OD 5. ÚNORA JIŽ ŽÁDNÁ RUSKÁ NAFTA DO EU
Kvůli sankcím se od února úplně zastavují ruské dodávky nafty do EU
Zhruba za dva týdny vstoupí v EU v platnost zákaz dovozu ruské nafty po moři. Tím rázem odpadá polovina veškerého dovozu nafty. Nyní se nabízí otázka, zda existuje za tento výpadek nějaká alternativní náhrada.
#EU přijde za dva týdny o polovinu dodávek nafty
Podle údajů energetické analytické společnosti Vortexa loni Evropská unie dovezla z Ruska kolem 220 milionů barelů nafty. Toto množství ruského paliva musí být nyní nahrazeno z jiných zdrojů. Protože zhruba za dva týdny začne platit zákaz, který zakazuje dovoz ruské nafty do EU po moři, čímž EU přijde o polovinu celkových dodávek nafty.
Určitého pokroku již bylo do dnešního dne dosaženo. V roce 2021 více než polovina všech dodávek nafty po moři do EU a Velké Británie pocházela z Ruska. Do prosince 2022 tento podíl klesl na zhruba 40 procent díky nárůstu dodávek nafty ze Saúdské Arábie a Indie.
Někteří účastníci trhu se domnívají, že ruské dodávky mohou být v budoucnu pokryty naftou z jiných zemí.
Ztracené ruské dodávky budou nahrazeny,
citovala agentura Bloomberg Eugena Lindella, šéfa rafinovaných produktů v poradenské společnosti Facts Global Energy.
#Čína může v dodávkách nafty vystřídat #Rusko
Možnou alternativou je Blízký východ. Abu Dhabi National Oil již dosáhla dohody o dodávkách do Německa. Indie a USA, oba dlouholetí dodavatelé do EU, také v posledních týdnech zvýšily své dodávky. Očekává se, že americké rafinérie letos vyrobí rekordní množství destilátů, včetně nafty pro nákladní a osobní automobily.
Čína by se však mohla ukázat jako nejdůležitější potenciální dodavatel.
Čínská politika je rozhodujícím faktorem, drží klíč ke všem přebytečným rafinérským kapacitám po celém světě,
říká Mark Williams, ředitel výzkumu ve výzkumné a poradenské skupině Wood Mackenzie.
Vývoz nafty z Číny v posledních měsících dramaticky vzrostl. A přestože do Evropy míří jen zlomek těchto zásilek, čína stále nabídku v Evropě zvyšuje. To zase uvolňuje dodávky nafty od jiných výrobců, které se mohou dostat do Evropy.
První čínská kvóta na vývoz paliva pro rok 2023 byla téměř o 50 procent vyšší než loni. Podle Williamse by vývoz motorové nafty z Číny mohl v první polovině roku dosáhnout 400 000 až 600 000 barelů denně. To by bylo tolik nafty, jakou EU a Velká Británie nedávno dostaly z Ruska.
Změna globálního #trhu s naftou je jako hra s ohněm
Reorganizace světového obchodu s naftou spočívá zřejmě v tom, že západ získává naftu z alternativních zdrojů a Rusko zásobuje ty zákazníky, kterým Evropa naftu takříkajíc sbírá. V důsledku toho bude doprava pravděpodobně poněkud méně efektivní, a tudíž dražší. Někdo bude muset nést vyšší náklady.
Kromě nevyhnutelně vyšších nákladů ale hrozí, že nějaká nafta ze světového trhu úplně zmizí, například pokud Rusko nenajde dostatek nových kupců mimo EU. Pokud by Rusko omezilo výrobu ve svých rafinériích, mohlo by to mít za následek nedostatek globální nabídky, což by mohlo dále tlačit ceny nahoru.
Lindell očekává v únoru a březnu pokles ruské výroby nafty. Tato prognóza je však způsobena údržbovými pracemi v ruských rafinériích a také obchodními třenicemi, které vyplynou ze vstupu sankcí proti Rusku v platnost.
I když existuje mnoho ochotných kupců, dostat naftu z Ruska může být problém. Někteří dodavatelé se budou bránit porušování západních sankcí, které stanoví, že cena těchto nákladů nesmí překročit strop, o kterém v současnosti diskutují země G7.
Ruská #ropa je stále nejlevější
Tento mechanismus a samotný cenový strop nafty - pro ropu je to 60 dolarů za barel - musí být pro ruská paliva ještě stanoveny. Koncem loňského roku agentura pro ceny ropy Argus Media stanovila cenu ruské nafty na 926 dolarů za tunu (asi 124 dolarů za barel), přičemž neruská nafta stojí o 30 dolarů za tunu (asi 4 dolary za barel) více.
Pokud by nadcházející cenový strop nafty byl výrazně pod úrovní trhu, velká část globální flotily tankerů by nebyla schopna pokračovat v nakládání a přepravě ruského nákladu, pokud by chtěla mít nadále přístup ke službám G7, jako je pojištění.
#Turecko by mohlo ruskou naftu prodávat do EU za vyšší ceny
Nedávné teplé počasí v Evropě přispělo nejen ke snížení spotřeby topného oleje, paliva podobného naftě. Snížily se také ceny zemního plynu, díky čemuž je pro rafinerie ropy levnější vyrábět vysoce kvalitní naftu a také se snížila motivace společností používat k výrobě elektřiny plyn místo ropy.
Makroekonomické zpomalení postupně stlačilo evropskou poptávku po naftě. Data z jednotlivých zemí naznačují, že evropská poptávka po naftě již meziročně klesla minimálně o 5 procent,
sdělil Benedict George, tržní zpravodaj londýnské cenové informační služby Argus Media.
Během recese v roce 2008 klesla poptávka po naftě zhruba o 10 procent ve srovnání s předchozím rokem. Skupina Goldman Sachs však již nepředpokládá recesi v eurozóně poté, co ekonomika koncem loňského roku prokázala větší odolnost.
Role potenciálních prostředníků, kteří mohou pomoci zmírnit dopad zákazu EU a cenového stropu nafty, by se také neměla podceňovat. Například Turecko, které již nyní dováží značné množství ruské nafty, by mohlo svůj dovoz masivně zvýšit. Země by pak mohla naftu vyrobenou v tureckých rafinériích prodávat do EU za vyšší ceny.
Zanechte komentář :