RASISTA, HOMOFOB, PRAVIČÁK ČI EXTREMISTA?
Temné zátiší kritika Kremlu Alexeje Navalného
Sousloví "kritik Kremlu" se stalo, zejména po smrti Alexeje Navalného, téměř nejrozšířenějším zařazením tohoto člověka v rámci politické orientace. Mainstreamový deník Focus se zamýšlí nad politickou a morální orientací člověka, který měl i temné stránky o kterých se nehovoří. To však není vše.
Alexej Navalnyj "se udělal" dlouholetou kritikou korupce
Focus upozorňuje, že se mnoho negativního okolo osoby Alexeje Navalného vytrácí v důsledku používání hinduistického úsloví "Nepřítel mého nepřítele je můj přítel", za jehož autora, v mírně pozměněném znění, je považován i Winston Churchill.
Politická angažovanost Alexeje Navalného
Navalného první politické angažmá se odehrálo v letech 1999 až 2007. Byl členem liberální strany Jabloko a zároveň se proslavil jako blogger proti korupci. Zakladatel strany Grigorij Javlinský však tvrdí, že k vyloučení Navalného vedly nacionalistické a rasistické výroky. Sám Navalnyj svůj tehdejší postoj lépe zdokumentoval na svém blogu. Aktivisty za občanská práva nazývá "kvaziliberálními sráči" a homosexuály "buzeranty", kteří by měli být zavřeni (uvězněni). Když Rusko v roce 2008 napadlo Gruzii, vyslovil se pro deportaci všech Gruzínců z Ruska. A napsal, že "ústředí hlodavců" (Tbilisi) by mělo být zničeno střelami s plochou dráhou letu.
Navalnyj kandidoval na starostu Moskvy a v kampani používal nepravdivé údaje
Navalnyj například například uváděl, že polovina moskevské kriminality pochází od imigrantů z Kavkazu.
Politoložka Gwendolyn Sasseová v srpnovém rozhovoru pro deník "Tagesschau" uvedla, že Navalnyj se nyní záměrně vyhýbá politickému postoji. Není však možné zjistit, zda opustil své dřívější pozice, nebo se již veřejně nevyjadřuje. Rakouský profesor a odborník na Rusko Gerhard Mangott nazval Navalného "radikálním ruským nacionalistou"
Navalnyj zbaven statusu „vězeň svědomí“
V únoru mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International přijala interní rozhodnutí přestat používat výraz „vězeň svědomí“ pro Navalného kvůli obavám z diskriminačních prohlášení, která učinil v letech 2007 a 2008 a která mohla být obhajobou nenávisti. Své rozhodnutí ale následně přehodnotila. Zdá se však, že Navalnyj není ani zdaleka „demokratem“, ale spíše primitivním rasistickým šovinistou. Obhajuje násilí proti ruským muslimským obyvatelům z Kavkazu a bývalých sovětských republik ve Střední Asii. Impulsem pro rozhodnutí Amnesty International byla série videí na YouTube, která Navalnyj produkoval v roce 2000. V té době vybudoval Národní osvobozenecké hnutí (NAROD), které oficiálně založil v roce 2007 spolu s nacionálním bolševikem Zacharem Prilepinem. Videa mají nezaměnitelné znaky pravicově extremistické propagandy.
Navalnyj jako certifikovaný nacionalista
V jednom z videí s názvem „NAROD pro legalizaci střelných zbraní“ je Navalnyj prostřednictvím textu popsán jako „certifikovaný nacionalista“. Během tohoto monologu Navalnyj používá slovo „Russki“ k označení Rusů , což znamená pouze etnické Rusy. Existuje však také slovo Rossisski , které označuje všechny občany Ruské federace bez ohledu na jejich etnickou příslušnost. Navalnyj dává najevo, že tyto skupiny obyvatelstva nemají v zemi místo.
Navalnyj bez ostychu obhajuje videa a svou účast na Ruském pochodu, každoroční krajně pravicové akci, kterou léta pomáhal organizovat. V jednom z videí publikovaných NAROD Navalny vystupuje jako zubař a přirovnává extrakci zkažených zubů k deportaci „ilegálních imigrantů“. Vesele vysvětluje: „Nemusíš nikoho mlátit. Každý, kdo nás ruší, musí být pečlivě deportován.“ Video končí prosbou: „Mysli na budoucnost a staň se nacionalistou.“ Na videích z „Ruského pochodu“ 4. listopadu 2011 (Den lidové jednoty) stojí Navalnyj před plakátem s nápisem „Rusko je naše“ a křičí o korupci před publikem monarchistů a fašistů.
Odmítá smazat klipy z YouTube nebo se distancovat od jejich obsahu. Autor článku Guardian z roku 2017 popisuje následující rozhovor s Navalným na toto téma:
„Ptám se ho, jestli dnes těch videí lituje, ale nic nebere zpět. To, že může oslovit liberály a nacionalisty, považuje za silnou stránku. Ale srovnávat imigranty se šváby? "To byla umělecká svoboda." řekl Navalnyj. Takže na těchto videích nebo z této doby není nic, co by Vás mrzelo? "Ne," říká znovu pevným hlasem."
Navalného protikorupční nadaci financují významné osobnosti velkého byznysu
Navalného protikorupční nadaci financují významné osobnosti velkého byznysu, včetně Romana Borisoviče z pojišťovny Rosgosstrakh, Boris Simin (syn telekomunikačního oligarchy Dmitrije Simina), Alexander Lebedev (bývalý šéf sovětské rozvědky a pozdější miliardář, mediální magnát) a Vladimir Ashurkov z představenstva bankovního konglomerátu Alfa Group.
Většinovým vlastníkem předního pronavalného tisku Echo Moskvy je společnost Gazprom Media, která je přidružena k ruské energetické společnosti Gazprom. Echo Moskvy byla vedena zkušeným šéfredaktorem Alexejem Venediktovem se snažila udržovat křehkou rovnováhu mezi tím, že zůstala relativně svobodná a necenzurovaná, ale zároveň udržovala spojení s Kremlem. Německý politolog Andreas Umland, který sehrál klíčovou roli při ospravedlňování ukrajinské krajní pravice a její role v převratu v Kyjevě v roce 2014 ale říká, že kolem Navalného by neměl být takový povyk. "V současnosti je užitečná při oslabování Putinovy vlády, ale pokud se ukáže, že její užitečnost je krátkodobá, lze se od ní obejít." nechal se slyšet Umland.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v pátek přijal v Paříži ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k podpisu vojenské dohody. Macron Zelenskému nabídl pomoc ve výši stovek milionů eur. Francouzský prezident zdůraznil svůj „hněv“ a „rozhořčení“ nad Navalného smrtí.
Jedním z prvků současné propagandistické kampaně je oslavování zesnulých
Redakční tým Washington Post prohlásil Alexeje Navalného za „šampiona demokracie“. Navalnyj však v žádném případě nebyl představitelem „demokratické“ frakce v ruském politickém systému. Do politiky vstoupil z krajní pravice a v roce 2000 vstoupil do ekonomicky liberální strany Jabloko a její Unie pravých sil.
Pokud byl Navalnyj zavražděn, existuje mnoho možných podezřelých, včetně institucí ruského státu, které mohly jednat s Putinovým vědomím nebo bez něj. Otázkou ale zůstává: Proč by měl Putin v tuto chvíli zakročit proti Navalnému? Ve svém posledním rozhovoru s bývalým moderátorem Fox News Tuckerem Carlsonem primárně obhajoval řešení ukrajinské války prostřednictvím vyjednávání. Navalného smrt Vladimira Putina v podstatě může jak v očích západu, tak i v očích obyvatel Ruské federace spíše poškodit, neboť se zdá být jasné, že jediným účelem propagandistické kampaně kolem Navalného smrti je ospravedlnit další eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.
Důležitější je, jak Navalného smrt využijí mocnosti USA a NATO, zejména Bidenova administrativa, k zesílení kampaně za eskalaci války proti Rusku. Okamžitým požadavkem Bidenovy administrativy, demokratů a části Republikánské strany je, aby Kongres schválil návrh zákona o přidělení desítek miliard dolarů na vojenskou pomoc Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj využil Navalného smrti jako příležitosti k volání po větší vojenské podpoře.
#Ukrajina #Navalnyj #AlexejNavalnyj #NATO #USA #Rusko #RF #Putin #Zelenský #Biden #propaganda #média #mainstream #válka #konflikt #Carlson #TuckerCarlson #smrt #nacionalismus #Francie #Macron #politika #sankce #finance
Zanechte komentář :