NĚMECKÁ VLÁDA VYHLÁSILA ENERGETICKÝ POPLACH
Lžou v otázce dodávek plynu Fiala s Habeckem nebo média?
Německý ministr průmyslu Robert Habeck reaguje na ruské výpadky dodávek. Německá vláda vyhlásila druhou etapa nouzového nařízení. Pro odběratele plynu budou plyn a elektřina brzy ještě dražší. Den poté, co WELT informoval o plánech zavedení energetického poplachu v Německu český premiér Petr Fiala ve svém mimořádném projevu přesně popsal situaci v České republice tak, jaká bude na podzim a v zimě i v Německu. Výsledkem je, že německá, natož potom česká vláda nemají vůbec žádný plán. Dopad na průmysl a obyvatelstvo bude drtivý.
Německá spolková vláda se chystá během několika dní zavést do pohotovosti národní nouzový plán pro plyn
Německý deník WELT se to dozvěděl od vysoce postavených lidí z energetických kruhů. Tato druhá #etapa nouzové #regulace by pro všechny spotřebitele okamžitě a výrazně zvýšila cenu zemního plynu.
Podle informací WELT se firmy v energetice na druhý stupeň alarmu připravovaly
Spolková vláda reagovala na nižší #dodávky ruského plynu od minulého týdne. Skupina Gazprom pod záminkou technických problémů snížila dodávky důležitým plynovodem Nord Stream 1 na 40 procent.
Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení) od té doby mluví o „vážné situaci“.
Podmínkou pro vyhlášení stupně pohotovosti havarijního plánu je „závažné omezení toků plynu“ nebo „dlouhodobý technický výpadek důležitých infrastruktur“.
Stupeň výstrahy může spustit také „vysoké riziko dlouhodobého nedostatečného zásobování“. Zdá se, že tato #kritéria jsou již dnes splněna. Po poplachovém stupni následuje pouze „nouzový stupeň“, který se v Německu vyhlašuje při fyzickém #nedostatku.
Německý ministr hopodářství Habeck současné ceny energií a plynu označil již tak za příliš vysoké
Německý #ministr hospodářství Habeck současné #ceny #energií a #plynu označil již tak za příliš vysoké a uvedl, že s dalším navyšováním je nutné počítat. Německá vláda ale prozatím neaktivuje opatření, které by podle zákona o energetické #bezpečnosti umožnilo dodavatelům upravit #ceny tak, aby finanční #problémy neohrozily celý #trh s plynem.
Habeck zároveň upozornil, že další kroky mohou následovat
Stát se tak může, pokud se tok plynu plynovodem Nord Stream 1 nevrátí k normálu. Tímto plynovodem se přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom minulý týden výrazně omezila dodávky tímto plynovodem, což zdůvodňuje zpožděním při opravě kompresorových turbín firmou Siemens Energy. Habeck však omezení dodávek označil za politicky motivovaný krok a za hospodářský útok na Německo.
Pozadu nezůstal ani český premiér Petr Fiala. Ten omezení dodávek plynu taktéž označil za „morálně-ekonomickou válku":
„Dnes už je zřejmé, že se #Rusko systematicky snaží narušit světový trh s potravinami a prostřednictvím nedostatku obilí v Africe a Asii způsobit novou migrační vlnu. Druhou zbraní je závislost významné části Evropy na jeho plynu a ropě. Bohužel, Česká republika patří mezi několik málo zemí, jejichž závislost je v tomto ohledu mimořádně vysoká.“
Premiér Petr Fiala však nehovoří v oblasti exportu obilí celou pravdu
Dle zprávy médií se ruské vedení již začátkem června dohodlo s #Kyjevem a Ankarou na plánu uvolnění dodávek obilí z dříve blokovaného černomořského přístavu Oděsa.
"V suverénních vodách sousední země převezme odminování turecká armáda a doprovodí lodě i do neutrálních vod,"
popsal plánovaný #proces s odkazem na vládní kruhy deník Izvestia spřízněný s #Kremlem. Později ruské válečné lodě doprovodily lodě převážející obilí k Bosporu.
„Ruská útočná válka proti Ukrajině vedla k masivním turbulencím na světových trzích a zvýšila ceny potravin. Ukrajina je jedním z největších vývozců obilí na světě. Ruská blokáda ukrajinských přístavů proto vedla k obavám z hladomoru, zejména v chudých afrických zemích."
Fiala straší uzavřením kohoutků ruského plynu a ropy
Fiala ve svém projevu v souvislosti se snížením dodávek ruského #plynu do #Německa zdůraznil, že nám chce #Rusko způsobit co největší ekonomické a sociální #problémy. Jenže za snížení dodávek ruského plynu do Německa nemůže zlovůle ruské strany, mohou za to #sankce #EU vůči Rusku. Kvůli těmto sankcím totiž v Kanadě uvízly turbíny, které jsou pro funkci plynovodu nezbytné.
Podle Fialy hrozí :
„reálná hrozba, že Rusko v následujících týdnech nebo měsících otočí kohoutkem a vypne plyn a ropu, aby nám způsobilo co největší problémy.“
Za snížení dodávek plynu do Německa nenese zodpovědnost Ruská federace
Přitom za snížení dodávek plynu do Německa nenese zodpovědnost Rusko, ale zejména Německo a Evropská Unie, což potvrdil kanadský ministr přírodních zdrojů Jonathan Wilkinson, který se vyjádřil pro Reuters.
„Ottawa vyhodnocuje možnosti, jak pomoci obnovit německé dodávky plynu, protože klíčová část plynovodu Nord Stream 1 uvízla v Kanadě kvůli ruským sankcím“,
řekl v úterý kanadský #ministr přírodních #zdrojů Jonathan Wilkinson v rozhovoru pro #Bloomberg.
Plynovod Gazprom (GAZP.MM) Nord Stream 1 byl nucen snížit kapacitu
Plynovod #Gazprom (GAZP.MM) Nord Stream 1 byl nucen snížit kapacitu, protože čeká na turbínu, která je v servisu v Kanadě. Sankce vůči Rusku znemožňují německému dodavateli zařízení Siemens Energy (ENR1n.DE) získat část potrubí, uvedla společnost minulý týden.
„Chceme respektovat sankce, protože sankce byly zavedeny z nějakého důvodu,“
řekl agentuře Bloomberg kanadský #ministr přírodních zdrojů Jonathan Wilkinson.
„Jak bylo řečeno, záměrem sankcí nebylo nikdy způsobit značnou bolest Německu, které je jedním z našich nejbližších přátel a spojenců. Takže jsme tímto problémem velmi zaujati.“
„Hovoříme s Německem a snažíme se najít cestu, kterou bychom mohli skutečně umožnit proudění plynu,“
uvedl dále Wilkinson.
„Mohou existovat různé možnosti, na které se můžeme podívat.“
#Rusko uvedlo, že #plynovod dodává do #Evropy méně #plynu kvůli pomalému návratu zařízení vyrobených společností Siemens z Kanady. Evropští lídři, jako je německý kancléř Olaf Scholz, si kladou otázku, zda je snížení toků spíše motivováno politicky než technickým problémem.
Mluvčí ministerstva přírodních zdrojů potvrdil přesnost komentářů s tím, že jsou v souladu s oficiálním prohlášením vydaným minulý týden.
Takzvaný norský plyn byl vždy ruský plyn
Podle Petra Fialy může za #závislost na ruském plynu zejména předchozí #vláda Andreje Babiše.
„Ještě před pěti lety jsme měli zhruba čtvrtinu plynu zajištěnu z Norska, tedy z bezpečné západní země. A minulá vláda neudělala nic proto, aby tyto dodávky udržela a zajistila tak energetickou bezpečnost České republiky. Naopak dovolila, abychom se v dodávkách plynu stali téměř stoprocentně závislý na Putinově Rusku. A zda-li to byla chyba nebo záměr to těžko dnes soudit.“
Petr Fiala.
Jaká je skutečná situace s norským plynem jsme již informovali 29. května!
Na norský #plyn může Česká republika zapomenout. Kromě toho, že se norský plynovod ani ložiska plynu nerozšiřují, tak to, co by eventuálně mohlo do České republiky být dovezeno, zablokuje Německo pro svoje vlastní potřeby, protože bude omezovat dále dodávky plynu z Ruska. Tím pádem se do České republiky nedostane vůbec nic. I když jsme „papírově“ nakupovali norský plyn, fakticky nepřitekl do České republiky nikdy ani jeden kubík. Vždy se jednalo o plyn ruský. Chybí totiž #infrastruktura a tři miliardy kubíků norského plynu nikdy nebylo ani do České republiky možné dopravit. Norský plyn bychom mohli odebírat nejdříve za deset let, pokud by se dostavělo #potrubí. To by ale vedlo přes Polsko, které by si mohlo stejně tak, jako Německo, vzít v případě nedostatku plyn pro sebe a do České republiky by se tak opět nic nedostalo. To potvrdil koncem května energetický expert Vladimír Štěpán.
Energetický pětiletý plán pro Českou republiku nemůže fungovat
„Jistě jste zaznamenali, že jsme v posledních týdnech spustili léta bezdůvodně odkládaný tendr na dostavbu Dukovan, přičemž se ho nebude účastnit ani #Čína ani #Rusko. Rovněž jsme se dohodli na rozšíření ropovodu Tal, který vede přes #Alpy z italského přístavu #Terst. A s poslkem jsme dojednali znovunastartování výstavby plynovodu Stork 2. Díky intenzivnímu vyjednávání v rámci Evropské unie jsme získali výjimky na zásobování českého trhu pohonnými hmotami. Minulý týden se nám podařilo získat podíl v terminálech na stlačený zemní plyn v Nizozemsku. A tento týden oznámila společnost ČEZ, že od ruských majitelů získala firmu Škoda jaderné strojírenství, která je klíčová pro náš jaderný sektor. To všechno snižuje naši závislost na plynu a ropě z Ruska.“
Mezi plány Fialovy vlády patří rozšíření infrastruktury ze zemí Evropské Unie. Jenže tyto země mají v plánu odebírat frakovaný zkapalněný LNG plyn.
Alternativa za ruský plyn neexistuje
Alternativy, se kterými počítá #Brusel, jsou naprosto nemyslitelné. Co se týká zkapalnělého #LNG plynu, ten nepřipadá absolutně v úvahu, protože jen výstavba infrastruktury, které zahrnují nejen terminály a potrubí, by trvala roky. Německo například nedisponuje ani jedním #LNG terminálem. #Polsko má jeden LNG terminál, který ale sotva pokryje svou nízkou kapacitou pouze potřeby Polska. Stejně jako Polsko jsou na tom i #Nizozemsko a #Belgie, kterým jejich terminály též pokryjí maximálně jejich vlastní potřeby. Žádná z evropských zemí nemá plynovou volnou kapacitu. Výjimku tvoří Španělsko, z něj ale nevede žádné potrubí. LNG plyn není pro Českou republiku absolutně žádným východiskem.
Německý ministr hospodářství Habeck na čtvrteční tiskové konferenci rovněž uvedl, že nynější vážná situace je vyústěním toho, že Německo se dlouho v zásobování energetickými surovinami spoléhalo na Rusko
„Musíme to nyní co nejrychleji napravit,“
řekl německý ministr hospodářství Habeck.
Německo kvůli posílení energetické nezávislosti hledá nové dodavatele
#Německo kvůli posílení energetické nezávislosti hledá nové dodavatele, plánuje vybudovat terminály na zkapalněný zemní #plyn a masivně investovat do obnovitelných zdrojů energie. Využít chce také uhelné elektrárny, které jsou nyní odstavené, ale nadále jsou jako energetická záloha v pohotovosti. Naprosto stejnou rétoriku použil den před tím i český premiér Petr Fiala:
„Je zřejmé, že výsledky těchto kroků nepocítíme okamžitě. Podle našich rozumných odhadů to potrvá minimálně 2 až 5 let. Mezitím budeme čelit nejen nejistotě dodávek z východu, ale zejména vysokým cenám, které jsou výsledkem naší současné závislosti na Putinově Rusku,“
uvedl ve svém projevu premiér.
Ceny plynu vzrostly šestinásobně !
Stupeň #pohotovosti měl zatím důsledky pouze v rámci #energetiky. Ale s novelou zákona o energetické bezpečnosti (EnSig) v polovině května dostali dodavatelé plynu „právo upravit ceny plynu svým zákazníkům na odpovídající úrovni“, jakmile BNetzA zveřejní úroveň alarmu v tiskové zprávě. Dodavatelé, kteří jsou nuceni nakupovat drahý zemní #plyn jako náhradu kvůli výpadkům ruských dodávek, pak mohou své dodatečné náklady přenést přímo na své zákazníky. Rozsah těchto dodatečných nákupů není v současné době jasný.
Není tedy také jisté, jak vysoké bude navýšení ceny po vyhlášení poplachové úrovně
Energetický sektor, průmysl a spolková vláda podle zpráv stále diskutují o tom, zda je k přenesení nákladů na nákup potřeba další samostatné nařízení ministerstva hospodářství. Není zcela jasné, proč chce německá spolková vláda vyhlásit poplach již nyní. Politici mohou chtít chránit spotřebitele před extrémními dodatečnými platbami, když dostanou příští roční vyúčtování plynu. Protože velkoobchodní ceny plynu vzrostly přibližně šestinásobně, spotřebitelská poradenská centra odhadují, že tříčlenná domácnost by mohla čelit dodatečné platbě ve výši 2 000,- €.
Jiné odhady předpokládají ještě vyšší doplatky a odpovídajícím způsobem rostoucí zálohy
To pravděpodobně zahltí mnoho soukromých domácností. Federace německých spotřebitelských #organizací již požaduje zákaz plynových zámků pro neplatiče. (Zákaz odstranění plynoměrů). #Rusko již vypovědělo smlouvy o dodávkách s německou dceřinou společností Gazprom Germania poté, co spolková #vláda svěřila společnost do správy. Od té doby musí spolková #vláda nakupovat náhradní plyn na trhu jako správce, aby Gazprom Germania mohl stále plnit své smlouvy o dodávkách s komunálními společnostmi. Aby spolková vláda ochránila spotřebitele před důsledky #insolvence Gazpromu Germania, dala už jen této společnosti k dispozici úvěr ve výši zhruba deseti miliard eur.
Eskalace situace s dalšími dovozci plynu s vysokou pravděpodobností přetíží možnosti rozvojové banky KfW nebo spolkového rozpočtu
Pokud by došlo k eskalaci situace i s dalšími dovozci plynu, pravděpodobně to přetíží možnosti rozvojové banky KfW nebo spolkového rozpočtu. Pak by neexistovala žádná alternativa k okamžitému přenesení nákupních nákladů na konečného spotřebitele, aby se zabránilo kaskádovému kolapsu odvětví veřejných služeb.
Zanechte komentář :