SPOR O DIGITÁLNÍ MĚNY SE VYOSTŘUJE
ECB chce do roku 2026 zavést digitální euro: Kritici varují před omezením svobody
Velkým technologickým firmám bude umožněno zavést vlastní měny. V čele této diskuse stojí lidé jako Marc Friedrich, renomovaný autor finančních knih, a Jörg Meuthen, poslanec Evropského parlamentu. Podle serveru Politico se napříč Evropou rozbíhá významná debata o budoucnosti digitálních měn, zejména o navrhované digitální verzi eura.
Europoslanci skeptičtí vůči plánu Evropské centrální banky
V čele této diskuse stojí lidé jako Marc Friedrich, renomovaný autor finančních knih, a Jörg Meuthen, poslanec Evropského parlamentu, kteří jsou skeptičtí vůči plánu Evropské centrální banky (ECB) zavést do roku 2026 digitální euro. Obávají se, že tato digitální měna, která umožňuje transakce prostřednictvím chytrých telefonů, by mohla přinést problémy, jako je dohled a potenciální kontrola nad jednotlivci.
Friedrich, který je známý svým kanálem na YouTube s více než 350 000 odběrateli, se domnívá, že jde o skutečný strach a nikoli o konspirační teorii. Tvrdí, že ačkoli jsou tyto digitální měny prezentovány jako pohodlné a ozdravené, mohly by také usnadnit dohled a digitální autoritářství.
Jaké jsou tedy hlavní obavy?
Tvůrci politik tvrdí, že digitální měny, jako je digitální euro, nabízejí podobné výhody jako státem podporované digitální peníze, a to vzhledem k vzestupu kryptoměn a plánům velkých technologických firem na zavedení vlastních forem digitálních peněz. Mezi veřejností se však objevují otázky týkající se ochrany údajů, dohledu a možného omezení nákupů.
V Evropě panují obavy z toho, že by stát mohl omezit určité nákupy, například masa nebo pohonných hmot, v rámci boje proti problémům, jako je obezita nebo změna klimatu. Ve Spojených státech panují obavy, že by digitální měny mohly být použity k zabránění nákupu zboží určitým skupinám, například střelných zbraní.
Kritici namítají, že pokud by úřady získaly pravomoc kontrolovat takové nákupy, mohlo by to vést k zavedení systému sociálního kreditu, který by podkopával osobní svobody.
Ve Spojeném království vyjádřil významný politický představitel Nigel Farage obavy z digitální libry, protože by mohla vést k vymizení fyzické hotovosti z finančního systému.
Budoucnost digitálních měn zůstává nejistá a důležitou roli v ní hraje případná legislativa a veřejné mínění. Vzhledem k tomu, že debaty pokračují, bude rovnováha mezi pohodlím a soukromím ve světě digitálních financí zásadní otázkou, kterou je třeba pečlivě sledovat.
Debata o budoucnosti digitálních měn zahrnuje i otázky ochrany údajů, dohledu a osobní svobody závisí na veřejném mínění a legislativních opatřeních.
#geopolitan #Digitálníeuro #Euro #digitalizace #ECB #Debata #kontrola #finance #globalismus #ochrana #dohled #veřejnost #politika
Zanechte komentář :