TAJEMNÁ SABOTÁŽ PLYNOVODU NORDSTREAM
Vyšetřování poškození plynovodů Nord Stream je přísně tajné
Švédsko odmítá zapojit Německo do vyšetřování a jako důvod uvádí přísné utajení. Stejně tak má i německá spolková vláda také politiku utajení. Odmítá poskytnout informace členům Bundestagu - tedy poslancům -, protože by to podle německé vlády ohrozilo blaho státu.
I tři týdny po útoku na #plynovody Nord Stream 1 a 2 stále není jasné pozadí sabotáže
Na konci září byly u ostrova Bornholm v Baltském moři objeveny čtyři úniky v obou potrubích – částečně v dánských a částečně ve švédských vodách. Zatímco plynovod Nord Stream 1 byl velmi vážně poškozen až zničen, byla poškozena pouze jedna ze dvou větví Nord Stream 2.
#Exploze potrubí 26. září byla tak silná, že několik ústavů, které provádějí výzkum monitorování zemětřesení, zaznamenalo #detonace na mořském dně. Detonace naměřily 2,3 stupně Richterovy škály, což ukazuje na výbušnou nálož nejméně 500 kilogramů #TNT. #Výbuch vytrhl 50 metrů děr v potrubí Nord Stream 1, jak vyplývá ze záběrů švédského listu Expressen.
#Sabotáž Nord Stream: BKA podezírá státní aktéry
Spolková prokuratura mezitím vyšetřuje neznámé osoby pro podezření z "úmyslného způsobení výbuchu výbušným zařízením" a "protiústavní sabotáže". Zodpovědný za vyšetřování je úřad BKA, protože jde o „vážný násilný útok na dodávky energie“, který pravděpodobně naruší vnitřní a vnější bezpečnost Německa. "Existuje dostatek faktických indicií, že oba #plynovody byly úmyslně poškozeny nejméně dvěma detonacemi," jak uvedla v tiskové zprávě spolková prokuratura.
Spolková #policie a BKA poté zahájily počáteční průzkumnou misi, aby vyhodnotily #škody, ke kterým na plynovodu došlo. #Potápěči nebyli využiti, protože neměli potřebné vybavení pro ponor v hloubce 70 metrů. S podvodním dronem byly ale pořízeny fotografie poškození potrubí, které by mělo jednoznačně prokázat #sabotáž. Přestože #BKA stále nemá přesné informace o pachatelích, považuje postup státních aktérů za vysoce pravděpodobný a varuje před dalšími útoky na kritickou #infrastrukturu.
Spolkový ministr spravedlnosti Marco #Buschmann agentuře #dpa řekl, že německé úřady objasní pozadí sabotáže Nord Stream.
„Nejsme zastrašeni útokem na plynovody Nord Stream. Německé úřady spolu s našimi evropskými partnery objasní, kdo je zodpovědný za sabotáž na tratích plynu."
#Švédsko vylučuje #Německo z #vyšetřování poškození plynovodů Nord Stream
Společné vyšetřování oznámené Buschmannem s evropskými partnery Švédskem a Dánskem (v jejichž teritoriálních vodách byly úniky objeveny) se ale neuskuteční. Podle informací německého deníku Der Spiegel Švédsko odmítlo společné vyšetřování s Německem a Dánskem. Švédská vláda odmítla zřízení mezinárodního „společného vyšetřovacího týmu“ (JTT) s odůvodněním, že „bezpečnostní klasifikace výsledků vyšetřování je příliš vysoká na to, aby je mohla sdílet s jinými zeměmi“.
Rusko, které v projektu plynovodů Nordstream drží většinový podíl prostřednictvím státního podniku #Gazprom, bylo dříve z vyšetřování vyloučeno. Ruské ministerstvo zahraničí si poté podle ruské tiskové agentury Tass předvolalo velvyslance Dánska, Švédska a Německa.
#Kreml odmítl obvinění západních médií, že za sabotáží stojí samotné #Rusko, jako „hloupé a absurdní“. Ruská zahraniční zpravodajská #služba #SWR oznámila, že má údaje o sabotáži, ale nebude je blíže specifikovat. Ačkoli se Rusko zdráhá vznést oficiální obvinění ze sabotáže, je pravděpodobné – stejně jako někteří američtí ekonomové nebo bývalí poradci #Pentagonu – podezřívat #USA a jejich spojence, že za útokem stojí právě oni.
Ruský prezident Vladimir Putin v nedávném projevu k novinářům řekl, že #Německo se musí rozhodnout, co je pro něj důležitější: "Plnění závazků aliance [...] nebo ochrana zájmů vlastního lidu, jejich národních zájmů.
"Sotva kdo bere ohledy na německé zájmy, jinak by Nord Stream 1 a Nord Stream 2 nebyly vyhozeny do vzduchu,“
Německá spolková #vláda odmítá poskytovat #informace opozici
Spolková vláda se ohledně výsledků vyšetřování zahalila do roušky #mlčení. Opozice se snažila získat podrobnosti o aktuálním stavu vyšetřování prostřednictvím poslaneckého dotazu. Zaklin Nastic, předseda parlamentní skupiny DIE LINKE ve Výboru pro obranu Spolkového sněmu, chtěl ve své otázce na spolkovou vládu mimo jiné vědět, jaké „informace (včetně zpravodajských) o příčinách a možných původcích“ má vláda k dispozici. .
Odpověď následovala 7. října: Nebyly žádné nálezy. Vláda navíc odmítla jakékoli další informace s odkazem na takzvané „pravidlo třetí strany“. Žádost je tedy v rozporu se zájmy spojeneckých států nebo jejich tajných služeb.
Vláda dokonce odmítla obvyklé informace klasifikované jako utajované informace nebo jejich uložení u bezpečnostní agentury německého Bundestagu. Doslova se v něm píše, že vláda „po pečlivém zvážení dospěla k závěru, že z důvodů veřejného zájmu nelze poskytnout žádné další informace – a to ani v utajované podobě“.
"Pokud vláda předpokládá, že zveřejnění jejích informací by mohlo vést k narušení vzájemné důvěry se spojenci nebo ovlivnit ochranu německých zájmů v zahraničí, pak se o to naléhavěji musí zapojit parlament," komentuje Nastic proces v tiskové zprávě. Vždyť šlo o „vážný útok na suverenitu Spolkové republiky“ a útok na „strategicky důležitou infrastrukturu“.
S podobnou žádostí se na Spolkové ministerstvo zahraničí obrátila politička LINKE Sahra Wagenknechtová. Wagenknechtová také chtěla vědět, které lodě a jednotky #NATO byly v oblasti od náhlého ukončení dodávek plynu přes Nord Stream 1 a které ruské lodě tam byly spatřeny.
Spolková vláda také tento požadavek odmítla. Reakce "by zahrnovala zveřejnění informací, které zvláště ovlivňují blaho státu," uvedlo ministerstvo zahraničí. Utajení a uložení požadovaných informací proto nepřichází v úvahu, "protože ani nepatrné riziko prozrazení nelze akceptovat". V Berliner Zeitung Wagenknechtová ostře kritizuje vládní tajnosti.
„Spolková vláda nám ve skutečnosti říká, že něco ví, ale ‚z důvodů státního blaha‘ nemůže ani informovat členy parlamentu v bezpečnostní agentuře německého Bundestagu,“ řekla Wagenknechtová. O tom, která zjištění o autorství útoků by mohla německý stát zasáhnout natolik existenčně, že musí být bezpodmínečně utajena, lze nyní jen spekulovat.
"V každém případě tento přístup znamená, že jakákoli kontrola a kritika spolkové vlády ze strany opozice je nemožná."
Zanechte komentář :