POSLANCI SCHVÁLILI ABSURDNÍ DŮCHODOVOU REFORMU
Reformu penzijního systému jsou ANO a SPD rozhodnuti zrušit
Poslanecká sněmovna schválila důchodovou reformu, která postupně zvýší důchodový věk nad současných 65 let. Reforma, která se dotkne tisíců budoucích důchodců, byla přijata hlasy koaličních poslanců ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09, přičemž nezařazený poslanec Ivo Vondrák (dříve ANO) rovněž hlasoval pro. Reforma počítá s tím, že od ročníku narození 1966 se důchodový věk bude každoročně zvyšovat o měsíc, až dosáhne 67 let pro ročníky 1989 a mladší. Tento krok je součástí vládního plánu na stabilizaci penzijního systému.
Návrh, který prošel sněmovnou hlasy 103 poslanců ze 188 přítomných, nyní putuje do Senátu. Zástupci opozice z ANO a SPD hlasovali proti reformě, přičemž Piráti se při finálním hlasování rozhodli opustit sál. Hnutí ANO a SPD slibují, že pokud se dostanou k moci, důchodovou reformu zruší.
Opoziční kritika a výhrady k reformě
Projednávání důchodové reformy provázely ostré diskuze a kritika ze strany opozice. Alena Schillerová (ANO) odsoudila přístup vládní koalice a označila proces schvalování za „znásilnění jednacího řádu“. Předseda hnutí ANO, Andrej Babiš, nebyl při hlasování přítomen. Lucie Šafránková (SPD) rovněž vyjádřila nesouhlas s novou hranicí pro odchod do důchodu a uvedla, že „65 let je nezpochybnitelná hranice.“
Schválená reforma také zahrnuje omezení počtu profesí, které budou mít nárok na předčasný důchod bez krácení. Původní návrh zahrnoval pracovníky čtvrté a části třetí rizikové kategorie, jako jsou zaměstnanci vystavení nadměrnému chladu, teplu, vibracím a fyzické zátěži. Pozměňovací návrh poslanců Jana Jakoba (TOP 09) a Marka Bendy (ODS) však snížil počet těchto profesí na čtvrtou rizikovou skupinu.
Zpomalování růstu nově přiznaných důchodů
Součástí reformy je i zpomalení meziročního nárůstu nově přiznaných důchodů. Tento krok by měl zmírnit zatížení státního rozpočtu, a nový systém proto předpokládá, že důchody budou meziročně narůstat o 180 až 200 korun méně. Reforma rovněž umožní manželům nebo registrovaným partnerům, aby si rozdělili dosažené vyměřovací základy napůl za období, kdy oba pracovali.
Další změnou je úprava výpočtu důchodů pro osoby, které pečují o nemocné členy rodiny. Takovým pečujícím osobám bude důchod za dobu péče vyměřován podle průměrné mzdy v daném roce.
Omezené výhody pro náročné profese
Kontroverzi vyvolala i změna ve vymezení profesí s nárokem na předčasný důchod. Koalice se dohodla na tom, že zaměstnavatelé pracovníků z náročných profesí, kteří byli vyškrtnuti ze seznamu, budou povinně posílat peníze na jejich individuální účty penzijního spoření. Tito zaměstnanci tak budou moci odcházet do před-důchodu s využitím těchto prostředků. Tento mechanismus ale zatím čeká na přípravu a schválení dalšího zákona. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prohlásil, že „zákon bude do konce roku hotov a Sněmovna jej dostane v lednu.“
Reakce předsedy vlády a koaličních politiků
Premiér Petr Fiala (ODS) se k přijetí reformy vyjádřil slovy: „Díky naší vládě budete mít důstojné penze a budou je mít všechny generace.“ Dodal, že schválené změny se nedotknou současných důchodců ani těch, kteří jsou těsně před důchodem. Fiala zdůraznil, že jedinou cestou, jak zabránit budoucím změnám reformy opozicí, je pokračování vládní koalice. „A to vládnout dál,“ prohlásil premiér.
Předseda KDU-ČSL Marek Výborný označil reformu za sociální a prorodinnou. „Pro současnou generaci třicátníků a čtyřicátníků budou zajištěny spravedlivé a důstojné penze,“ řekl. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) popsal reformu jako kompromis, který má stabilizovat penzijní systém a udržet rovnováhu mezi solidaritou a spravedlností.
Postoj Pirátů a jejich odchod ze sálu
Piráti na jednání přímo reformu nepodpořili a při finálním hlasování opustili sál. Předseda Pirátů Ivan Bartoš kritizoval vládní přístup a vyjádřil názor, že „koalice ve Sněmovně důchodovou reformu vykostila a hodila přes palubu 127 000 lidí, kteří mají náročnou práci a zaslouží si možnost odejít do předčasného důchodu s plnou penzí.“
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, zdůraznil, že osekání návrhu bylo chybou, a zmínil, že Piráti budou i nadále podporovat kroky k udržitelnosti důchodového systému. Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) uvedla, že „osobně jsem v souvislosti s reformou navrhovala, aby stejně jako důchody rostl i rodičovský příspěvek.“
Plán ANO informovat veřejnost
Alena Schillerová (ANO) zdůraznila, že ANO nyní bude přesvědčovat veřejnost, že reforma není skutečnou změnou, ale pouhým přesunem finančních zdrojů v rámci státu. „Sněmovna na sílu schválila důchodovou reformu, ale ve skutečnosti o žádnou reformu nejde. Základní změna spočívá v tom, že stát nebude důchodcům platit z levé, ale z pravé kapsy,“ uvedla Schillerová.
Podle ní hnutí ANO nyní bude apelovat na občany a objíždět regiony, aby vysvětlilo, proč reformu považuje za škodlivou a proč ji plánuje po případném vítězství ve volbách zrušit.
Zvažovaná ústavní stížnost ANO
Schillerová také uvedla, že ANO zvažuje ústavní stížnost na důchodovou reformu, a to zejména kvůli postupu při projednávání ve Sněmovně. Kritizovala předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou za to, že neumožnila hlasování o návrhu na odložení schválení reformy.
Budoucnost důchodové reformy a volební boj
Pokud reformu schválí i Senát, měla by začít platit od ledna příštího roku. Opozice však varuje, že po případném vítězství ve volbách reformu zruší. Koalice tvrdí, že zajišťuje stabilitu penzijního systému, zatímco opozice reformu označuje za nespravedlivou a nekonzistentní, a slibuje její revizi.
Ostře sledované téma důchodové reformy se tak stane i jedním z hlavních bodů příštích voleb, kdy budou strany soupeřit nejen o hlasy voličů, ale i o samotné uchopení penzijní politiky, která se dotýká každé generace v zemi.
#Geopolitan #zpravy #zpravyzdomova #zpravyzezahranici #necenzurovanezpravy #zdomova #ZdenekChytra #Duchodovareforma #vek #penze #opozice #koalice #duchodci #Pirati #ANO #SPD #Fialovavlada
Zanechte komentář :