ROBERT KOCH INSTITUT ĆELÍ KVŮLI PANDEMII SKANDÁLU
Politické ovlivňování RKI mělo dopad i na pandemickou politiku v České republice
Správní soud v Osnabrücku nedávno učinil zásadní krok, když přerušil žalobu zdravotní sestry, která napadla povinnost očkování v zařízeních během pandemie. Případ byl postoupen Spolkovému ústavnímu soudu, aby posoudil, zda byl § 20a zákona o ochraně před infekcemi v souladu s ústavou. Základem tohoto kroku je zpochybnění nezávislosti rozhodnutí Institutu Roberta Kocha (RKI) během pandemie.
Politický vliv na rozhodnutí RKI
Prezident RKI, Lars Schaade, během soudního jednání přiznal, že rozhodnutí o klasifikaci rizik, která byla základem pro zavádění opatření během pandemie, byla do značné míry ovlivněna politickými směrnicemi. Schaade uvedl, že klasifikace rizik byla považována za „manažerskou záležitost“, a nikoli za vědeckou otázku. Vysvětlil, že RKI dostávalo pokyny přímo od spolkového ministerstva zdravotnictví, včetně tehdejšího ministra Jense Spahna, který například ovlivnil rozhodnutí o zachování vysokého rizika šíření nákazy.
Tato skutečnost vyvolává závažné otázky ohledně vědecké nezávislosti RKI. Interní dokumenty organizace ukazují, že vědecká svoboda byla v mnoha případech omezena, což potvrzuje i interní směrnice z ledna 2022. V ní bylo uvedeno, že politická rozhodnutí mají přednost před čistě technickými doporučeními, jak informuje německý zpravodajský server Nius.
Povinné očkování bez důkazů o účinnosti
Dalším významným zjištěním je, že podle Schaadeho neexistuje žádný důkaz o příčinné souvislosti mezi povinným očkováním a snížením šíření infekce. Přesto se povinné očkování projednávalo ve Spolkovém sněmu na jaře 2022. Schaade přiznal, že RKI sledovalo stav očkování, ale nezkoumalo, zda povinné očkování vedlo ke snížení přenosu viru.
Rozpor mezi vědeckými doporučeními a politickými rozhodnutími
Z rozhovoru také vyplynulo, že v některých případech došlo k rozporu mezi odbornými doporučeními a politickými rozhodnutími. Schaade uvedl, že politická rozhodnutí měla v některých situacích přednost před vědeckými závěry RKI, což vedlo k tomu, že některé vědecké studie byly ignorovány nebo upraveny.
Očkování a vnější ochrana
Jedním z klíčových argumentů pro povinné očkování byla tvrzení o jeho účinnosti v ochraně ostatních lidí před nákazou. Schaade však přiznal, že studie, které byly původně použity k podpoře očkování, se zaměřovaly spíše na ochranu proti symptomatickému onemocnění, než na přenos infekce. Tím se oslabila argumentace, že očkování slouží jako ochrana před šířením nákazy, což mělo dopad na základní práva občanů, kteří byli povinně očkováni.
Babišova vláda s RKI úzce spolupracovala
Robert Koch Institut patří ve svém oboru mezi světové autority. Nebo alespoň do nynějška tomu tak bylo. Roman Prymula, epidemiolog a tehdejší ministr zdravotnictví ve vládě Andreje Babiše již v říjnu 2020 přiznal, že vychází ze závěrů americké CDC a závěrů RKI.
#politika #soud #riziko #pandemie #zdravotnictví #nákaza #věda #infekce #očkování #nemoc #právo #Babiš #Prymula #covid
Zanechte komentář :