ZÁKON O SEBEURČENÍ MĚNÍ PRAVIDLA GENDEROVÉ IDENTIFIKACE V NĚMECKU
Nová pravidla usnadňují změnu pohlaví, přináší však i kontroverzi
V pátek vstoupil v platnost tzv. zákon o sebeurčení, který umožňuje nejen lidem, kteří se identifikují jako transsexuálové, intersexuálové nebo nebinární osoby, ale každému, kdo se pro změnu rozhodne, volně si určit a měnit svou pohlavní identitu v úředních dokumentech. Od 1. listopadu si tak děti a plnoletí mohou volit nejen zápis pohlaví, ale i své jméno, bez nutnosti podstoupit jakýkoli psychiatrický posudek nebo soudní řízení. Novinka se týká především těch, kteří chtějí svou genderovou identitu změnit administrativně, a usnadňuje celý proces, jelikož ruší dříve povinné odborné zprávy a soudní jednání.
Úředně měnit pohlaví si mohou i nezletilé děti
Zákon upravuje i postup pro nezletilé. Děti mladší 14 let potřebují pro změnu souhlas rodičů a osobní návštěvu na matrice. Mladiství od 14 do 18 let pak mohou žádost podat sami, ale vyžaduje se souhlas osob, které je mají v péči. Pokud tento souhlas chybí, lze jej získat rozhodnutím rodinného soudu. Nová pravidla rovněž umožňují změnu jména pro snadnější přizpůsobení genderové identitě.
Politické neziskové organizace mají radost
Podle Kalleho Hümpfnera, zástupce politického Spolkového svazu pro trans*, který dlouhodobě prosazuje práva trans osob, představuje zákon zásadní zjednodušení procesu sebeurčení. Hümpfner vítá fakt, že nová pravidla budou dostupná širšímu okruhu lidí bez značných finančních výdajů a komplikací. „Díky novým opatřením bude sebeurčování mnohem dostupnější a méně nákladné,“ poznamenal Hümpfner s nadějí, že změny přinesou pozitivní dopad na životy LGBTQI* osob napříč Německem.
V Berlíně, kde žije početná LGBTQI* komunita, podle mediálních zpráv již o změnu údajů požádalo zhruba 1 200 osob, což odráží vysoký zájem o novou legislativu. Podobný zájem se očekává i v dalších velkých německých městech, kde jsou témata rovnoprávnosti a inkluze tradičně silná. Oslavnými slovy nešetří ani mainstreamová a veřejnoprávní německá média, která genderové, LGBT a feministické politické neziskové organizace v jejich boji aktivně podporují, jako například Deutsche Welle.
Politická podpora a opozice: Boj o podobu německé společnosti
Zákon o sebeurčení je jedním z klíčových projektů trojkoalice SPD, FDP a Zelených, která se zavázala v koaliční smlouvě prosazovat reformy v oblasti sociální politiky a genderové identity. Zákon prošel hlasováním v Bundestagu i přes značný odpor opozice, zejména z řad CDU/CSU a AfD. Návrh zákona byl předložen v roce 2024 a nakonec přijat v dubnu téhož roku. Přestože se koaliční strany od počátku stavěly na podporu těchto změn, opozice varovala před možnými sociálními dopady. Strana AfD, která je dlouhodobě kritická vůči genderové politice, otevřeně vyjádřila svůj nesouhlas s novou legislativou.
Kritika ze strany AfD: Ochrana žen a dětí v ohrožení
Podle Martina Reichardta, mluvčího pro rodinnou politiku parlamentní skupiny AfD ve Spolkovém sněmu, nový zákon představuje „nebezpečí pro ženy a děti“. Tvrdí, že „od nynějška mohou muži, kteří se cítí být ženami, nerušeně vstupovat do bezpečných ženských prostor“. Reichardt považuje legislativu za součást „genderového šílenství“, které prosazuje současná vláda, a tvrdí, že se jedná o „sociální reorganizaci“, která podle něj ohrožuje biologická fakta a svobodu projevu. „Se vstupem zákona o sebeurčení v platnost se ideologické genderové šílenství vlády semaforů stává realitou pro všechny lidi v Německu,“ uvedl Reichardt.
Kritiku AfD podporuje i upozornění na zavedený „zákaz zveřejňování“, který se vztahuje na situace, kdy někdo odmítne uznat změnu pohlaví u osoby, která změnu podstoupila. Reichardt tvrdí, že „každému, kdo nazve muže, který se cítí být ženou, 'mužem', hrozí pokuta až 10 000 eur“. To považuje za nepřípustné omezení svobody slova, které podle něj kriminalizuje pravdu.
Genderová politika a práva žen podle AfD
Reichardt kritizuje rovněž dopady zákona na ženy, zejména v oblasti sportu a pracovního trhu. Podle něj se tím otevírají dveře, aby muži soutěžili v ženských disciplínách a dokonce zaujímali místa, která byla dosud rezervována ženám díky kvótám. Reichardt připomněl, že „muži již soutěží v ženském sportu, muži se dostali do Spolkového sněmu prostřednictvím ženských kvót,“ a dodal, že jeho strana vždy varovala před možnými následky těchto změn. AfD se staví za zrušení zákona o sebeurčení a tvrdí, že hájí práva žen, která podle ní současná vláda zanedbává.
„Vláda, ministr pro rodinu, který upřednostňuje práva malé menšiny před právy a ochranou žen a dívek, do tohoto úřadu nepatří,“ tvrdí Reichardt, který je přesvědčen, že „ženy a děti musí být chráněny, protože jsou to právě ony, kdo nejvíce trpí důsledky této ideologické úchylky“. AfD se tak prezentuje jako ochránce tradičních hodnot a záruka práv žen, zatímco vládní koalici obviňuje z ignorování potřeb většiny populace na úkor práv menšin.
Nová pravidla v oblasti genderové identity jsou realitou
Nový zákon o sebeurčení tak přináší zcela nové možnosti pro ty, kteří si přejí změnit svou genderovou identitu, ale zároveň otevírá diskusi o hranicích mezi právy menšin a ochranou práv žen a dětí. Reformy v oblasti genderové identity budou pravděpodobně i nadále tématem polarizujících diskusí v německé společnosti. AfD se svým důrazem na ochranu žen a dětí, ale i na práva lidí svobodně vyjadřovat své názory, stojí v čele opozice proti těmto změnám a bude nadále prosazovat zrušení tohoto zákona.
#geopolitan #zpravy #zpravyzdomova #zpravyzezahranici #necenzurovanezpravy #zahranicni #zdenekchytra #nemecko #zakonosebeurceni #genderovaidentita #zmenapohlavi #pravazen #afd #hormonalnilecba #blokatorypuberty #tradicnirodina #zachranmedeti
Zanechte komentář :