URSULA VON DER LEYEN SE OPĚT OPŘELA DO VIKTORA ORBÁNA
Maďarská politika vůči Rusku a Číně v očích Ursuly von der Leyen představuje bezpečnostní riziko
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve svém ostrém projevu kritizovala maďarskou politiku vůči Rusku a Číně, označujíc ji za bezpečnostní riziko pro evropskou bezpečnost.
Ostrý projev vůči Orbánovi
V debatě s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v Evropském parlamentu ve Štrasburku si von der Leyenová vzala na mušku neochotu Budapešti připojit se k partnerům EU při pomoci Ukrajině proti ruské invazi a její rozhodnutí posilující vazby s Moskvou a Pekingem.
Kritika ruské války
„Svět byl svědkem zvěrstev ruské války. Přesto se stále najdou lidé, kteří z této války neviní útočníka, ale napadeného,“ řekla von der Leyenová. Dále dodala: „Stále se najdou lidé, kteří z této války neobviňují (ruského prezidenta Vladimira) Putina z touhy po moci, ale ukrajinskou touhu po svobodě. Tak se jich chci zeptat, zda by někdy obviňovali Maďary za sovětskou invazi v roce 1956?“
Reakce Viktora Orbána
Orbán reagoval na projev von der Leyenové s tím, že ho „překvapil“ a odmítl jakoukoli paralelu mezi neúspěšným maďarským povstáním proti sovětskému útlaku v roce 1956 a ukrajinským bojem za obranu svého území. Zopakoval svou výzvu k příměří na Ukrajině.
Konflikty s evropskými institucemi
Orbán, který je u moci od roku 2010 a jehož země v současné době vykonává půlroční rotující předsednictví EU, se opakovaně dostal do střetu s evropskými institucemi kvůli obavám, že podkopává demokratické normy v Maďarsku a usiluje o úzké vztahy s Ruskem a Čínou mimo politiku EU. V červenci Orbán vyvolal kontroverzi, když se během maďarského předsednictví vydal na cestu do Moskvy a Pekingu, kterou maďarská vláda označila za „mírovou misi“, aniž by ji koordinoval se svými partnery z EU.
Kritika vízového programu
Von der Leyenová kritizovala maďarský program zmírňující vízová omezení pro Rusy a Bělorusy a dohodu mezi Budapeští a Pekingem, která umožňuje čínským policistům hlídkovat v Maďarsku společně s jejich maďarskými kolegy. „Jak je možné, že maďarská vláda zve ruské občany do naší unie bez dodatečných bezpečnostních kontrol? Tím se nový maďarský vízový režim stává bezpečnostním rizikem nejen pro Maďarsko, ale pro všechny členské státy,“ uvedla.
Závislost na ruské energii
Dále dodala: „Jak je možné, že maďarská vláda dovolí čínské policii působit na svém území? To není obrana suverenity Evropy, to jsou zadní vrátka pro zahraniční vměšování.“
Von der Leyenová také poukázala na přetrvávající závislost Maďarska na ruské energii poté, co řada zemí 27členné EU v reakci na ruskou invazi tuto závislost snížila. „Jeden členský stát právě hledal alternativní způsoby nákupu fosilních paliv z Ruska. Rusko opakovaně prokázalo, že prostě není spolehlivým dodavatelem. Na to už se nelze vymlouvat. Kdo chce evropskou energetickou bezpečnost, musí k ní především přispět,“ uzavřela svůj projev.
Česká reakce na projev Viktora Orbána
V návaznosti na středeční vystoupení maďarského premiéra Viktora Orbána v Evropském parlamentu se na české politické scéně objevily rozmanité reakce. Ondřej Kolář z TOP 09 označil Orbánovu neochotu pomáhat Ukrajině za neprospěšnou pro Evropu a varoval před paktováním s Putinem a puštěním ruských agentů přes Maďarsko. Podle něj je „slabina naprosto viditelná – posilující vliv extremistů, kteří pro peníze a vlastní zisk neváhají škodit“. Dále dodal, že „Orbán svojí politikou ničí Maďarsko, maďarskou společnost a škodí Evropě“.
Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL se přidal k kritice a upozornil, že Orbánovo chování „dlouhodobě podrývá jednotu EU“, zejména v otázce podpory Ukrajiny ve válce s Ruskem. Zdechovský rovněž zdůraznil, že „maďarské předsednictví je proti tomu minulému mnohem slabší“, a připomněl, že „Orbán dostal svými postoji Maďarsko na okraj EU“.
Europoslankyně Markéta Gregorová z Pirátské strany se vyjádřila k Orbánově snaze o smířlivější rétoriku, přičemž kritizovala jeho postoje k zelené transformaci a migraci. „Pobavilo mě, že se dle svých slov obává homofobie, kterou by uprchlíci měli způsobovat. Přitom je to právě jeho vláda, která vytváří homofobní zákony,“ uvedla. Gregorová také připomněla zákazy knih pro mladistvé s LGBT tematikou.
Na druhé straně se někteří čeští europoslanci zastali Orbána a kritizovali projev předsedkyně Evropské komise. Klára Dostálová (ANO) označila jednání s Orbánem za „ostudné zneužití Evropského parlamentu pro osobní útoky a lacinou propagandu“. Podle ní se jednání zvrhlo ve frašku místo věcné diskuse o prioritách předsednictví.
Kateřina Konečná (KSČM) hájila Orbánův projev, ve kterém představil program maďarského předsednictví a mluvil o důležitých problémech Evropy. Upozornila na to, že „Ursula von der Leyenová spolu s předsedy frakcí EP a většiny dalších řečníků místo možných řešení reálných problémů zneužili tuto příležitost ke kopnutí Maďarska za jejich suverénní a odlišný přístup k politice EU“.
#ZdenekChytra #Geopolitan #Zrávy #EU #komise #Maďarsko #politika #Rusko #Čína #bezpečnost #Orbán #parlament #invaze #Moskva #Peking #válka #Putin #moc #svoboda #demokracie #bezpečnost #energie #palivo #Česko #agent #finance #Piráti #Zelení #LGBT #rodina #děti #ideologie
Zanechte komentář :