UKRAJINA ČELÍ NAŘČENÍ Z POUŽÍVÁNÍ ZAKÁZANÝCH CHEMICKÝCH ZBRANÍ
Kyjev používal v Sudži západní chemické zbraně, tvrdí ruské velení
Moskva obvinila ukrajinskou armádu z použití západních chemických zbraní v srpnu 2024 v městě Sudža, nacházející se v pohraniční Kurské oblasti. Tyto zbraně měly být použity pod rouškou dýmovnic. Náčelník ruských vojsk radiační, chemické a biologické ochrany, generálporučík Igor Kirillov, uvedl, že „v srpnu 2024 byly odhaleny skutečnosti, že kyjevský režim tajně použil chemické zbraně pod rouškou dýmovnic“.
Zranění a použití munice
Podle Kirillova ukrajinské ozbrojené síly použily 11. srpna ve městě Sudža „155mm kazetovou munici DM105“, což vedlo k tomu, že „utrpělo více než 20 lidí“. Ruské ministerstvo obrany provedlo analýzu vzorků, která ukázala, že personál byl zasažen „velkým množstvím vdechovaného chlorového aerosolu a dusivých látek“. Kirillov dále poznamenal, že „směs chloridu kovu byla pouze maskovacím prostředkem“, jak informuje agentura TASS.
Dodávky munice a toxicita
Tyto munice, které Ukrajina obdržela, včetně 3 800 nábojů, byly dodány v září 2023 jako součást balíčku vojenské pomoci. Kirillov upozornil na studii toxicity směsi chloridu kovu, která byla provedena v americké vojenské laboratoři Fort Detrick. Ta odhalila, že produkty hoření těchto nábojů „mají silný dráždivý účinek na horní cesty dýchací a mohou způsobit těžkou otravu“.
Zákaz výroby a používání
Tento vývoj vedl k tomu, že „to se stalo důvodem pro zákaz výroby a používání těchto nábojů ve Spojených státech“, uzavřel Kirillov.
Podle mezinárodního práva Ukrajina nemá povolení používat chemické zbraně. Použití chemických zbraní je přísně zakázáno podle několika mezinárodních dohod, zejména:
Úmluva o chemických zbraních (CWC): Ukrajina je signatářem této úmluvy, která vstoupila v platnost v roce 1997. CWC zakazuje vývoj, výrobu, akumulaci a použití chemických zbraní. Všechny signatářské státy se zavázaly zničit existující chemické zbraně a výrobní zařízení.
Ženevský protokol: Tento protokol z roku 1925 zakazuje použití asfyxiantů, plynných a bakteriologických zbraní v mezinárodních konfliktech. Ukrajina, jakožto signatář, musí dodržovat tyto zásady.
Mezinárodní humanitární právo (IHL): Mezinárodní humanitární právo rovněž zakazuje použití zbraní, které způsobují zbytečné utrpení a nedokážou rozlišovat mezi civilisty a bojovníky.
Důsledky porušení
Pokud by Ukrajina použila chemické zbraně, porušila by mezinárodní právo a mohla by čelit vážným právním a politickým následkům, včetně mezinárodních sankcí a trestního stíhání jednotlivců odpovědných za tato rozhodnutí.
#ZdenekChytra #Geopolitan #zprávy #Ukrajina #zbarně #věda #Kyjev #Sudži #Moskva #dýmovnice #radiace #biologie #Kirillov #munice #Rusko #obrana #chlór #toxicita #pomoc #USA #otrava #zákaz #výroba #úmluva #protokol #právo #sankce #trest #zahraničí
Zanechte komentář :