V ČESKÉ REPUBLICE SE ZHROUTÍ EXPORT DO NĚMECKA
Hospodářská krize: Německu hrozí deindustrializace
Německý obchodní model, založený na levném ruském plynu, se hroutí. Nejvíce ohrožena je existence malých podniků. A České republice hrozí stejný scénář, jelikož je tuzemský export do Německa na tamním průmyslu závislý. Exportovat už zřejmě nebude komu.
Německý #průmysl čelí vážné zkoušce
Německý průmysl, který je do značné míry závislý na levném #ruském #zemním #plynu, čelí vážné zkoušce vzhledem k hospodářské válce proti Rusku. Aby toho nebylo málo, největší #obchodní #partner Německa Čína zažívá těžký hospodářský propad. #Čína loni nakoupila německé #zboží v hodnotě 100 #miliard #eur, včetně aut, lékařského #vybavení a #chemikálií.
"Podstata našeho #průmyslu je ohrožena,"
varoval v srpnu 2022 Siegfried Russwurm, šéf Federace německého průmyslu (BDI).
The Economist jej cituje, když řekl, že situace vypadá pro mnoho společností „jedovatě“. Jed by se mohl rozšířit prostřednictvím globalizovaných #dodavatelských #řetězců do zbytku industrializovaného světa, který je zase vysoce závislý na německých výrobcích.
Složitá #situace německé ekonomiky se již projevuje na akciovém #trhu
Německý akciový index utrpěl letošními turbulencemi na trhu více než indexy v jiných zemích. V přepočtu na dolary Dax letos již klesl o 27 procent. Tento pokles je téměř dvojnásobný oproti britskému FTSE 100 nebo americkému S&P 500. Největším problémem německého průmyslu jsou explozivní #náklady na energii. Cena elektřiny pro příští rok se podle BDI zvýšila již 15krát a #cena #plynu desetinásobně! V červenci průmysl spotřeboval o 21 procent méně plynu než ve stejném měsíci loňského roku. Není to proto, že by společnosti využívaly #energii efektivněji. Pokles je spíše způsoben dramatickým snížením výroby.
Kielský institut pro světovou #ekonomiku (IfW Kiel) od června revidoval svou prognózu hospodářského růstu v aktuálním roce směrem dolů o 0,7 procentního bodu na 1,4 procenta. Nyní očekává, že německá ekonomika v příštím roce poklesne a že #inflace na úrovni 8,7 procenta bude ještě vyšší než v tomto roce.
Nejhůře jsou zasaženy menší #podniky
Podle #průzkumu mezi 100 středními firmami, který v červenci provedla poradenská firma FTI-Andersch, se menší firmy potýkají s problémy více než ty větší. Téměř čtvrtina společností s méně než 1 000 zaměstnanci zrušila nebo odmítla objednávky nebo to plánuje udělat, ve srovnání s 11 procenty společností s více než 1 000 #zaměstnanci.
Například kolem 10 000 pekařů bojuje o svou #existenci jako nikdy předtím v poválečném #Německu. Potřebují #elektřinu a #plyn k ohřevu pecí a provozu hnětacích strojů a zároveň se potýkají s vyššími náklady na mouku, máslo a cukr a mzdami pro pekaře. Prodavačka 127letého berlínského řetězce pekáren Wiedemann uvádí, že #společnost se snaží šetřit #energií tím, že veškerý chléb peče ve své centrále.
Každá pátá #firma zvažuje přesun do #zahraničí
Další aktuální #průzkum #BDI mezi 600 středně velkými podniky ukázal, že téměř každý desátý #podnik přerušil nebo omezil výrobu kvůli vysokým vstupním nákladům. Více než 90 procent uvedlo, že prudce rostoucí ceny energií a #komodit představují velkou nebo existenční výzvu. Každý pátý uvažuje o přemístění celé výroby nebo její části do zahraničí. Větší energeticky náročné #společnosti, jako je chemický nebo ocelářský průmysl, také čelí výzvě konkurovat společnostem v jiných zemích, kde jsou náklady na energii nižší. Chemický gigant #BASF, který využívá zemní plyn jako nosič energie i jako #surovinu, již svou produkci omezil a možná ji bude muset ještě snížit. Ocelářský podnik Thyssenkrupp ztratil od ledna polovinu své tržní hodnoty.
Velké #korporace mají často továrny v jiných zemích, kde je #energie levnější
Ale mnohé z nich, včetně #BASF s jeho obrovským komplexem v Ludwigshafenu, stále vyrábějí ve své vlastní zemi. I kdyby se #náklady na #komodity zmírnily, jako je tomu u některých, a vláda podpořila dodávky #energie, jak slíbila, tlak na náklady nezmizí. Zejména firmy se letos musí připravit na tvrdá mzdová vyjednávání s #odbory. Jednání mezi IG Metall, největším německým odborovým svazem, a zaměstnavateli v silném automobilovém průmyslu jsou teprve na začátku.
"IG Metall nepřijme nic menšího než 8procentní navýšení,"
předpovídá Ferdinand Dudenhöffer z Center Automotive Research.
Pro německé společnosti je také stále obtížnější přenést zvýšené #náklady na spotřebitele. Hakle, velký výrobce toaletního papíru, vyhlásil #bankrot, protože nemohl přenést obrovský nárůst výrobních #nákladů na zákazníky v odvětví maloobchodu s potravinami a #drogerie.
Snížení nákladů a #emigrace z Německa
Po několika tučných letech se knihy objednávek výrobců #automobilů nyní ztenčují, protože inflace narušuje peněženky kupujících automobilů. Příští dva nebo tři roky budou velmi hubené, předpovídá Dudenhöffer. #Automobilky sníží náklady snížením výdajů na #administrativu, #výzkum a #vývoj. Někteří pravděpodobně přesunou svou výrobu do zemí s nižšími náklady.
Holger Schmieding, hlavní #ekonom soukromé banky Berenberg, předpovídá, že 2 až 3 procenta německých průmyslových podniků, které využívají energeticky náročné výrobní procesy, přesune svou výrobu do zahraničí, protože ceny energií pravděpodobně zůstanou ještě nějakou dobu vysoké. Očekává se, že letos a příští zimu omezí výrobu vyšší podíl průmyslových podniků.
ArcelorMittal, další ocelářský #gigant, uzavřel dva závody v severním #Německu a poslal zaměstnance na dovolenou. Dusíkárna Piesteritz, největší německý výrobce čpavku a močoviny, dvou důležitých základních chemikálií, uzavřela své závody na výrobu čpavku v Sasku-Anhaltsku.
Uzavření vedlo k nedostatku #AdBlue, klíčové složky při čištění dieselových #motorů nákladních vozidel, a ukazuje se, jak taková opatření ovlivňují dodavatelské řetězce. Stefan Kooths z Kielského Institutu pro světovou ekonomiku varuje, že „směrem k Německu se valí ekonomická lavina“.
Tato #lavina se přenese i do České republiky, jelikož je export do #Německa na tamním průmyslu závislý.
Zanechte komentář :