NESCHOPNOST BRUSELU A SÍLA ČÍNSKÝCH SANKCÍ
Čína zůstává GLOBÁLNÍM lídrem na trhu ve výrobě a obchodu s udržitelnými energetickými technologiemi
Technologie související s fotovoltaikou a solární energií představují základní zdroj pro dosažení cílů nulových emisí v mnoha evropských zemích. Nedávno revidované národní energetické a klimatické plány by požadovaly ztrojnásobení kapacity EU na výrobu solární energie během příštích sedmi let, čímž by se solární energie do roku 2030 stala nejdůležitějším zdrojem. Právě v této souvislosti ukazuje Brusel veškerou svou slabost, jak z hlediska dovozu, tak i výrobní kapacity.
Čína zůstává nejkonkurenceschopnější zemí na světě
Základním důvodem, který umožňuje čínským solárním fotovoltaickým společnostem ovládnout evropský trh, je to, že zůstávají ekonomicky nejkonkurenceschopnějšími na světě. Čínská průmyslová politika obnovitelných zdrojů je dlouhodobá a ukázala se jako vítězná sázka. Od roku 2001 podporuje vytváření úspor z rozsahu a silné technologické inovace, které urychlily rychlé snížení nákladů na panely a cen (Hu, 2016 ). To umožnilo čínským společnostem v oblasti solární energie získat dominantní postavení na světovém i evropském trhu. Zejména se očekává, že Čína samotná bude schopna uspokojit veškerou globální poptávku po fotovoltaických modulech počínaje rokem 2030.
Jak vážná je situace?
Mezi formy vlivu patří obchodní a sankční politika tradičně do arzenálu globálních mocností. Stejně jako ostatní mezinárodní aktéři i Čína opakovaně prokázala ochotu a schopnost takové nástroje používat. Po územním sporu v roce 2010 se čínská vláda rozhodla zastavit dodávky minerálů a kovů vzácných zemin do Japonska jako odvetné opatření, což Tokio donutilo nakonec ustoupit (Bradsher, 2010 ). Nedávno, v roce 2020, Peking zakázal veškerý dovoz německého vepřového masa, které představovalo čtvrtinu celkového vývozního trhu EU (Welle, 2020 ). V návaznosti na to se Berlín zdržel kritiky zavádění čínské legislativy zaměřené na přísnější kontrolu nad Hongkongem (Cha, 2023 ).
Nezodpovědná sankční a obchodní politika by mohla vést k silné odvetě
Důkazy naznačují, že jak dovozní omezení, tak „represivní“ cla se ukázaly jako neúčinné pro kýženou změnu chování Číny, což představuje další překážky pro energetické cíle sankcionáře (Cheng & Tsang, 2022 ; Jensen, 2022 ). Kromě toho by vzhledem k současnému napětí v čínsko-evropských vztazích mohla agresivní obchodní opatření tohoto typu potenciálně vést k nezanedbatelné odvetě.
#Geopolitan #Čína #Tokio #sankce #Peking #vliv #ekologie #ideologie #ekonomika #politika #fotovoltaika #energie
Zanechte komentář :