TLAK NA POVINNÉ OČKOVÁNÍ V NĚMECKU OPĚT STOUPÁ
Nový zákon na ochranu před infekcemi v Německu
Německá vláda v nové úpravě zákona na ochranu před infekcemi rozšířila základ pro koronavirová opatření. Ve srovnání s Českou republikou je to jak hra na předháněnou. V České republice byl pandemický zákon v totalitní podobě již podle německého vzoru přijat, německý zákon na ochranu před infekcemi prochází nyní další progresí. Německá spolková vláda plánuje provést reformu zákona o ochraně před infekcemi v rychlém procesu.
Spolková vláda v Německu sama pracuje poměrně pomalu
Stávající spolková vláda sama o sobě pracuje poměrně pomalu; ale v tomto případě se vše děje velmi rychle. Reforma zákona o ochraně před infekcemi bude protlačena Spolkovým sněmem (parlamentem) do tří dnů, pokud si to prosadí vládní koalice: předložení novely zákona proběhne 16. března, poté půjde do prvního a druhého čtení návrhu a 18. března proběhne potom rozprava s hlasováním v délce trvání 70 minut. Kromě toho se předkládají slyšení, která jsou skutečně nezbytná.
Německá vládní koalice má v této otázce skutečně na spěch. Protože bez nového zákona na ochranu před infekcemi se vše přepne do normálu. Žádné 3G, žádné 2G a žádné 2G+, žádné omezení kontaktů a především žádné další povinnosti nosit roušky.
To ale není přijatelné pro ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha. „Ministr strachu“, který byl od začátku ukrajinské války pro veřejnost téměř neviditelný, tvrdil, že „nízkoprahová základní ochranná opatření k omezení šíření infekce a k ochraně rizikových skupin“ jsou stále možná. Aniž by však bylo jasné, co to ta nízkoprahová opatření jsou a kde začínají ty vyšší prahy: s respirátory FFP2, s tvrdým lockdownem nebo s povinným očkováním?
Německá vláda na kritiku reagovala slovy: „V nedávné minulosti – zejména v souvislosti s bojem proti pandemii Covid 19 – německý Bundestag a Bundesrat opakovaně prokázaly, že i legislativní procesy mohou proběhnout v krátké době.“ Zní to jako by bankovní lupič ospravedlňoval svou loupež tím, že již dříve vyloupil banku. Jakési zvykové právo k omezení základních práv.
Ale to nejlepší teprve přijde ...
Mimochodem, 17. března, na druhé výročí zahájení prvního lockdownu, by měl Bundestag jednat o povinnosti očkovat. Pro hladký průběh řízení chce spolkový ministr zdravotnictví spojit všechny žádosti, které obhajují povinné očkování. Podle ministra by „malé rozdíly“ neměly bránit společnému cíli donutit občany k očkování.
Mezitím „ministr strachu“ ohluchne, když dojde na to, co se stane s obnoveným statusem. Celá řada soudů označila Lauterbachovo jednání za protiústavní a nařízení zrušila. Ke změně nařízení však nedošlo. To stále platí, i když v podstatných bodech odporuje základnímu zákonu. Lauterbach se podle všeho nebojí porušení základního zákona.
Velmi podobná situace s mírným zpožděním probíhá i v České republice
Česká vláda téměř kopíruje kroky německé vlády a opírá se o německý Robert-Koch-Institut. Na podzim se občané české republiky s největší pravděpodobností budou opět potýkat s vládními protikoronavirovými nařízeními a není vůbec vyloučené, že stoupne i politický tlak na zavedení povinného očkování.
TO omezení základních práv mne zlobí. Díky za článek.