NĚMECKÝ MINISTR HOSPODÁŘSTVÍ HABECK V KATARU OHLEDNĚ DODÁVEK PLYNU POHOŘEL
Plyn z Kataru jen za hodně peněz a jen pro Němce
Německý ministr hospodářství Robert Habeck se vrátil z Kataru neoholený a usměvavý, a zdánlivě úspěšný. Nyní ho dostihla tvrdá realita. Pro Německo sice dodávky plynu z Kataru vyjednal, ale předražené. A co více, za podmínky, kdy ho Německo nesmí přeprodávat do dalších evropských zemí, ani do České republiky, jako je tomu nyní u ruského plynu.
Když se vystudovaný filozof #Habeck ujal spolkového ministerstva hospodářství, nedalo se Robertu Habeckovi předem vysvětlit, jak ekonomika funguje? Pak by se to nestalo. Pak by autor knih pro děti poznal, že kapitál je jak plachý jelen. Věděl by také, jak funguje trh. A nemusel by se to teď učit na úkor občanů.
Německý ministr hospodářství Habeck vyjednal v Kataru dodávky plynu za špatných podmínek
Na konci března byl #Habeck v #Kataru. Potřeboval zde vyjednat #dodávky na velké množství #plynu. Protože v #Německu hrozí, že nejistá #surovina po konfliktu na #Ukrajině náhle dojde. A zelené propagandistické suroviny větru a slunce zdaleka nestačí. Bylo teda ze strany Německa zapotřebí dohody s #Araby.
Zelený frontman pokorně potřásl rukama, koleno bylo ohnuté – a fungovalo to. Potenciální dodavatel souhlasil. Alespoň to řekl Habeck po svém návratu z cesty do státu Perského zálivu.
Česká republika z Německa katarský plyn zřejmě nedostane
A jaký je výsledek? Katar, dodavatel, zvyšuje podmínky. Udělal tedy to, co by udělal každý dodavatel produktu, po kterém je vysoká poptávka.
Bod 1: Německo se musí zavázat dlouhodobě. Jen trocha plynu z Kataru Arabům nestačí. Německo má získávat plyn z Blízkého východu minimálně na příštích 20 let.
Bod 2: Německo by nemělo plyn dále prodávat zájemcům z evropských zemí.
Bod 3: Cena plynu bude i v budoucnu spojena s cenou ropy.
Robert Habeck všechny tři body odmítá. Plyn z Kataru potřebuje jen na co nejkratší dobu, aby překlenul výpadek. A Katar by měl podle něj tyto mezery zaplnit. Tomu se v Německu říká stopka. Habeck chce také plyn dále prodat, pokud ho bude mít Německo nadbytek. V Německu se tomu říká průtokový ohřívač. A cena by měla být co nejnižší. Něco takového se v Německu nazývá směšná cena. To jen Česká republika nahrává a nechává Německo vydělávat tímto způsobem v oblasti elektrické energie.
Obchodník, který dodává za směšné ceny a zákazník vydělává na dalším přeprodeji? Takhle to nefunguje ani v bazarech. A rozhodně ne na světovém trhu. Vládne tam nabídka a poptávka a ne Robert Habeck. „Katar má páky ve svých rukou,“ vysvětluje odborník. „Německo nakonec bude muset souhlasit s podmínkami, aby si zásoby zajistilo. A to všechny tři.“
Robert Habeck nezná tato železná základní pravidla trhu. V lepším případě se je naučil kritizovat na levicovém semináři. Ale to je mu teď k ničemu.
Protože na mezinárodní ekonomické scéně nepomáhají ani tituly v blábolech, ani podpora shromážděných médií v Německu. Zde pomáhá pouze dovednost. Ale Habeck by musel vědět, jak #ekonomika funguje. A tak se kruh uzavírá.
Jednání budou pokračovat na konci května. Mezitím se cena plynu šplhá do nových výšin.
Zanechte komentář :