NĚMECKÝ „ZELENÝ HOSPODÁŘSKÝ ZÁZRAK“ VE ZKOUŠCE NEOBSTÁL
Politika spoléhající na dotace a státní zásahy ohrožuje růst a konkurenceschopnost
Německý kancléř Olaf Scholz slíbil „zelený hospodářský zázrak“ založený na investicích do ochrany klimatu a rostoucí ekonomice. „Díky vysokým investicím do ochrany klimatu bude Německo ještě nějakou dobu schopno dosahovat takových temp růstu, jaká byla naposledy zaznamenána v padesátých a šedesátých letech minulého století,“ řekl Scholz. Ekonomická realita však ukázala opak: Německo zaostává v mezinárodním měřítku v oblasti růstu i konkurenceschopnosti.
Problém dirigistického přístupu
Podle generálního tajemníka německé Hospodářské rady Wolfganga Steigera německá vláda příliš spoléhá na státní dotace a zásahy, které brzdí investice a podrývají kvalitu ekonomického prostředí. Steiger upozorňuje, že „hospodářský zázrak potřebuje tržní ekonomiku, nikoli stovky miliard eur na dotace, které nutí zemi proti silám trhu a potřebám jejích občanů do systému, který ignoruje rámcové údaje a není mezinárodně konkurenceschopný.“
Podnikatelské prostředí a státní zásahy
Steiger dále kritizuje současnou strategii, kdy se politická vedení zaměřují na dotace pro specifické sektory, například polovodičový průmysl, zelenou ocel či elektromobilitu. Mnohé z těchto snah se podle něj rozbíjejí o „tvrdé útesy ekonomické reality“, což způsobuje postupnou ztrátu prosperity a investičního kapitálu v Německu, jak uvádí německý server NIUS.
Požadavky na strukturální reformy
Zadluženost spolkového rozpočtu narůstá, ale podle Steigera by „investiční prémie“ ani další dotace neměly nahrazovat potřebné strukturální reformy. Problémy státního rozpočtu se prohlubují, přičemž jen nedávný návrh ministra hospodářství Roberta Habecka na nový fond představuje potenciální zátěž ve výši 37 miliard eur ročně.
Je zcela nezbytný konec falešných řešení
„Potřebujeme nový začátek hospodářské politiky,“ uzavírá Steiger, který varuje před dalším odklonem od tržních reforem ve prospěch dotovaných projektů. Podle něj „sociálně-ekologické tržní hospodářství neprošlo praktickou zkouškou,“ a je tedy nutné se vrátit k politice, která důvěřuje síle trhu.
#Geopolitan #zpravy #zpravyzdomova #zpravyzezahranici #necenzurovanezpravy #zahranicni #ZdenekChytra #Nemecko #OlafScholz #ekonomika #trznihospodarstvi #dotace #konkurenceschopnost #rust #investice
Zanechte komentář :