NOVÁ ESKALACE NAPĚTÍ MEZI NĚMECKEM A RUSKEM
Rusko odposlouchávalo rozhovor Němců o dodávkách raket Taurus
Aféra kolem potenciální dodávky řízených střel Taurus na Ukrajinu, provázená odmítnutím spolkového kancléře Olafa Scholze, se stává středem pozornosti mezinárodního společenství. Nedávné odhalení ruských zpravodajských služeb, že zachytily rozhovor důstojníků Bundeswehru týkající se možné dodávky těchto raket, zvyšuje napětí mezi Německem a Ruskem a má potenciál mít dalekosáhlé důsledky.
Kancléř Olaf Olaf Scholz se snaží uklidnit situaci
Německý kancléř Olaf Scholz, zastupující Sociálně demokratickou stranu Německa (SPD), se snaží uklidnit situaci a slíbil rychlé vyjasnění událostí.
"To, co bylo zachyceno v tomto rozhovoru, je mimořádně závažné,"
prohlásil Scholz během své návštěvy Vatikánu.
"Proto se momentálně vyšetřuje s maximální pečlivostí a naléhavostí."
Reakce ze strany Ruska byla ostrá
Ministr zahraničí Sergej Lavrov označil plány Bundeswehru za "ďábelské" a zveřejněné záznamy označil za jasný důkaz toho, že "válečná strana" v Evropě je stále aktivní. Tato situace přichází v době, kdy francouzský prezident a americký ministr obrany naznačili, že strategická porážka Ruska je prioritou.
Komunikační síť Telegram se stala rozbuškou
Vojenská kontrarozvědka (MAD) Německa pod vedením ministerstva obrany zahájila vyšetřování, které má odhalit okolnosti a dopady odposlechu provedeného Ruskem. Záznam rozhovoru čtyř vysokých důstojníků Bundeswehru, včetně šéfa letectva Ingo Gerharze, byl zveřejněn šéfkou Russia Today Margaritou Simonjanovou na komunikačním kanálu Telegram.
Důvodem setkání byla pravděpodobně příprava na brífink o řízené střele Taurus pro ministra obrany Borise Pistoria. Plánovaná schůzka s německým ministrem obrany Pistoriusem měla trvat pouze 30 minut, přičemž jeden z účastníků setkání zdůraznil, že požadavek ministra na informace nebyl spojen s předjímáním nasazení Taurusu: "Nevidím za tím žádný spouštěcí moment," uvedl.
"Není to tak, že by mu kancléř řekl: 'Udělej ze sebe chytráka a raději rozhodneme se zítra'."
Diskuse se týkala ničivých účinků Taurursů
Diskuze zaznamenaná ve zvukovém souboru se točila kolem otázky, zda by rakety Taurus byly schopny zničit most postavený Ruskem na anektovaném Krymu. Kromě toho byly jako potenciální cíle diskutovány ruské muniční sklady, což vzbudilo další obavy o možné útoky.
Tématem schůzky byly i schopnosti ukrajinské armády
Další z bodů se týkal schopnosti Ukrajiny provádět ostřelování bez přímého zapojení německých ozbrojených sil. Diskuse se soustředila také na množství a dobu trvání případných příprav. Jedna ze stran navrhla minimální dobu deseti týdnů pro výcvik Ukrajinců na obsluhu Taurusu. Nicméně, zvukový záznam také odhalil, že na politické úrovni není dodávka požadovaných raket Kyjevem zelenou.
Důstojníci letectva se také zamýšleli nad možnými kroky v případě, že by Taurus byl nasazen na Ukrajině
Zmíněna byla Velká Británie, která již dodala ukrajinské armádě řízené střely Storm Shadow, a Francie, která dodala řízené střely Scalp. "Vím, jak to dělají Britové," prohlásil jeden z účastníků. "Mají také několik lidí na míst ... Francouzi ne." Britové údajně poskytovali Ukrajincům podporu i při manipulaci s Taurusem.
Scholz nechce situaci eskalovat
Německý kancléř Olaf Scholz stojí pevně na svém stanovisku, že je třeba vyhnout se eskalaci konfliktu, a to i za cenu nesouhlasu s dodávkou řízených střel Taurus na Ukrajinu.
Rakety Taurus jsou známé svou přesností a schopností zasáhnout cíle až 500 kilometrů daleko
Požadavek na dodávku těchto zbraní přišel od ukrajinské vlády v květnu 2023, s cílem zasáhnout ruské zásobovací linie na okupovaném území za frontovou linií.
Scholz již v minulosti rozhodl, že Německo dočasně nepošle rakety Taurus na Ukrajinu
Nedávno znovu potvrdil svůj postoj, odmítaje dodávku řízených střel.
"Nepodpořím žádné rozhodnutí, které by vedlo k tomu, že by se němečtí vojáci nějakým způsobem zapojili do vojenské operace v souvislosti se strašlivou válkou Ruska proti Ukrajině,
prohlásil v pátek v Mnichově. Jeho obavy se také soustředí na možnost nesprávného použití těchto zbraní, které by mohly ohrozit civilní obyvatelstvo, včetně možného dopadu na Moskvu.
Olaf Scholz potvrzuje, že chce zabránit válce mezi NATO u Ruskou federací
Scholz dále zdůraznil, že je nezbytné zabránit eskalaci konfliktu mezi Ruskem a NATO, což je cíl sdílený jak v Evropě, tak v USA. Kritika však na něj nešetřila, zejména po narážce na země, které již dodaly Ukrajině podobné zbraně.
Po odhalení skandálu s odposlechy Scholz opětovně potvrdil svůj názor, tentokrát během návštěvy Říma: "Nepošleme na Ukrajinu žádné evropské vojáky. Nechceme válku mezi Ruskem a NATO a uděláme vše pro to, abychom jí zabránili." Nicméně, jeho rozhodnutí ohledně dodávky Taurusu zůstává kontroverzní, zvláště v rámci vládní spolkové koalice.
Německé ministerstvo obrany odposlechy potvrdilo
Německé Ministerstvo obrany potvrdilo v sobotu odposlech rozhovoru vzdušných sil, avšak s nedostatkem jistoty ohledně případných změn v nahraných verzích šířených na sociálních sítích. Informace agentury dpa naznačují, že účastníci jednání využívali platformu "Webex", přičemž jeden z nich měl být ubytován v singapurském hotelu.
Nechráněné linky a nedostatečné zabezpečení
Podle aktualizace z 3. března "Bild am Sonntag" uvádí, že nebyla použita žádná chráněná linka, což vyvolává obavy z nedostatečného zabezpečení. Relace na platformě Webex byla odesílána na mobilní telefony vojáků prostřednictvím služební pevné linky Bundeswehru. Stále probíhá prověřování zabezpečení probíraných detailů.
Cílem zveřejnění nahrávek prý byla snaha o ovlivnění dodávek střel Taurus. Místopředseda výboru Bundestagu pro dohled nad zpravodajskými službami, Roderich Kiesewetter, považuje zprávy o odposlechu za autentické a varuje před ruskými praktikami špionáže a sabotáže. Kreml pravděpodobně zveřejnil rozhovor s cílem ovlivnit německé dodávky řízených střel Taurus.
Předseda parlamentního kontrolního výboru Konstantin von Notz požaduje podrobné objasnění situace. Označuje ji za velmi problematický incident a klade otázku, zda se jedná o izolovaný případ či strukturální bezpečnostní problém.
Politik pro obranu FDP Marcus Faber interpretuje zveřejněnou nahrávku jako pokus ruského prezidenta Vladimira Putina o získání vlivu v Německu a vyvolání nepokojů. Nicméně odborníci nevidí v nahrávce žádné nové nebo tajné informace.
Slabiny platformy Webex
Při používání služby Webex by bezpečnost mohla být ohrožena snadněji, než by se mohlo zdát. Namísto toho, aby byly jednotlivé telefonní linky cíleně napadeny, by stačil obecný přístup k jednomu z používaných internetových spojení. Tato situace může být zvláště problematická v případě, kdy se účastníci připojují přes soukromé přípojky, například z hotelu v Singapuru jako v případě Taurus-gespräche, nebo z domácí kanceláře.
Záhadné praktiky ruských tajných služeb
Existuje možnost, že účastník, agent, nezpozorovaně zasedl k Taurus-gespräche, aniž by to ostatní účastníci vůbec zaznamenali. Tato děsivá představa naznačuje, že ruská tajná služba možná nejen tajně naslouchala, ale oficiálně se zúčastnila. To by znamenalo, že bezpečnostní mezery byly natolik velké, že vnějšímu útočníkovi bylo možné přistoupit k systému bez jakýchkoliv podezření – podobně jako když se někdo nenápadně připojí ke stolu v kavárně, aniž by kdokoliv protestoval.
Německý ministr obrany Boris Pistorius reagoval na tento incident a zdůraznil, že technický postup špionáže ještě není plně prozkoumán
Požaduje důkladné vyšetření a slibuje, že bude prověřena obecná vhodnost služby Webex. I když software disponuje ochrannými opatřeními, je otázka, zda je při správném použití vhodný i pro tajné rozhovory.
#Německo #Rusko #NATO #Ukrajina #válka #Scholz #Pistorius #Taurus #USA #Lavrov #Bundeswehr #Kyjev
Že Německo tajně plánuje TERORISTICKÝ ÚTOK na Rusko,nad tím se nějak nepozastavujete.