EVROPSKÁ UNIE REAGUJE NA TRUMPOVA CLA NA OCEL A HLINÍK
Ministři obchodu EU budou jednat o protiopatřeních
Evropská komise oznámila, že nejnovější americká cla na dovoz oceli a hliníku do Spojených států nezůstanou bez odpovědi. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že EU připravuje tvrdá protiopatření. Ministři obchodu 27 členských států budou o dalším postupu jednat na mimořádné videokonferenci ve středu.
Ursula von der Leyenová vyhrožuje Trumpovi tvrdými protiopatřeními
„Neoprávněná cla vůči EU nezůstanou bez odezvy – vyvolají tvrdá a přiměřená protiopatření,“ prohlásila von der Leyenová. Zároveň upozornila na negativní dopady cel nejen pro evropské výrobce, ale i pro americké spotřebitele: „Cla jsou daně – špatné pro podniky, horší pro spotřebitele.“
Von der Leyenová zároveň vyjádřila lítost nad rozhodnutím USA zavést tato opatření a dodala, že EU bude jednat na ochranu svých ekonomických zájmů. „Budeme chránit naše pracovníky, podniky a spotřebitele,“ uzavřela.
Trumpova cla povedou ke zvýšení inflace
Evropská komise, která má na starosti obchodní politiku EU, sleduje vývoj situace a varuje před možnými dopady na ekonomiku. Slovenský eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič uvedl, že globální obchod prosperuje v prostředí předvídatelných a spravedlivých pravidel. Trumpova cla podle něj povedou ke zvýšení inflace a růstu nákladů pro evropské i americké spotřebitele.
Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil zavedení 25% cla na dovoz oceli a hliníku. Opatření se týká všech zemí a podle Bílého domu začne platit 12. března. „Dnes zjednodušuji naše cla na ocel a hliník, aby každý pochopil, co to znamená,“ prohlásil Trump.
EU bude údajně reagovat jednotně
Německý kancléř Olaf Scholz v posledním projevu ve Spolkovém sněmu před volbami zdůraznil, že Evropská unie bude reagovat jednotně. „Pokud nám USA nedají žádnou jinou možnost, pak na to Evropská unie bude jednotně reagovat,“ uvedl Scholz. Zároveň varoval před obchodní válkou: „Obchodní války připravují v konečném důsledku o blahobyt obě strany.“
Německé ocelářství se nachází v hluboké krizi již nyní
Anne-Marie Großmannová, vedoucí ocelárny Georgsmarienhütte, varuje před nejistou budoucností svého podniku kvůli extrémně vysokým nákladům na elektřinu. Ocelárna, která vyrábí vysoce kvalitní ocel v Evropě, čelí hrozbě zavření nebo přesunu do zahraničí. „Zdvojnásobení nákladů na elektřinu za posledních pět let a vysoké poplatky za rozvodnou síť ohrožují konkurenceschopnost naší výroby,“ uvedla Großmannová.
Navzdory snahám o ekologickou transformaci a přechod na zelenou energii podnik čelí neudržitelným nákladům. „Elektřina je ve Francii mnohem levnější, což nás nutí zvažovat přesun výroby,“ dodala.
EU zvažuje další protiopatření
Evropská unie podle Maroše Šefčoviče chystá protiopatření, ale zároveň je otevřená jednání s USA. „Cla jsou daně, špatné pro podnikatele, horší pro spotřebitele,“ uvedl Šefčovič. Podle něj EU zváží rozsah oznámených opatření a bude reagovat „pevným a přiměřeným způsobem“.
Evropská unie nechce eskalovat obchodní válku, ale zároveň je připravena chránit své hospodářské zájmy. EU má v úmyslu posílit své obchodní vztahy s dalšími partnery, například Indií, Indonésií nebo státy Perského zálivu.
Jak cla ovlivní český průmysl?
Podle předsedkyně Ocelářské unie Marcely Kubalové by nová cla neměla přímo ohrozit výrobu oceli v Česku, neboť vývoz do USA tvoří pouze 1–1,5 % české produkce. „Nicméně přibližně 90 % exportované oceli z Česka jde do zemí EU, kde se dále zpracovává do výrobků pro USA. To může mít nepřímý dopad na český průmysl,“ upozornila Kubalová.
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) zdůraznil, že EU musí postupovat jednotně: „Vzájemná celní válka by nikomu nepomohla. Je třeba najít řešení, které bude pro obě strany přínosné.“
Nejistá budoucnost evropského trhu
Evropská ekonomika může čelit dlouhodobým problémům, pokud se obchodní konflikt s USA prohloubí. Analytici varují, že cla mohou ovlivnit širší spektrum průmyslových odvětví, a pokud EU odpoví stejnými opatřeními, ekonomické škody se mohou prohloubit.
V příštích dnech se očekávají další jednání mezi EU a USA, která rozhodnou o budoucnosti obchodních vztahů. Jakékoli eskalace by mohly mít dopady nejen na Evropu a Spojené státy, ale i na celosvětovou ekonomiku.
Zanechte komentář :