AŽ 16 MILIARD NA ROZVOJOVOU GENDEROVOU POMOC
Odsouhlasili Šimáčková Laurenčíková a ministr Lipavský v OSN desítky miliard na genderovou rozvojovou pomoc?
Ve dnech 11. - 22. března 2024 proběhla na půdě OSN v New Yorku 68. Konference o stavu žen (CSW68) iniciovaná feministickou agenturou OSN UN Woman. Konference se oficiálně za Českou republiku účastnila zmocněnkyně vlády Petra Fialy pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský. Jedním z bodů konference bylo i odsouhlasení dokumentu Komise pro stav žen s názvem Urychlení dosažení rovnosti žen a mužů a posílení postavení všech žen a dívek prostřednictvím řešení chudoby a posilování institucí a financování z genderového hlediska, který zavazuje rozvinuté státy k mnohamiliardové finanční rozvojové pomoci na genderový mainstreaming rozvojovým státům. V případě České republiky by se částka mohla vyšplhat až na neuvěřitelných 16 miliard korun.
Agenda 2030 udržitelného rozvoje jako černá díra na peníze
Agentura OSN UN Woman vytváří podklady pro genderové politiky členských států OSN. Na těchto podkladech vznikla například i Istanbulská úmluva (Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí), jejíž ratifikaci Senát ČR před několika týdny definitivně zamítl. Na půdě OSN se v rámci plnění cílů Agendy 2030 ovšem formují další, detailnější a zejména dražší politiky, které mají za cíl vyvést ze státních rozpočtů neuvěřitelné sumy peněz.
Hlavním cílem UN Woman je kontrola nad plánováním rodičovství a porodnosti
Feministky z agentury OSN UN Woman ve svém dokumentu „Progress of the World´s Woman 2019-2020: Families in a Changing World“ uvádějí, že mateřství a rodičovství brání ženám v jejich ekonomickém růstu a dokonce v založení rodiny. Mateřství a rodičovství dokonce označují za trest. Vychvalují skutečnost, že porodnost ve vyspělých zemích klesá, což je způsobeno feministickým aktivismem a genderovou politikou. Podle nich se dosáhlo ale zatím malého pokroku, proto je nutné, aby:
- byla zrušena veškerá omezení týkající se potratů (možnost potratů těsně před porodem nebo při porodu),
- náhradní (surogátní) mateřství bylo uznáno jako placené zaměstnání tak, aby chudé ženy mohly rodit děti pro bohaté lidi,
- odrazovat ženy v produktivním věku od mateřství a nabízet jim možnost využití umělého oplodnění,
- zavést politiky, kde se budou muset muži dělit o (podle UN Woman feministek) neplacenou domácí práci
- uzákonit nové formy partnerství a manželství (jako v Německu plánovaný Institut svazků zodpovědnosti - pseudomanželství, do kterého může vstoupit libovolný počet osob bez ohledu na rodinné vazby a pohlaví) a manželství stejnopohlavních párů (LGBT)
- uzákonit povinnost genderových výukových materiálů na všechny úrovně vzdělávání
- veškeré další genderové normy uvedené v Istanbulské úmluvě
Posílat ženy do práce v produktivním věku a naplánovat jim početí dítěte, když už nejsou plodné, je cílem UN Woman. Plánovat ženám na základě jejich sociálního a ekonomického postavení, v jakém věku a pro koho budou rodit děti a kdy mají jít na potrat se skvěle k plánování porodnosti hodí.
Feministky z UN Woman ve svých dokumentech kritizují téměř všechna náboženství, ať se jedná o hinduismus, buddhismus, islám a v neposlední řadě křesťanství. Vymýcením kulturních, náboženských a historických společenských norem se feministky netají. Ty totiž plánování porodnosti překážejí. Z genderových politik budou profitovat politické neziskové organizace, farmaceutický a potratový průmysl, trans-kliniky a reprodukční kliniky. Jedná se o byznys v řádech bilionů dolarů. A tomuto byznysu má napomoci i takzvaná rozvojová pomoc.
Daňový poplatník má platit na gender i ve své zemi
Velký důraz klade OSN na změnu daňové politiky v jejích členských státech. Nejenže se státy přijetím dokumentů OSN zaváží k genderové rozvojové pomoci, ale mají změnit i daňové systémy tak, aby výnosy z daní šly ve velké míře právě na podporu genderu na národní úrovni. Ženám by se měl z daní kompenzovat ušlý zisk za dobu, co jsou na mateřské dovolené. Ačkoliv by se podle plánovaných pravidel měl stejnou měrou podílet na domácích pracích a péči o dítě i muž, feministky s ním ve svém plánovaném rozpočtu nepočítají. Mimochodem v České republice stát v rámci mateřských dávek a rodičovských příspěvků s určitou kompenzací již dávno počítají.
„(l) Naléhavě vyzvat rozvinuté země, aby plně realizovaly svou příslušnou oficiální rozvojovou pomoc. včetně cíle 0,7 % jejich hrubého národního produktu na oficiální rozvojovou pomoc. rozvojovým zemím a cíl 0,15 až 0,20 procenta jejich hrubého národního produktu na oficiální rozvojovou pomoc nejméně rozvinutým zemím a vybídnout rozvojové země, aby navázaly na pokrok dosažený při zajišťování účinného využívání oficiální rozvojové pomoci k plnění rozvojových cílů a úkolů, a to prostřednictvím investic do rovnosti žen a mužů a posílení postavení žen a mužů.“
Dalším krokem má být vysoké zdanění nejen pracujících lidí, ale i velkých firem ve smyslu „bohatým vezmeme a chudým dáme“. Tyto prostředky potom mají být využívány pouze na genderovou politiku (tedy pro politické genderové, feministické a LGBT neziskové organizace) a nově nastavenou kompenzační a sociální podporu ženám. Například na muže samoživitele není v této agendě vůbec pomýšleno.
„k) Zajistit progresivitu daňových politik se zaměřením na zdanění těch, kteří mají nejvyšší schopnost platit daně platit, a to i prostřednictvím zdanění majetku a právnických osob, a zabránit regresivnímu zdanění, které by nepřiměřeně dopadá na ženy a dívky s nízkými nebo žádnými příjmy; (na základě E/CN.6/2024/3 (bod h))“
OSN není v Agendě 2030 a genderismu jednotná
Souběžně s 68. Konferencí o stavu žen (CSW68) agentury UN Woman probíhala ve dnech 13. a 14. března 2024 taktéž i částečné na půdě OSN (stálé misi OSN) Konference o stavu žen a rodiny (CSWF), která narozdíl od feministikek z UN Woman klade důraz na podporu rodin jako celku zahrnující matku, otce a děti. Té se kromě pro-rodinně orientovaných organizací, kdy za Českou republiku zde byl zastoupen spolek Tradiční rodina z. s., účastnili i zástupci států ze Stálých misí OSN, například Senegal a Nigérie a maďarská zástupkyně při OSN její excelence Zsuzsanna Horváth.
Považuji za velmi důležité, že se Česká republika připojila k prohlášení ministrů všech členských států EU (s výjimkou Maďarska) k aktuální humanitární situaci v Gaze.
— Klára Šimáčková Laurenčíková (@laurencikova_k) March 14, 2024
Dovoluji si s vámi sdílet český překlad prohlášení, originál v angličtině naleznete na webu:… pic.twitter.com/5kBouToMEe
Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková v OSN v zajetí bludů
Agentura OSN UN Woman vydala zprávu „Gender alert: The gendered impact of the crisis in Gaza (Genderové upozornění: genderový dopad krize v Gaze)“, která uvádí, že mezi civilisty zabitými v konfliktu v Gaze je 70 % "žen a dětí". Přehled skutečných čísel však ukazuje na jiný závěr a naznačuje, že účelem dokumentu UN Women je propagovat falešný genderový narativ, nikoli podporovat informovanou veřejnou debatu.
Klára Šimáčková Laurenčíková v OSN vyzdvihla důležitost připojení se České republiky k prohlášení ministrů všech členských států EU k aktuální humanitární situaci v Gaze. Jak uvádí, ze členských států se nepřipojilo Maďarsko. Vzhledem k faktickým chybám, fatálnímu překroucení faktů a tím znedůvěryhodnění závěrů UN Woman týkající se situace v Gaze není tedy divu, že Maďarsko odmítlo k prohlášení svůj podpis připojit. Maďarsko je známo svojí pečlivostí při zkoumání dokumentů před tím, než je podepíše.
Jak organizace UN Woman zmanipulovala čísla
Zpráva UN Women obsahuje šest hlavních nedostatků:
Nevhodně kombinuje "ženy" a "děti": "Ženy" a "děti". Zpráva UN Women opakovaně používá spojení "ženy a děti", jako by na smrti mužů a otců nezáleželo.
Neuvádění skutečných čísel: Palestinské informační centrum nedávno zveřejnilo zprávu týkající se 28 951 civilních obětí, které byly zaznamenány během současné války v Gaze. Zpráva PIC uvádí: "Tento počet zahrnuje 12 345 dětí, 6 471 žen, 295 zdravotnických pracovníků, 41 členů civilní obrany a 113 novinářů.". (2) Na základě těchto čísel zemřelo také 9 686 civilních mužů. Děti tak představují 42,6 % všech civilních obětí, následují muži (33,5 %) a ženy (22,4 %). Zpráva UN Women však tato čísla nikdy neuvádí.
Chybná aritmetika: Součet procentních podílů dětí (42,6 %) a žen (22,4 %) se rovná 65,0 %. Zpráva UN Women však opakovaně používá chybné číslo 70 %. Na faktech záleží.
Číslo 70 % bez zdroje: Uvedeným zdrojem čísla 70 % je zpráva Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí z 18. ledna (3). Dokument OCHA však neuvádí žádná celková čísla o úmrtích civilistů v Gaze.
Zkrácení péče o děti: Vzhledem k tomu, že děti představují největší skupinu postiženou konfliktem v Gaze, dalo by se očekávat, že většina doporučení zprávy se bude týkat potřeby podpory dětí a jejich organizací poskytujících pomoc. Ale prakticky všechna doporučení se zaměřují na "práci s ženskými organizacemi a pro ženské organizace". (strana 10)
Ignorování potřeb mužů a chlapců: Dvě tvrzení ve zprávě UN Women jsou obzvláště křiklavá:
Zpráva tvrdí, že "trauma z každodenního bombardování zanechává na ženách a dívkách, které přežily, psychické i fyzické jizvy". (str. 9) Domnívá se snad UN Women, že chlapci nejsou každodenním bombardováním také postiženi?
Dokument chce poskytnout okamžitou humanitární pomoc pouze "ženám a dívkám". (strana 11) UN Women se výslovně snaží odmítnout humanitární pomoc pro muže a chlapce.
OSN vyjádřila hluboké znepokojení nad celosvětovým problémem dezinformací. Zpráva UN Women je obzvláště znepokojivým příkladem takové dezinformace.
Vzhledem k faktickým chybám, číslům bez zdrojů a všudypřítomným genderovým předsudkům ve zprávě UN Women vyzývá Mezinárodní aliance pro domácí násilí a zneužívání organizaci UN Women, aby nejpozději do 15. února 2024 odstranila svou nečestnou zprávu "Genderový dopad".
#geopolitan #zprávy #gender #OSN #UNWoman #Agenda2030 #porodnost #děti #muži #rovnost #konference #NewYork
Zanechte komentář :