ELON MUSK OZNAČIL NĚMECKÉHO KANCLÉŘE SCHOLZE ZA „HLUPÁKA“
Z kritiky německé vlády a podpory Trumpovy administrativy Elonem Muskem mainstreamová média doslova šílí
Technologický miliardář a majitel serveru X, Elon Musk, ostře zaútočil na německého kancléře Olafa Scholze, když ho ve veřejném příspěvku nazval „hlupákem.“ „Olaf je hlupák,“ napsal Musk v němčině na sociální síti. Tato urážka přichází v období, kdy se v Německu stupňuje vládní krize, a napětí roste nejen mezi politickými stranami, ale i mezi vládou a veřejností. Musk se svou kritikou německé vlády netají; již dříve se vyjádřil hanlivě k politice Berlína, což vzbuzuje rozporuplné reakce.
Muskova podpora Trumpovy kampaně
Musk svou přítomnost na světové scéně posílil i aktivní účastí v americké politice, kde podpořil kampaň Donalda Trumpa více než sto miliony dolarů. Podle zdrojů také sám vystoupil na řadě akcí a jako mluvčí Trumpovy kampaně hojně využívá internetovou platformu X, kde má přes 200 milionů sledujících. Tímto krokem Musk jasně vyjadřuje svou podporu pravicovému populistovi a jeho politickému směru.
Budoucí role v Trumpově vládě
Po Trumpově vítězství se Muskovi rýsuje prominentní postavení v nové administrativě, kde mu má být svěřena zvláštní funkce zaměřená na efektivitu vládního aparátu. Očekává se, že bude prosazovat výrazné změny ve vládní struktuře včetně možného propouštění řady zaměstnanců. V této roli by Musk měl přímý vliv na reformu státní správy a na posílení politických cílů Trumpovy vlády.
Přínos pro Teslu a SpaceX
Muskovo spojenectví s Trumpem pravděpodobně přinese výhody i jeho společnostem Tesla a SpaceX, které působí v přísně regulovaných sektorech. Obě společnosti se za předchozích vládních administrativ často dostávaly do konfliktu s úřady kvůli různým regulacím a vládním kontrolám. Trumpova podpora by tak pro Muska mohla znamenat nejen politickou výhodu, ale i usnadnění podnikání v rámci nových, volnějších regulací.
Odměna za loajalitu a rostoucí jmění
Muskova hlasitá podpora Trumpa a jeho politických cílů mu otevírá dveře k ještě většímu bohatství a moci. Po Trumpově vítězství se očekává, že Musk posílí svůj vliv, což by mu mohlo pomoci k dalšímu zbohatnutí. Finanční agentura Bloomberg odhaduje jeho současné jmění na 264 miliard dolarů a jen za posledních 24 hodin jeho majetek vzrostl o téměř 35 miliard dolarů. Musk tak zůstává jedním z nejvlivnějších a nejbohatších lidí na světě.
Dlouhodobá kritika německé vlády
Muskova kritika Německa není ničím novým. Již před rokem se ostře vyjádřil k německé uprchlické politice, kterou označil za „šílenou.“ Navíc na svém serveru X otevřeně podpořil krajně pravicovou Alternativu pro Německo (AfD), čímž posílil svou image pravicového populisty. Podpora AfD i Trumpa je vnímána jako důkaz Muskova odklonu od liberální politiky směrem k pravicovým populistickým hnutím.
Reakce německého tisku
Německá média na Muskovo prohlášení reagovala s rozhořčením. Tisk zdůraznil, že Musk svými urážkami Scholze tlačí do kouta pravicových populistů a polarizuje společnost. Včetně médií jako „n-tv“, která patří do skupiny Bertelsmann, byl Muskův výrok označen za pokus destabilizovat vládní stabilitu a znevážit německého kancléře.
Od Elona Muska to na X/Twitteru schytal i Robert Habeck
Elon Musk, který je známý svým nekompromisním postojem k otázkám svobody slova, reagoval na návrhy německého vicekancléře a bývalého ministra hospodářství Roberta Habecka, který se vyslovil pro státní regulaci platforem jako X a Tiktok. „Habeck je blázen,“ napsal Musk na své platformě, čímž rozvířil diskusi o hranicích státní regulace a odpovědnosti technologických gigantů za obsah na sociálních sítích.
Muskova ostrá slova na platformě X
Musk svůj příspěvek zveřejnil v němčině a označil vicekancléře Habecka za „hlupáka“. Tím potvrdil své odmítavé stanovisko k Habeckovým plánům na větší státní kontrolu nad sociálními sítěmi. Podnikatel reagoval na videozáznam projevu Roberta Habecka, který se šířil na X a vyvolal rozporuplné reakce. Ve svém projevu Habeck varoval před nebezpečím, že by demokratický diskurs mohly ovlivňovat zahraniční korporace a technologie, a uvedl: „Nemůžeme nechat demokratický diskurs v rukou Elona Muska a čínského softwaru.“
Habeckovy návrhy na regulaci sociálních sítí
Projev Roberta Habecka se odehrál v sobotu v braniborském Neuhardenbergu, kde politik z řad Zelených upozornil na nutnost větší regulace zahraničních platforem, jako jsou X a Tiktok, které podle něj mohou negativně ovlivňovat veřejnou diskusi a demokratické hodnoty. Habeckovy výroky, ve kterých výslovně zmínil Elona Muska jako potenciální hrozbu demokratického diskursu, zřejmě podnikatele podnítily k tomu, aby na platformě X reagoval otevřenou kritikou.
Pokračující konflikt s německou vládou
Toto nebyl první případ, kdy se Musk dostal do sporu s německými politiky. Již tento týden zaměřil svou kritiku i na německého kancléře Olafa Scholze, kterého na X rovněž označil za „hlupáka“. Podnikatel reagoval na příspěvek, který hlásil „rozpad socialistické vlády“ v Německu. Musk později potvrdil, že jeho komentář skutečně směřoval na kancléře Scholze, ale k důvodům svého názoru se konkrétně nevyjádřil.
Spory o svobodu slova a kontrolu nad obsahem
Musk, který se dlouhodobě profiluje jako zastánce svobody projevu na internetu, opakovaně kritizoval snahy vlád zasahovat do obsahu na platformách sociálních médií. Habeckovy výroky o potřebě regulace platforem jako X a Tiktok označil za omezování svobody slova a výslovně je odsoudil. Ostatně již dříve podobně zareagoval na obdobné snahy ze strany amerických politiků.
#Geopolitan #zpravy #zpravyzdomova #zpravyzezahranici #necenzurovanezpravy #zahranicni #ZdenekChytra #ElonMusk #OlafScholz #DonaldTrump #nemeckavlada #Nemecko #kritika #nemeckamedia #RobertHabeck
Zanechte komentář :