RAKOUSKÝ ENERGETICKÝ EXPERT VARUJE PŘED BLACKOUTY
Energetická situace se dramaticky vyostřuje
Pro německý deník Deutsche Wirtschaftsnachrichten poskytl rozhovor prezident Rakouské společnosti pro prevenci krizí Herbert Saurugg. Ten varuje před blackoutem v nadcházející zimě.
Situace je vážná v německém #Bavorsku
Bavorský #premiér Markus #Söder nyní varuje před zimním #výpadkem proudu. Situace se dramaticky #vyhrocuje. Zhoršuje se #situace s dodávkami plynu a #nedostatek #plynu se již všeobecně očekává. Plynové #elektrárny jsou přitom pro stabilitu elektrické sítě velmi důležité, protože dokážou rychle kompenzovat krátkodobé výkyvy ve výrobě elektřiny z větru a fotovoltaiky, která je stále potřebnější. #Francie je v současnosti také dovozcem elektřiny místo vývozcem elektřiny, protože téměř polovina z přibližně 60 tamních jaderných elektráren je v současnosti z bezpečnostních a údržbových důvodů mimo provoz.
Řada elektráren nefunguje na plný výkon, a to kvůli vlně veder. Například v jižní #Evropě se v současné době ztrácí polovina vodní #energie, protože hladina vody je příliš nízká. Jaderné #elektrárny ve Švýcarsku a Francii produkují méně elektřiny, protože chybí chladicí voda.
Hrozící #nedostatek plynu pro velkoodběratele
V dohledné době hrozí nedostatek plynu, zejména příděl pro velkoodběratele. To by mělo zničující dopady na ekonomiku. Složitost výrobních řetězců nelze podle Saurugga zachytit nebo kontrolovat jednoduchostí administrativních procesů. Nikdo ve skutečnosti neví, jaké by byly důsledky přidělování plynu jinde v ekonomice.
Situace je kritická zejména v jižním #Německu
Průměrná hodnota zásob vypovídá jen málo o tom, jak bezpečné jsou dodávky plynu. Důležité je, kde je zásobník plný a kde se nachází odběratel – a zda je vůbec možné dovézt plyn v dostatečném množství ze zásobníku ke spotřebiteli. Situace je obzvláště kritická v jižním Německu. Velký plynový zásobník v rakouském Haidachu, který dříve provozoval Gazprom, je téměř prázdný. Spotřeba plynu na jihovýchodě bavorského chemického trojúhelníku je přitom obzvláště vysoká.
Například chemický průmysl produkuje mnoho prekurzorů pro léčiva, potravinářskou výrobu, obalové materiály a tak dále. Existuje velká šance, že se narušení logistiky rozšíří do dalších oblastí ekonomiky a povede ke kolapsu celých dodavatelských řetězců.
Při nedostatku #plynu bude i nedostatek elektřiny
Pokud přestane být dostatek plynu, dá se předpokládat, že bude nedostatek i elektřiny. Stát by pak musel elektřinu přidělovat. V důsledku toho se celkový systém kritické infrastruktury stává stále nestabilnější. To může, ale nutně nemusí vést k výpadku proudu.
Energetické společnosti se chystají odpojovat od elektřiny celé #regiony
Manažeři z energetiky prohlásili blackout za nepravděpodobný – loni na podzim například šéf největšího dodavatele energií Eon. On a další zástupci energetických společností jsou přesvědčeni o tom, že situaci mohou vyřešit dočasným odpojením celých regionů od elektrické energie. Řízené odstavení – známé také jako brownout – může v jednotlivých případech zachránit energetický systém. Nemůžeme ale bezpečně vyloučit výpadek proudu. Není totiž vůbec známo, jaké by byly důsledky takových plošných odstávek.
Dlouhodobější #příděl elektřiny je horší než blackout
Cvičení švýcarské bezpečnostní asociace v roce 2014 dospělo k závěru, že dlouhodobější příděl elektřiny by byl horší než výpadek proudu. Důvodem je mimo jiné výpadek komunikačních a informačních systémů, které řídí důležité systémy jako je doprava, skladování nebo telekomunikace. Mnoho zařízení nebo infrastruktur nelze vypnout dostatečně rychle, i když je ohlášen výpadek proudu. Navíc by se staly nepředvídatelné věci atd. Mnozí tuto propojenost a složitost kritických infrastruktur podceňují.
Jak se připravit na #blackout?
Herbert Saurrug radí lidem, aby si na doma zajistili jídlo, nezbytné léky a vodu alespoň 14 dní. V ideálním případě by tak dlouho trvalo, než by snad opět do jisté míry fungovalo napájení, komunikační sítě a zásobování potravinami. Nejde o výpadek proudu, ale jde zde zejména a především o logistický kolaps, který téměř každý podceňuje. V případě vážného nedostatku plynu by však zásoby na dva týdny mohly být nedostatečné.
Zanechte komentář :