SOCIÁLNÍ DÁVKY PRO CIZINCE, NIKOLIV PRO NĚMCE
V Německu výdaje sociální dávky stále neúměrně rostou
V roce 2023 se náklady sociální dávky v Němecu pohybovaly přibližně okolo 25,8 miliardy eur, což bylo výrazně vyšší číslo, než původně odhadovaných 23,76 miliardy eur. Na aktuální rok 2024 se částka odhaduje až na na 26,5 miliardy eur, avšak s ohledem na stávající situaci v Německu lze předpokládat, že se navýší.
Mírně klesající trend počtu příjemců sociálních dávek má tendenci vzrůstat
V lednu 2023 byla podpora v nezaměstnanosti II, známá také jako Hartz IV, nahrazena občanskou dávkou, tzv. Bürgergeld. Bürgergeld začínala v lednu 2023 se standardní sazbou 502 eur, což znamená, že výplata této sociální dávky se oproti předchozímu roku zvýší zhruba o 11,8 procenta. V lednu 2024 se občanský příspěvek dále zvýšil na 563 eur. Tyto standardní sazby se vztahují na dávky v nezaměstnanosti II (Alg II) a sociální dávky.
Dávka v nezaměstnanosti II (Alg II) představuje základní dávku zabezpečení pro zaměstnatelné osoby potřebující pomoc podle SGB II a byla vytvořena zákonem Hartz IV na začátku roku 2005 sloučením bývalé podpory v nezaměstnanosti a sociální pomoci. Počet příjemců má mírně vzrůstající tendenci. Nově vytvořená sociální dávka začala platit od ledna 2023 a nahradila předchozí zákony Hartz IV. Občanskou dávku může pobírat každá osoba, která měla dříve nárok na Alg II nebo sociální dávku. Nárok na tento úplný standardní požadavek mají svobodní lidé, rodiče samoživitelé a dospělí, jejichž partner je nezletilý.
Výdaje německé vlády na sociální dávky v nezaměstnanosti stále rostou
Spolkový kabinet se rozhodl navýšit sociální dávky. Od 1. ledna 2024 se zvýšila standardní sazba pro samoživitele a rodiče samoživitele z předchozích 502 eur měsíčně na 563 eur. Dávka v nezaměstnanosti představuje základní dávku zabezpečení pro zaměstnatelné osoby. Od začátku roku 2024 dostávají svobodní lidé, samoživitelé a dospělí s nezletilým partnerem standardní sazbu 563 eur.
Jan Wenzel Schmidt, poslanec německého Bundestagu za AfD k tomu říká:
»Bürgergeld pohlcuje stále větší částky. Není divu: Koneckonců, federální vláda z toho udělala migrantskou dávku. Téměř polovina v současnosti míří k NeNěmcům, včetně 687 000 Ukrajinců. Pro Němce, kteří tvrdě pracují a platí daně, je to facka. Občanská dávka by měla být zásadně sociální dávkou pro občany v nouzi, nikoli pro cizince.«
Jak Geopolitan informoval v článku "V Německu pracuje pouze jeden ze čtyř ukrajinských uprchlíků", i přes informační kampaně, ukrajinští uprchlíci se v Německu do práce rozhodně nehrnou; ba naopak se zdá, že někteří spíše praktikují "dávkovou turistiku". Ukrajinský prezident navíc navrhuje, aby Německo převádělo příspěvky občanům a sociální pomoc přímo vládě v Kyjevě. Navíc, v Berlíně zabrali celé čtvrti Arabové a lidé s migračním pozadím.
#Německo #ekonomika #politika #Ukrajina #nezaměstnanost #krize #migrace #imigrace #Berlín #Scholz #vláda #AfD #Kyjev
Zanechte komentář :