BANNON KRITIZUJE EVROPU A VARUJE PŘED ZÁVISLOSTÍ NA USA
Trumpův stratég odmítá evropskou pomoc a podporu pro Ukrajinu, chce posílit USA
Steve Bannon, bývalý hlavní stratég Donalda Trumpa během jeho úspěšné kampaně v roce 2016 a současný vůdce mediální odnože hnutí Maga (Make America Great Again), v rozhovoru pro Corriere della Sera vyjádřil svůj pohled na politické vztahy mezi Spojenými státy a Evropou. Bannon naznačil, že předsedkyně italské vlády Giorgia Meloni by mohla sloužit jako most mezi Amerikou a Evropou, pokud zůstane věrná své původní politické linii.
„Meloni? Může být mostem mezi Amerikou a Evropou, pokud zůstane věrná svému přesvědčení,“ prohlásil Bannon. Zároveň však zdůraznil, že USA žádnou pomoc z Evropy nepotřebují. „Populisté se zmocnili této země, Trump je skvělý vůdce a jsem si jistý, že bude velkorysý.“
Odmítnutí evropské pomoci
Bannon zdůraznil, že USA nepotřebují „most“ s Evropou, protože Amerika Evropu v minulosti už několikrát zachránila. „Zachránili jsme vás v první a druhé světové válce, ve studené válce a na Ukrajině. Dost. Proč bychom potřebovali most?“ řekl Bannon. Dodal, že Spojené státy budou nadále prosazovat politiku „America First“, zaměřenou na ekonomickou a pracovní jistotu pro americké občany.
Bannon dodal, že USA mohou s Evropou spolupracovat, ale pouze za podmínek výhodných pro Ameriku. „Pokud chcete partnera, dobře, pokud ne, je to jedno,“ uvedl. Tento názor odráží nacionalistické zaměření hnutí Maga, které prosazuje Trumpovu filozofii o nezávislé a silné Americe.
Hnutí Maga a postoj k Evropě
Hnutí Maga, které Bannon vede, stojí dle jeho slov napravo od samotného Trumpa a vyznává tvrdší nacionalistickou politiku. Maga vnímá Evropu jako entitu, která USA nepřináší žádné zásadní výhody, a proto USA nemají důvod usilovat o silné vztahy s evropskými spojenci. „Le Penová, Farage a Orbán jsou s námi,“ dodal Bannon.
Bannon také doporučil Meloniové, aby zůstala věrná svému původnímu přesvědčení a stála proti mainstreamové evropské politice, jak to dělala, když bylo Bratrstvo Itálie na 3 %. Podle Bannona by měla pokračovat v politice, která jí původně přinesla politický úspěch.
Kritika Meloni za její přístup k Ukrajině
Bannon otevřeně kritizoval Meloni za její postoj k podpoře Ukrajiny, zejména kvůli podobnosti s postoji americké političky Nikki Haleyové. „Mnozí v hnutí Maga si myslí, že se Meloni téměř změnila v Nikki Haleyovou,“ uvedl Bannon. Meloni patřila mezi hlavní zastánce podpory Ukrajiny v konfliktu s Ruskem, což se podle Bannona neshoduje s prioritami hnutí Maga.
Bannon rovněž poukázal na to, že Itálie podle něj nepodnikla dostatečné kroky k zajištění obchodní bezpečnosti, například nezajistila průchod Suezským průplavem. S příchodem Trumpa do úřadu však Bannon věří, že se Meloniin postoj přiblíží více k politice hnutí Maga.
Přísnější obchodní politika a zavedení cel
Bannon avizoval změny v obchodní politice mezi USA a Evropou. „Nebudeme platit za vaši obranu, zatímco vás necháme, abyste nás zasáhli nevyváženými obchodními dohodami,“ uvedl a varoval, že Evropa bude muset platit clo, pokud chce přístup na americký trh. Podle Bannona volný trh skončil, protože Evropa, podobně jako další spojenci, USA „zneužívala“.
Tento přístup odráží politiku, kterou hnutí Maga prosazuje – chránit ekonomické zájmy Ameriky a zajistit pro USA spravedlivější obchodní podmínky. USA pod vedením Maga tak budou více chránit své vlastní trhy a přístup pro zahraniční subjekty podmínit celními opatřeními.
Plán na snížení finanční podpory Ukrajině
Bannon dále uvedl, že hnutí Maga bude usilovat o výrazné snížení finanční podpory Ukrajině ve Sněmovně reprezentantů. „My v hnutí Maga jsme neoblomní, chceme ve sněmovně snížit 100 % prostředků pro Ukrajinu,“ prohlásil Bannon. Podle něj by Evropská unie, pokud opravdu věří v podporu Kyjeva, měla financování zajistit sama a poskytnout Ukrajině potřebné zdroje.
Bannon dodal, že EU by měla být připravena „vypsat šeky velké jako projevy“ na podporu Ukrajiny. Tímto krokem chce hnutí Maga přenést zodpovědnost za financování Ukrajiny na Evropu, která by podle nich měla nést větší podíl na podpoře Kyjeva.
Dekonstrukce administrativního státu jako klíčová priorita
Jedním z hlavních cílů hnutí Maga je podle Bannona „dekonstrukce administrativního státu“ a snížení státního dluhu, který je považován za hlavní hrozbu pro národní bezpečnost USA. Hnutí Maga usiluje o omezení vládních institucí a byrokracie, což má podle Bannona přispět ke stabilitě a prosperitě Ameriky.
Dekonstrukce administrativního státu a reforma vládních institucí je pro Maga prioritou, protože hnutí vidí nadměrnou byrokracii jako překážku efektivního řízení země. Zmenšení státního aparátu by mělo posílit americkou ekonomiku a zlepšit fungování vlády.
Trumpova zahraniční politika a mír na Ukrajině
V oblasti zahraniční politiky Bannon uvedl, že Trump bude usilovat o mírové řešení na Ukrajině a ukončí tlak na expanzi NATO směrem k ruským hranicím. „Trump řekne, že chce mír na Ukrajině. Jednoznačně chce ukončit tuto poloposedlostí tlačit NATO téměř na ruské území,“ prohlásil Bannon. Tento postoj má posunout americkou zahraniční politiku od konfrontačního přístupu a zaměřit se na stabilitu.
Bannon věří, že s návratem Trumpa do Bílého domu se změní dosavadní zahraniční politika USA, která podle něj nadměrně tlačila na Rusko. Trumpovo zaměření na mír a ukončení konfliktů má být v souladu s principy hnutí Maga.
Chybná sázka Meloni na Trumpovu nepřítomnost
Bannon se domnívá, že Giorgia Meloni se ve své politice řídila předpokladem, že se Trump do prezidentského úřadu již nevrátí, což označil za chybu. „Je zcela zřejmé, že vsadila na to, že se Trump nikdy nevrátí, je to vidět na její politice,“ uvedl Bannon. Podle něj byla tato sázka chybná a Trumpův návrat může změnit její politické postoje.
S Trumpovým návratem k moci se podle Bannona hnutí Maga stane silnější než kdy dřív a bude mít větší vliv na národní bezpečnost a zahraniční politiku Spojených států. Tento posun by mohl Meloni přimět k větší podpoře politiky Maga.
Posílení hnutí Maga s Trumpovým návratem
Bannon uzavřel svá vyjádření tím, že s návratem Trumpa k moci bude hnutí Maga silnější a získá na vlivu. „Teď, když je Trump zpátky, je hnutí Maga silnější než kdy dřív a my převezmeme aparát národní bezpečnosti a zahraniční politiky,“ prohlásil Bannon. Dodal, že Trumpovo vedení poskytne hnutí Maga větší možnosti prosazovat politiku, která zajistí ekonomickou prosperitu a národní bezpečnost USA na globální úrovni.
#geopolitan #zpravy #zpravyzdomova #zpravyzezahranici #necenzurovanezpravy #zahranicni #zdenekchytra #stevebannon #donaldtrump #giorgiameloni #maga #evropa #ukrajina #svoboda #usa #eu
Zanechte komentář :