OPTIMISMUS K NIČEMU?
Americký generál: Konflikt na Ukrajině nyní vstupuje do nové fáze
Bývalý americký generál Mark Hertling kritizuje příliš horlivý optimismus po znovudobytí Chersonu. Předpovídá novou dlouhotrvající válečnou fázi a uvádí historické paralely.
Bývalý americký #generál Mark #Hertling varuje před přílišným optimismem ve válce na Ukrajině
Od té doby, co se Ukrajině v polovině listopadu podařilo dobýt zpět důležité město #Cherson na jihu země, sílí euforické hlasy v politice. Mark Hertling velel 1. obrněné divizi se sídlem v Německu a v letech 2007–2009 byl velitelem 28 000členného úkolového uskupení v severním Iráku a od března 2011 do listopadu 2012 velitelem armády Spojených států v Evropě.
Hertling poznamenává, že mnoho politiků z #ukrajinské strany navrhuje chopit se tempa, jak vysvětluje na svém Twitteru:
„Mnozí navrhují, aby Ukrajina ‚udržela tempo‘ proti Rusům na severovýchodě (Donbass) a jela do Melitopolu. ve stejné době (dále na východ v Chersonské oblasti). Obojí je jistě žádoucí, ale bude to těžké.“
Donbas a zákopová #válka
Ve své komplexní analýze se Hertling nejprve dívá na severovýchod, do oblasti Donbasu. Od roku 2014 zuří na Donbasu zákopová válka. Hranice mezi lidovými republikami se stala zemí nikoho a #Rusko se snaží konflikt zmrazit. Před 24. zářím ani na jedné straně nebylo mnoho územních zisků. Rozšíření této oblasti bylo dřívějším operačním cílem Ruska, o kterém se Hertling domníval, že selhal.
Přestože v posledních měsících probíhaly zuřivé #boje a #Ukrajina v této oblasti dosáhla velkého pokroku, obě strany se vrátily do bývalé LOC („linii kontaktu“, Frontline). #Hertling uvádí historické paralely k dějinám zákopové války a srovnává poměry v pohraniční oblasti lidových republik #Doněck a #Luhansk s francouzským Verdunem v první světové válce a vysvětluje obtížnost takové války:
„‚Zákop‘ je vlastně rozšířená obranná pozice s minami, zakopanými jednotkami, předem naplánovanými dělostřeleckými a přímými palnými zbraněmi a otevřeným prostorem, který nenabízí žádné krytí. Je těžké na něj zaútočit. Jednotka může obejít, projít, podrazit nebo skrz zahrabaného nepřítele."
#Průlom v Donbasu bude těžký a bude trvat dlouho
#Hertling vysvětluje, že takzvané průlomové #operace Combined Arms se cvičí ve výcvikových střediscích americké armády. Používá se vše, co máte: průzkum, potlačování, tanky, přesné dělostřelectvo, #pěchota, ženisté a další. Průlom v zákopové válce vyžaduje kombinované zbraně, což je jeden z nejobtížnějších úkolů, jaké si lze představit:
"Průlom vyžaduje rozsáhlý výcvik, spoustu praxe, kombinaci zdrojů, které mají pouze pokročilé #armády, a také přizpůsobivé a chytré vůdce."
Hertling předpovídá, že ukrajinská #armáda bude muset svést tvrdý boj
Bude to vyžadovat přesné #dělostřelectvo, vynikající #velení a stále se rozšiřující schopnosti kombinovaných zbraní. Nejen, že je to těžký #boj, bude to také trvat. #Bitva vyčerpá ukrajinské ozbrojené #síly, ale v jeho očích bude ukrajinská armáda úspěšná, ale ne rychle.
Na jihu je hlavním problémem šířka #Dněpru
Jiný problém vidí Hertling na jihu země. Boj v Chersonské oblasti vyžaduje jiný přístup s využitím konvenčních sil (s dobrou inteligencí, solidní manévrovatelností a palebnou silou, přesným zaměřováním) a podporou pozemních sil a obrany. Na rozdíl od útoku na zakopaného, bránícího se nepřítele, jak je tomu v případě hranice s Lidovými republikami, bude tato bitva vyžadovat více manévrů, přesných úderů, speciálních operací a schopnosti překonat řeku.
Hertling také kritizuje experty, kteří se domnívají, že Ukrajina se musí v Chersonské oblasti posunout dále na #východ:
„Tito lidé by měli vzít v úvahu kromě mapy Ukrajiny i šířku Dněpru. Navíc je fakt, že většina mostů ve směru východ-západ byla zničena. Když vidíte šířku řeky a zničení mostů, uvědomíte si, jak těžké bude překonat řeku s velkým počtem vojáků.“
Srovnání s přechodem Rýna
Hertling se vrací do druhé světové války a problém srovnává s přechodem Rýna spojenci. Velkou starostí spojenců bylo dostat se přes Rýn a pokračovat v boji. Německé síly za sebou vyhodily všechny mosty, aby zabránily spojencům v postupu. Podle Hertlinga měly jednotky amerického generála Pattona to štěstí, že dobyly most poblíž Remagenu, a to nakonec znamenalo rozdíl.
Podobně komplikovaná je situace v Chersonské oblasti:
"Pokud je útok na zákopovou linii s porušením nejtěžším úkolem, pak překročení nepřátelské řeky a pokračování v útoku je druhý nejtěžší."
Ukrajina prostě nemá jinou možnost. Překročení Dněpru je klíčem k pokračování útoku na východ, směrem k Melitopolu a dále. Tato čtvrtá #fáze války bude velmi tvrdá a dlouhá. Přesto je exgenerál přesvědčen, že Ukrajina může s podporou NATO a USA uspět.
Náčelník generálního štábu navrhl mírová #jednání
Hertling není jediným americkým vojenským expertem, který varuje před přílišným optimismem. Podle #CNN řekl náčelník generálního štábu #USA Mark Milley na tiskové konferenci krátce po znovudobytí Chersonu, že ruská #armáda po téměř devíti měsících války nedosáhla žádného ze svých cílů a byla „opravdu těžce zasažena“.
"Ukrajinci měli úspěch za úspěchem," řekl Milley, zatímco Rusové pokaždé selhali. Tyto neúspěchy, říká Milley, mohou Ukrajině dokonce umožnit prosadit něco, čeho vojensky pravděpodobně nedosáhne: stažení ruských sil.
"Mohlo by existovat politické řešení, kdy by se Rusové politicky stáhli," řekl Milley.
„Chcete vyjednávat v době, kdy jste silní a váš protivník slabý. A je možné, že existuje politické řešení. Jen říkám, že existuje způsob, jak to udělat."
Z tohoto důvodu navrhl Milley rozhovory na začátku mírových jednání a nebyl v Kyjevě dobře přijat. Milley tvrdil, že nyní lze vyjednávat z pocitu síly. Podobně jako Hertling i Milley předpovídal o Ukrajinu tvrdý boj, který bude trvat dlouho. Zároveň však také dal jasně najevo, že #vítězství ruské armády směřuje k nule. Pravděpodobnější je scénář dlouhé zákopové války.
Ukrajina skončí jako chudý , zadlužený suchozemský stát se zničenou infrastrukturou a bez lidí !
No, možná bych doporučil méně koukat na mainsteam, kde se vlhké sny vydávají za skutečnost. A třeba kouknout na col. Mc Gregora, Larryho C. Johnssona, Scotta Rittera.. Mohli by vám ukázat i tu druhou stranu mince.