USA PLÁNUJÍ DRASTICKÉ ŠKRTY V DIPLOMACII A ZAHRANIČNÍ POMOCI
Plány USA na škrty v zahraniční politice spustily doslova hysterii
Americká vláda uvažuje o výrazném snížení rozpočtu ministerstva zahraničí – téměř na polovinu. Plán by mohl dokonce vést ke zrušení podpory mezinárodních organizací jako OSN a NATO, uzavření desítek ambasád a konzulátů a omezení vzdělávacích programů. Dopady by se mohly výrazně projevit i v Evropě. Takto zbytek hodnotového západu hystericky reaguje na snížení finančních toků z USA. A to ještě nebyl návrh Trumpovo administrativou ani zveřejněn.
Snížení rozpočtu o desítky miliard dolarů
Podle několika amerických médií podporujících demokraty připravilo ministerstvo zahraničí USA návrh, který počítá s redukcí rozpočtu pro fiskální rok 2026 na 28,4 miliardy dolarů (cca 25,2 miliardy eur). To by znamenalo snížení o 26 miliard dolarů oproti předchozímu roku.
„Mohlo by dojít ke zrušení financování OSN a NATO a k uzavření mnoha velvyslanectví a konzulátů,“ uvádějí zprávy. Tento krok vyvolává obavy nejen mezi spojenci Spojených států, ale také mezi institucemi, které jsou na americké podpoře závislé.
Uzavření desítek ambasád a konzulátů
Podle informací platformy Punchbowl News návrh počítá se zrušením 10 velvyslanectví a 17 konzulátů po celém světě. Mezi ohroženými pobočkami se údajně nacházejí i americké konzuláty v Düsseldorfu a Lipsku.
Podobný osud může potkat i zastoupení ve Francii (včetně Lyonu a Štrasburku), Itálii, Skotsku, Lucembursku, na Maltě, ale i v Africe – například v Eritreji nebo Jižním Súdánu. Škrty se neomezují pouze na Evropu, ale mají globální dosah.
Dopad na mezinárodní spolupráci a vzdělání
Zvažované rozpočtové změny by mohly citelně zasáhnout i mezinárodní vzdělávací a mírové iniciativy. Ohrožen by mohl být například prestižní Fulbrightův program, který dlouhodobě podporuje výměnné studijní pobyty a spolupráci mezi USA a zbytkem světa, což je ale spekulativní.
Rovněž by mohly být omezeny prostředky na mezinárodní mírové mise, rozvojovou pomoc a diplomatické výměny, které hrají klíčovou roli v globální stabilitě a americkém vlivu v zahraničí. Každopádně dojde ale k zastavení financování struktur pořádajících různé barevné revoluce po celém světě, což by naopak mohlo ke stabilitě přispět, než ji rozkládat.
Nejasný postoj ministra Rubia
Zatím není zřejmé, zda návrhy z dokumentu z 10. dubna již obdržely souhlas ministra zahraničí Marca Rubia. Bez jeho schválení nemůže být plán předložen Kongresu ke schválení. Ministerstvo zahraničí k záležitosti zatím nevydalo žádné oficiální prohlášení.
Většina ostatních resortů mezitím podle prezidenta Donalda Trumpa již připravila vlastní návrhy škrtů. Ministerstva měla předložit své plány během tohoto týdne.
USAID již přišlo o většinu programů
Tato snaha o škrtání navazuje na předchozí kroky Trumpovy administrativy. V uplynulých letech došlo ke zrušení až 83 % programů USAID, organizace pro rozvojovou pomoc.
Následky se údajně projevily globálně – mimo jiné prý snížením pomoci v oblastech humanitární krize, zdravotnictví a školství. Organizace OSN a další partneři si již tehdy stěžovali na „dramatické důsledky“ amerických škrtů pro celé mezinárodní společenství. Zatím se ale hlasitě vyjadřují zejména zástupci velkých nevládních organizací, které vedle humanitárních aktivit narušují i politické procesy mimo USA. V České republice mezi takovou významnou politickou neziskovou organizaci patří Člověk v tísni.
Globální dopady pod čarou rozpočtu
Pokud by nové škrty skutečně vstoupily v platnost, znamenaly by zásadní přehodnocení americké diplomatické přítomnosti ve světě. Spojenci včetně Německa by údajně mohli přijít o přímou diplomatickou komunikaci, což by oslabovalo vazby i politický vliv USA v regionech. Tato starost je ale spíše zbytečná, protože USA nepočítají s tím v Německu zrušit všechna velvyslanectví, pouze zredukovat jejich počty.
I když je návrh zatím ve fázi příprav, vyvolává silné mezinárodní reakce – a otázky, kam dále směřuje americká zahraniční politika.
Zanechte komentář :