PŘÍLIŠ MNOHO DARŮ PRO ZELENSKÉHO
Konflikt na Ukrajině: Zemím EU docházejí zbraně
Mnoho západních zemí bylo po rozpadu komunistického mocenského bloku masivně odzbrojeno. Přesto rozdali velkou část svého zbrojního arzenálu Zelenskému. Teď jim samotným zbraně docházejí.
STÁTY NATO JIŽ NEMAJÍ DOSTATEK VLASTNÍHO VOJENSKÉHO MATERIÁLU
Zpráva New York Times ukazuje dilema technologie zbraní, ve kterém se nachází řada zemí #EU a #NATO. Masivním úsilím se zoufale snaží zaplnit deficit provozního materiálu, který si sami způsobili. Nejméně 20 z 30 členských států NATO již nemá dostatek domácího vojenského materiálu k plnění základních úkolů NATO, jak uvádí #zpráva na základě prohlášení vysokých spojeneckých zdrojů.
„Na Ukrajině, kde zuří kdysi nemyslitelná evropská válka, nyní skromné #zásoby dělostřelectva, munice a protivzdušné obrany žvýká několik evropských vojenských mocností, kterým NATO někdy říká evropské ‚bonsajové armády‘,kdy tímto termínem přirovnává některé evropské #státy k miniaturním japonským stromkům,“
poznamenává New York Times.
"Dokonce i mocné Spojené státy mají omezené dodávky zbraní, které #Ukrajinci chtějí a potřebují, a #Washington se zdráhá dodávat jim kritické zbraně umístěné v citlivých oblastech, jako je Tchaj-wan a Korea, kde #Čína a Severní #Korea neustále testují #hranice."
dále uvádí New York Times. A zásoby zbraní se rychle vyčerpávají.
„Den na Ukrajině se rovná měsíci nebo více v Afghánistánu,“ říká Camille Grand, vojenská expertka z Evropské rady pro zahraniční vztahy, válkou orientovaného think-tanku vedeného Carlem Bildtem a řadou podobných lidí. Například během letní války na Donbasu #Ukrajina podle experta #NATO vypálila 6000 až 7000 dělostřeleckých granátů denně. Ruské #dělostřelectvo současně vypálilo 40 000 až 50 000 #projektilů denně.
Pro srovnání, #USA vyrobí pouze 15 000 projektilů za měsíc a většina zemí v #EU neprodukuje žádnou dělostřeleckou #munici. Zemím EU přitom nyní rychle docházejí zásoby zbraní a střeliva, které se darují Ukrajinské vládě. Západní mocnosti se nyní snaží setřást bývalou sovětskou vojenskou techniku nalezenou ve starých zemích Varšavské smlouvy, která je vhodná pro ukrajinské systémy a kterou Ukrajinci umí používat.
V rámci NATO se také diskutuje o restartu uzavřených továren v #České republice, na Slovensku a v Bulharsku, které vyráběly dělostřeleckou munici v rážích 152 a 122 milimetrů
Je to ráže vhodná pro ukrajinské jednotky ze sovětské éry. Na rozdíl od bývalého Sovětského svazu mají moderní dělostřelectva zemí NATO, které jim posílá Ukrajina, jen zřídka schopnost spolknout dělostřelecké granáty jiných zemí NATO. Výrobci zbraní jsou komerční hráči, a proto podle New York Times dbají na to, aby jejich systémy byly vzájemně nekompatibilní, aby se vyhnuli cenové konkurenci, když do systémů později dodávají munici.
Několik zemí má také vývozní #omezení zakazující prodej zbraní do válčících zemí
#Švédsko ignorovalo svou vlastní praxi v této oblasti, ale ne všechny země tak učinily. #Německo se o tom dozvědělo, když jim #Švýcarsko najednou odmítlo dodat projektily pro protiletadlové střely německé výroby, které měly směřovat na Ukrajinu.
Zanechte komentář :