Současný spor mezi USA a Saúdskou Arábií podporuje spolupráci království s Čínou. Jde o obrovský geopolitický posun. Nyní administrativa amerického prezidenta Joea Bidena sází na obnovitelné zdroje energie jako nikdy předtím.
Dlouholeté #vztahy mezi #USA a Saúdskou Arábií výrazně ochladly
Saudskoarabská společnost Saudi Aramco, která byla založena 29. května 1933, je již několik let největším světovým producentem ropy. Název společnosti „Aramco“ je odvozen od „Arabian American Oil Company“ a ukazuje, jak daleko do minulosti sahají ekonomické vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií.
V minulosti existovalo #napětí mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií, zejména ropné #embargo přijaté pod vedením Saúdské Arábie v 70. letech. Kromě toho však vždy existoval mimořádně pevný základ pro #desetiletí #spolupráce.
USA a Saúdská #Arábie se navzájem odmítají
Největší světový #spotřebitel #energie a blízkovýchodní království s obrovskými zásobami #ropy byly dobrým spojenectvím. Během několika posledních let se však stále více vzdalovaly. Současný #spor nyní dokonce naznačuje, že by zde mohlo docházet doslova k tektonickému posunu.
#USA začaly podkopávat vliv Saúdské Arábie na globálním trhu s ropou již na počátku 21. století zvýšením investic do svých zásob zemního plynu a břidlicového plynu. A nyní administrativa amerického prezidenta Joea Bidena sází na obnovitelné #zdroje energie jako nikdy předtím.
Přestože prezident #Biden konkrétně požádal Saúdskou Arábii, aby odložila omezení těžby ropy #OPEC+ až po amerických volbách v polovině období, #OPEC vedený Saúdskou Arábií a spojenci jako #Rusko se začátkem října rozhodli masivně snížit běh těžby ropy.
Čína vstupuje do průlomové hry
Jak se rozpor mezi USA a Saúdskou Arábií prohlubuje, Čína prohlubuje své vazby se Saúdy. Peking také podporuje spolupráci s dalšími státy v regionu kolem Perského zálivu, což otevírá vyhlídky na komplexní geostrategickou reorientaci.
Přestože Čína provedla obrovské #investice do obnovitelné #energie, neúčastní se křížové výpravy proti fosilním palivům, kterou zahájily západní země s podporou mezinárodních organizací. Čína nadále financuje uhelné #elektrárny v rozvojových zemích.
#Čína je dlouhodobě největším obchodním partnerem Saúdské Arábie a také zdrojem rostoucích investic, jak uvádí Bloomberg. Iniciativa „Vize 2030“ korunního prince Mohammeda bin Salmána, která dobře zapadá do iniciativy prezidenta Si Ťin-pchinga „Nová hedvábná stezka“.
Iniciativa známá také jako Belt and Road Initiative ( #BRI ) je platformou pro mezinárodní spolupráci v oblasti infrastruktury, obchodu, investic a financí spojující Čínu s dalšími částmi Asie, Středního východu, Evropy a #Afriky.
Čína již podpořila některé velké projekty v Saúdské Arábii, včetně 453 kilometrů dlouhého vysokorychlostního železničního #spojení mezi Jeddah a Medinou, které má přepravit 50 milionů cestujících ročně, a #loděnice King Salman Global Maritime Industries Complex v Ras Al-Khair.
Podle německého Mercatorova institutu pro čínské studie činil objem bilaterálního obchodu mezi Saúdskou Arábií a Čínou v roce 2020 více než 65 miliard USD, ve srovnání s méně než 20 miliardami USD u obchodu mezi Saúdskou Arábií a USA.
Je #Čína tím lepším partnerem?
„MBS [korunní princ Mohammed bin Salman] nadále ukazuje svou zálibu v globální angažovanosti, která je transakční, podobně jako #Čína a #Rusko vůči světu jako celku. #Problém je v tom, že toto není tradiční způsob, jakým #Washington vede zahraniční politiku,“
říká Jonathan Panikoff z Atlantic Council.
V loňském roce Saúdská Arábie získala status pozorovatele v Šanghajské organizaci pro spolupráci, mezinárodní bezpečnostní skupině vedené Čínou, která se původně zaměřovala na Střední Asii, ale nyní expanduje na Blízký východ.
Na své první cestě mimo #Čínu od vypuknutí korony se čínský #prezident Si Ťin-pching minulý měsíc zúčastnil summitu Šanghajské organizace pro spolupráci. Spekuluje se, že Si Ťin-pching by mohl letos nebo příští rok navštívit Saúdskou Arábii poté, co dostal pozvání v březnu.
Čína také investovala do řady přístavů podél námořních cest mezi Čínou a Blízkým východem, aby zajistila obchod s geopoliticky zásadním regionem a také pozemní spojení na Blízký #východ přes #Pákistán, ačkoli tento čelí problémům.
„Politické a ekonomické elity Saúdské Arábie stále více vnímají Čínu jako rozvíjející se #supervelmoc a očekávají, že Čína zůstane v dohledné budoucnosti hlavní destinací pro jejich vývoz energie,“
napsal v nedávné zprávě Naser Al-Tamimi, politický #ekonom z Mercator Institute. .
Před současným sporem mezi Bidenovou vládou a Saúdskou Arábií mnoho pozorovatelů předpokládalo, že Rijád hledá rovnováhu mezi Pekingem a Washingtonem. Nadcházející #měsíce ukážou, jak dalece se #království obrací zády k USA - a jak úzce spolupracuje s Čínou.
O dlouhodobém navazování vztahů na globálním #trhu s ropou mezi oběma zeměni svědčí i kontrakt z roku 2017 v hodnotě 65 miliard USD, kdy :
Obě strany zdůrazňují důležitost stability na světových ropných trzích pro globální ekonomiku.
Zanechte komentář :