KRITIKA KAPITALISTICKÉ IDEOLOGIE ZE STRANY MARXISTŮ
„Kapitalismus“: Marxistický slaměný panák
Může to znít kontraintuitivně, ale termín kapitalismus, jak jej chápou marxisté, se výrazně liší od toho, co mnoho lidí vnímá jako konkurenční tržní ekonomiky nebo systémy volného trhu.
Pochopení marxistického pohledu na kapitalismus
Abychom pochopili marxistický pohled na kapitalismus, musíme se potýkat s jeho výkladem, který se točí kolem myšlenky neomezené akumulace kapitálu jako základního organizačního prvku společnosti. Tento výklad je nápadným odklonem od tradičního chápání kapitalismu. V této diskusi prozkoumáme, jak marxisté definují kapitalismus a jak rozplést pokřivenou motanici, kterou představují tržní ekonomika, jak James Lindsay v New Discourses.
Marxistická definice kapitalismu
Když marxisté používají termín kapitalismus, nemají na mysli tradiční ekonomický systém poháněný nabídkou a poptávkou, podnikáním a individuální ekonomickou svobodou. Místo toho se jejich definice soustředí na zastřešující ideologii, v níž nepřetržitá akumulace kapitálu přebírá vládu a stává se hlavní organizační silou ve společnosti. Podle této interpretace představuje kapitalismus ideologii, která prosperuje z neustálého hromadění bohatství, a to často na úkor mas.
Kapitalistický slaměný muž
Pro marxisty se kapitalismus stává pohodlným slamákem, který ztělesňuje vše, co je ve společnosti špatné. Je zobrazován jako systém, ve kterém honba za ziskem dominuje v každém aspektu života, v němž pár bohatých vykořisťuje práci mas a v němž jsou nerovnost a útlak běžnou záležitostí. Toto zobrazení je v ostrém kontrastu s různorodým a komplexním charakterem skutečných tržních ekonomik.
Nesprávná prezentace kapitalusmus v marxistickém pojetí
Marxův slaměný muž kapitalismu deformuje skutečnou povahu tržního hospodářství. I když kapitalismus v marxistickém smyslu skutečně může v nějaké formě existovat, není zdaleka reprezentativní pro mnoho druhů tržně orientovaných systémů, které v dnešním světě existují. Toto přílišné zjednodušení zatemňuje složitost a rozmanitost ekonomických struktur a ignoruje pozitivní aspekty tržních ekonomik, jako jsou inovace, prosperita a individuální svoboda.
Diskuze o ekonomických systémech
Aby bylo možné vést smysluplné diskuse o ekonomických systémech a společenské organizaci, je nezbytné porozumět Marxově zkreslenému pojetí kapitalismu. Uznáváme-li marxistickou perspektivu jako zkreslenou reprezentaci tržního hospodářství, můžeme vést informovanější dialog o přednostech a nedostatcích různých ekonomických modelů. I když je kritika kapitalismu oprávněná a nezbytná, je důležité vyhnout se zaměňování marxistického slaměného muže s odlišnou realitou tržních společností.
#ekonomika #kapitalismus #marxismus #neomarxismus #trh #společnost #ideologie
Na toto téma je krátký komentář málo. K věci: Pokud je kapitalismus v obecnějším smyslu, než marxistickém svobodnou, volnou ekonomickou soutěží, jde o čistě jen a pouze o nerealistickou teorii, protože prostě nebere v úvahu povahu účastníků soutěže, tedy lidí. V takovéto soutěži se už dávno prosadily bezohledné metody, které jsou vlastní zejména psychopatům s co možná nejvyšším scoré. To, co jako systém vládne v tzv. kolektivním západě (KoZa) odpovídá totiž přesně definici fašismu, která je velmi jednoduchá, o to však srozumitelnější. Tedy jak pro koho! "Spojení moci finanční a korporátní s mocí politickou = fašismus". To je celé. Stačí si to jen promyslet a odpovědět na otázku, jak k tomu historicky postupně došlo. Jak se pomaloučku "krájel salám", či jak se ještě pomaleji otevíralo "Overtonovo okno". Kdoví jak teoretizovat je zbytečné, stačilo pochopit, že nejlepší bude vlastnit tvorbu peněz, vlastnit trhy a mít monopol na vše. Uchopili-li jsme finanční moc, není nic snadnějšího, než postupně vybudovat korporátní moc s globálním přesahem. Neboť jsme to my, kdo určuje komu a za jakých podmínek a pro jaký účel peníze dáme a komu nikoliv. A v této fázi snad netřeba vysvětlovat, že moc politická je tak či onak naší mocí, prostřednictvím námi dosazených politických figurek, které nám slouží a poslouchají na slovo. Jinak? J.F.K.! Základním předpokladem k dosažení tohoto cíle bylo nastolit politický systém a rafinovaně jej nazvat demokracií, kdy politik je neodvolatelný a bez odpovědnosti za svoje činy. Ideální stav, vedoucí k cíli nejkratší cestou. A tak by šlo pokračovat, až by z toho byla kniha. Nebylo by to však nic nového, co by nebylo možné studovat už z napsaného. Tož tak nějak