SABOTÁŽ PLYNOVODU NORD STREAM
Západní státní a političtí představitelé pochybují o vině Ruska
Západní političtí představitelé podle Washington Post zpochybňují odpovědnost Kremlu za výbuchy na plynovodu Nord Stream. Mezitím vyšetřovatelé stále tápou ve tmě a viníka se jim nedaří dopadnout.
#Rusko označilo #USA jako viníka poškození plynovodu
Na konci září došlo k explozím na plynovodech Nord Stream 1 a 2. Potrubí bylo vážně poškozeno. #Rusko si bylo jisto odpovědností pouhé tři dny po výbuchu a obvinilo Spojené státy, že jsou za výbuchy zodpovědné. Od sabotáže plynovodů Nord Stream, ke ketrému došlo na konci září stále není jasné, kdo je za tento útok zodpovědný. Nyní západní představitelé pochybují, že je za to zodpovědný #Kreml.
Hlasy popírající vinu Ruska na sobotáži plynovodů se hromadí
Západní političtí představitelé následně po tomto teroristickém činu z výbuchů podél plynovodů rychle obvinili #Moskvu. Obvinili Kreml z nehorázné a nebezpečné sabotáže. Podle západních vládních představitelů to s blížící se zimou vypadalo, jako by Kreml chtěl udusit dodávky energie milionům lidí na celém kontinentu, což je akt „vydírání“, jak říkají někteří političtí představitelé i dnes. Cílem Ruska mělo podle nich být být ukončení finanční a vojenské podpory Ukrajině. Dodnes ale pro toto tvrzení neexistují žádné důkazy.
Nyní, po měsících vyšetřování, se ale podle Washington Post nálada stále více mění. Mnoho úředníků například soukromě tvrdí, že za útok na plynovody Nord Stream nakonec Rusko nemůže. Podobně, podle amerického deníku, jeden evropský úředník řekl:
V tuto chvíli neexistuje žádný důkaz, že by Rusko stálo za sabotáží.
Někteří z těchto představitelů jdou ještě o krok dále a říkají, že nevěří, že za to může Rusko. Jiní, kteří stále věří, že Rusko je hlavním podezřelým, uvedli, že učinit za útok zodpovědnou jakoukoli zemi je momentálně nemožné. V následujících měsících po teroristickém útoku na plynovody, které vedly k jednomu z největších úniků metanu všech dob, vyšetřovatelé pročesávali trosky a analyzovali úlomky výbušnin nalezených na dně Baltského moře. Seismologové přesně určili načasování tří explozí z 26. září, které způsobily čtyři úniky na ropovodech Nord Stream 1 a 2.
Ani americká #rozvědka nemá zatím žádné důkazy o #vině Ruska
Nikdo však nepochybuje o tom, že výbuchy byly způsobeny úmyslně. Německý vládní úředník, který provádí vlastní vyšetřování, podle Washington Post uvedl, že výbušná zařízení byla zřejmě umístěna na vnější straně konstrukcí plynovodů. Ale ani ti, kteří znají forenzní detaily, nemohou přesvědčivě spojit Rusko s útokem, podle úředníků, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, aby sdíleli informace o postupu vyšetřování, z nichž některé byly založeny na utajovaných informacích. Jak řekl vysoký úředník amerického ministerstva zahraničí:
Shromažďování důkazů při #vyšetřování, jako je toto, bude extrémně obtížné.
Spojené státy běžně zachycují komunikaci ruských úředníků a vojenských představitelů, jak uvádí The Washington Post. Doposud však analytici neslyšeli ani nečetli žádná prohlášení od ruské strany, která by dokazovala, že se zasloužili, nebo naznačovala, že se snaží své zapojení do sabotáže plynovodů Nordstream zakrýt, uvedli představitelé. I to svědčí o tom, že za sabotáží nemusí stát Rusko.
Označení viníka sabotáží plynovodů je od začátku obtížné
Úniky na plynovodech Nordstream byly objeveny ve výhradních hospodářských zónách Švédska a Dánska. Evropské státy se pokusily zjistit, které lodě byly v regionu ve dnech před výbuchy, v naději, že se jim podaří zúžit počet podezřelých. Finský ministr zahraničí Pekka #Haavisto pro Washington Post řekl:
Víme, že se při takovém množství výbušnin jedná o státního aktéra. Není to jen jeden rybář, kdo se rozhodne tam nastražit bombu. Je to velmi profesionální.
Haavisto objasňuje závěry, které #Finsko z incidentu vyvodilo:
Poučili jsme se. Ukazuje to, jak jsou naše energetická síť, naše podmořské kabely a internet zranitelné vůči všem druhům teroristů.
Přisouzení útoku bylo od začátku obtížné. K prvnímu výbuchu došlo uprostřed noci na jihovýchodě dánského ostrova Bornholm. O více než 12 hodin později vědci objevili další dva výbuchy severovýchodně od tohoto ostrova. Vzhledem k relativně malé hloubce poškozených potrubí, asi 80 metrů v místě výbuchu, mohli teoreticky útok provést různí aktéři, možná pomocí podvodních dronů nebo hladinových plavidel, jak uvedli představitelé pro Washington Post. Seznam podezřelých se neomezuje pouze na země, které mají zkušenosti s ponorkami s posádkou nebo s hlubinnými odstřely.
Navzdory skepsi mnoha úředníků se podle The Washington Post stále najdou politici, kteří považují Rusko za hlavního podezřelého. Jedním z důvodů je nedávné bombardování civilní infrastruktury na Ukrajině a údajný sklon k nekonvenčnímu válčení. Myslet si, že Kreml zaútočil na Nord Stream není tak přitažené za vlasy, jak řekli někteří státní představitelé. Možná proto, aby Kreml podkopal odhodlání NATO a zbavil spojence odhodlání zbavit se závislosti na ruských energetických zdrojích.
Politici litují rychlého obvinění Moskvy
Jedním z důvodů, proč bylo odsouzení Moskvy tak rychlé, bylo rychlé odhodlání americké vlády. 30. září, čtyři dny po výbuchu, řekla americká ministryně energetiky Jennifer #Granholm pro BBC:
Je ‚pravděpodobné‘, že za to může Rusko. Je vysoce nepravděpodobné, že by tyto incidenty byly náhody.
Německý ministr hospodářství Robert #Habeck také naznačil, že za výbuchy je zodpovědné Rusko, které vždy popíralo odpovědnost. Jak řekl začátkem října:
Když Rusko řekne: Nebyli jsme to my, je to jako říct: Nejsem zloděj.
Mnoho státních představitelů lituje, že tolik západních vůdců ukázalo prstem na Moskvu, aniž by vzali v úvahu jiné země a extremistické skupiny, které mohou mít stejnou schopnost a motiv k provedení útoku. Jak řekl jeden evropský úředník:
Vlády, které čekaly, než se vyjádřily, než vyvodily závěry, nebo nepřijaly vůbec žádné závazky, udělaly správnou věc.
Ruská vina nikdy nedávala smysl
Čím déle se bude vyšetřování protahovat, tím hlasitěji budou skeptici poukazovat na to, že Moskva měla z poškození plynovodů jen pramálo co získat, které zásobují západní Evropu ruským zemním plynem a generují miliardy dolarů ročních příjmů. Dlouhotrvající kontroverze a debaty o projektech Nord Stream kvůli vazbám Německa a dalších evropských zemí na ruské energetické zdroje by to nezměnily. Jak jeden ze západoevropských představitelů bez obalu pro Washington Post řekl:
Argument, že to bylo Rusko [kdo zaútočil na ropovody], mi nikdy nedával smysl.
Téměř měsíc před výbuchy zastavil ruský energetický gigant Gazprom ropovod Nord Stream 1, několik hodin poté, co skupina sedmi rozvinutých zemí G7 oznámila nadcházející cenový strop ruské ropy, což je krok, který měl negativně zasáhnout ruskou ekonomiku. Během Putinova dlouhého funkčního období podle politiků Kreml využíval energii jako politickou a ekonomickou vyjednávací zbraň a pomocí hrozeb škrtů přiměl země, aby se přizpůsobily jeho cílům. Vzhledem k této skutečnosti je nelogické, že by se Rusko této páky bez nutnosti tímto teroristickým činem vzdalo.
Neustálá kontrola potrubí není proveditelná
Německo podle Washington Post zastavilo konečné schválení spuštění Nord Stream 2 jen několik dní před ruskou invazí na Ukrajinu. Potrubí však bylo neporušené a bylo již naplněno 300 miliony metrů krychlových zemního plynu, aby bylo možné jej uvést do provozu. Evropští a američtí představitelé, kteří stále věří, že nejpravděpodobnějším viníkem je Rusko a nepodporují teorie skeptiků, tvrdí, že pro Rusko existuje pravděpodobný motiv. Tím má být útok na Nord Stream 1 a 2, který podle politických vůdců nevytváří příjmy, protože ruská pokladna by ukázala, že potrubí, kabely a další podmořská infrastruktura jsou zranitelné a že země podporující Ukrajinu riskují, že zaplatí vysokou cenu.
Je vidět, že země v Evropě se snaží zlepšit svou bezpečnost. Důkazem toho je příklad Finsko, jak ilustruje Haavisto. Od výbuchů přijalo Finsko opatření ke zlepšení bezpečnosti infrastruktury. Kromě toho, podle Washington Post, Německo a Norsko požádaly NATO, aby koordinovalo své úsilí na ochranu kritické infrastruktury, jako jsou komunikační linky v Severním moři a plynárenská infrastruktura.
Navzdory tomuto úsilí Haavisto jasně říká, že úplná kontrola není nikdy proveditelná:
Je také pravda, že nemůžeme nepřetržitě kontrolovat každé potrubí, každý kabel. Musíme být připraveni. Pokud se něco stane, musíme zvážit, jaké existují alternativy.
Útok na Nord Stream vyvolal mezi evropskými vládami nejistotu, kam až mohou terorističtí aktéři zajít.
#Norsko se bojí, že pachatel nebude nikdy dopaden
Švédský ministr zahraničí Tobias Billstrom pro Washington Post řekl, že jeho vláda čeká, až nezávislí prokurátoři v zemi dokončí vyšetřování výbuchů, než vynesou verdikt. Bezprostředně po útoku Švédsko spolu s Dánskem posílilo své námořní hlídky:
Mluvili jsme o (výbuších), protože se domníváme, že bezpečnostní situace v severní části Evropy se po ruské agresi proti Ukrajině se všemi důsledky zhoršila.
Vyhlídka, že výbuchy nebudou nikdy přesně odhaleny, je znepokojivá pro země jako Norsko, které má do Evropy 9000 kilometrů podmořských plynovodů. Norský představitel uvedl, že země se snaží zvýšit bezpečnost vlastních plynovodů a další kritické infrastruktury.
Norsko investuje do sledování, spolupracuje s Británií, Francií a Německem na posílení námořních hlídek a snaží se najít způsoby, jak udržet ropu a plyn v toku v případě dalšího útoku. Norsko také vyšetřuje výskyt neidentifikovaných dronů v blízkosti svých ropných a plynových zařízení v době útoků Nord Stream. Politik vysvětluje:
Není dobré, že by výbuchy Nord Stream mohly zůstat nevyřešené. Kdo to udělal, ten by z toho mohl vyváznout. Něco takového nemůžete akceptovat.
Irský #europoslanec kritizuje ticho v Evropě
V očích australské novinářky Caitlin Johnstoneové byla nevina Ruska jasná ještě před skepsí politiků zveřejněných v článku Washington Post. Novinářka to jasně uvedla na svém twitterovém účtu 21. prosince:
Samozřejmě každému, kdo se na věc dívá s intelektuální poctivostí, bylo od začátku jasné, že nejde o Rusko, protože nedávalo smysl, že útočili na své vlastní potrubí, protože kdyby chtěli tato potrubí odstavit, prostě by uzavřeli ventil.
Yes I'm sure they will be quite difficult indeed, anonymous US State Department official. pic.twitter.com/mKj7Wt4u0C
— Caitlin Johnstone (@caitoz) December 21, 2022
Irský europoslanec Mick Wallace kritizoval 17. prosince na Twitteru mlčení evropských médií a politiků:
Útok na Nord Stream byl strašlivým útokem na životně důležitou evropskou infrastrukturu, byl to akt environmentálního terorismu, katastrofální únik metanu. Proč EU projevuje tak malý zájem zjistit, kdo to udělal? Bojí se, že se jim odpověď nebude líbit?
Uvidíme, zda se v evropské politice a médiích ohledně explozí Nord Stream během příštího roku mlčení změní. Je třeba také počkat, zda se v určitém okamžiku podaří zodpovědět dotazy mnoha občanů týkajících se pachatele a okolnosti odstřelu plynovodů.
Zanechte komentář :