AMERICKÝ INVESTOR STEPHEN LYNCH USILUJE O KOUPI NORD STREAM 2
Plynovod Nord Stream se může dostat opět pod evropskou kontrolu
Americký finančník Stephen Lynch, známý svou podporou Donalda Trumpa a rozsáhlými kontakty na ruskou vládu, usiluje o získání kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Tento krok by mohl znamenat zásadní geopolitickou změnu v oblasti evropské energetiky. Plynovod, který spojuje ruské zásoby plynu s Německem, nebyl kvůli politickým tlakům a vojenskému konfliktu na Ukrajině nikdy uveden do komerčního provozu.
Lynch plánuje učinit nabídku v rámci případného konkurzního řízení ve Švýcarsku
Zatím není jasné, zda se plynovod vůbec dostane do dražby. Lynch však plánuje učinit nabídku v rámci případného konkurzního řízení ve Švýcarsku. Jak uvedl deník Wall Street Journal, požádal americkou vládu o povolení k účasti v aukci. „Byla by to jedinečná příležitost, jak dostat evropské dodávky energie pod americkou a evropskou kontrolu,“ řekl listu.
Plynovod Nord Stream 2 jako „vyjednávací trumf“
Stephen Lynch, známý svou zkušeností s ruskými obchody, věří, že vlastnictví Nord Stream 2 by mohlo posílit vyjednávací pozici Spojených států při jednáních s Ruskem o ukončení konfliktu na Ukrajině. Plynovod označil za „vyjednávací trumf“. Podle něj je pravděpodobné, že pokud se dceřiné společnosti ruského Gazpromu nepodaří restrukturalizovat své dluhy do konce roku, švýcarské zákony by mohly nařídit likvidaci jejího majetku, včetně Nord Stream 2.
„Jakmile válka skončí, Rusko, Německo a Evropa budou v pokušení plynovod využít,“ dodal Lynch. Sází na to, že geopolitická situace po konfliktu vytvoří tlak na obnovu tohoto strategického projektu.
Nord Stream 2: nedokončený příběh
Nord Stream 2 byl dokončen v roce 2021, ale kvůli politickým a bezpečnostním důvodům nebyl nikdy uveden do provozu. Jedno z jeho dvou potrubí bylo v září 2022 poškozeno výbuchy, zatímco druhé zůstalo neporušené. Projekt, který byl považován za symbol energetické spolupráce mezi Ruskem a Německem, se stal obětí eskalujícího napětí a konfliktu na Ukrajině.
Lynch argumentuje, že vlastnictví plynovodu by mohlo poskytnout Spojeným státům i Evropě strategickou kontrolu nad energetickými zdroji. Jeho plán však vyžaduje povolení z Washingtonu, protože obchodování s ruskými společnostmi podléhá přísným americkým sankcím.
Stephen Lynch není na podobné operace žádným nováčkem
Stephen Lynch o svých plánech informoval řadu amerických senátorů a úředníků ministerstva financí i zahraničí. Jeho minulost ukazuje, že není na podobné operace žádným nováčkem. V roce 2022 získal povolení od amerického ministerstva financí k převzetí švýcarské dceřiné společnosti ruské Sberbank, když byly na její mateřskou společnost uvaleny sankce. Lynch má za sebou i účast v aukci aktiv ruské energetické společnosti Jukos v roce 2007, která byla sice označena za manipulovanou, ale žaloby u britského soudu jeho kritiků neuspěly.
Záměrem Lynche je vytvoření nové rovnováhy v oblasti energetiky
Kromě ekonomických a právních překážek se objevují otázky, jaké důsledky by americké vlastnictví Nord Stream 2 mělo na vztahy mezi Evropou, Ruskem a Spojenými státy. Lynch tvrdí, že jeho záměrem není eskalace napětí, ale spíše vytvoření nové rovnováhy v oblasti energetiky. Jeho návrh by mohl být důležitým bodem při obnově poválečných vztahů.
#Geopolitan #zpravy #zpravyzdomova #zpravyzezahranici #necenzurovanezpravy #zahranicni #ZdenekChytra #StephenLynch #NordStream2 #plynovod #Gazprom #aukce #energetika #sankce
Zanechte komentář :