost paliva a širokou dostupnost. Se vstupem embarga #EU na ropu a paliva v platnost se Rusko obrátí na nové zákazníky v Asii, Africe a podle agentury #Bloomberg také v Latinské# Americe. Samotná EU bude muset získávat palivo ze zemí, jako je Blízký východ, #USA a, jak již bylo zmíněno, Indie a Čína.
Vzhledem k napjaté zásobovací situaci, která by jistě znamenala přirážku k cenám paliva, není nepředstavitelné, že země, které dovážejí palivo z Ruska, jako jsou dva asijští giganti a Saúdská Arábie, by se mohly rozhodnout udělat to, co Čína s ruským LNG: prodat ji do Evropy za příplatek.
Mezitím se #USA potýkají s #nedostatkem vlastních #paliv, zejména zásob středního #destilátu, nafty a tryskových #letadel. Pro Evropu to znamená, že pomoc, kterou může očekávat od #USA v podobě vyššího vývozu paliva, by byla omezená: podle agentury Reuters prostě není dostatek motorové nafty na vývoz. To by mohlo letos v zimě vést k dalšímu zvýšení cen pohonných hmot. #Tankery a #palivo tuto zimu zdraží palivo, protože se svět snaží bojovat s #inflací. Tankery a palivo v tomto boji nepomohou.
Zanechte komentář :