FRANCIE NA POKRAJI POLITICKÉ KRIZE: HLASOVÁNÍ O NEDŮVĚŘE MŮŽE PŘINÉST ZMĚNY
Národní shromáždění rozhodne o osudu vlády premiéra Michela Barniera
Francie se ocitá na pokraji politické krize. Ve středu Národní shromáždění rozhodne o osudu vlády premiéra Michela Barniera. Pokud návrh na vyslovení nedůvěry projde, jeho kabinet se zapíše do historie jako nejkratší ve francouzských moderních dějinách. Zároveň to odstartuje bezprecedentní období politické nestability, během něhož bude prezident Emmanuel Macron hledat nového premiéra.
Tři politické bloky, žádná většina
Francouzská politická scéna je po parlamentních volbách v létě 2023 rozdrobená. Národní shromáždění je rozděleno mezi tři hlavní bloky: levicovou Novou lidovou frontu, Macronovu centristickou alianci a krajně pravicové Národní sjednocení. Žádná z těchto skupin nedosáhla nadpoloviční většiny, což znemožňuje hladké vládnutí.
Premiér Barnier, jehož vláda byla složena z konzervativců a centristů, čelí opozici ze všech stran. Vůdkyně francouzské pravice Marine Le Penová oznámila, že její strana podpoří hlasování o nedůvěře. „Ignoruje naše požadavky,“ kritizovala Barniera. Levicová koalice zase vládu obviňuje z úsporných opatření a nedostatku dialogu.
Možný pád vlády
K přijetí návrhu na vyslovení nedůvěry je zapotřebí 288 hlasů z 574 poslanců. Levicová a pravicová opozice má dohromady více než 330 zákonodárců, což zvyšuje pravděpodobnost úspěchu. Pokud Barnierova vláda padne, stane se prvním kabinetem, který byl sesazen hlasováním o nedůvěře za více než šedesát let.
Macron bude muset dočasně pověřit Barnierův kabinet vedením běžné agendy, dokud nebude jmenován nový premiér. Národní shromáždění zůstane roztříštěné, protože podle ústavy se nové parlamentní volby nemohou konat dříve než po roce.
Hrozba rozpočtového vakua
Francii nehrozí paralýza vlády jako ve Spojených státech, ale nestabilita by mohla výrazně ovlivnit ekonomiku. Odstupující vláda by mohla pouze udržovat současné výdajové plány, čímž by se pozastavilo například plánované zvyšování daní nebo nové investice.
Mezi nejdůležitější zmrazené výdaje by patřil dodatečný rozpočet 3,3 miliardy eur pro armádu, který měl být použit na podporu Ukrajiny. Bez funkční vlády by tyto prostředky nebylo možné uvolnit.
Trhy jsou v napětí
Premiér Barnier varoval před „velkou bouří a velmi vážnými turbulencemi na finančních trzích“. Francie je pod tlakem Evropské unie kvůli svému rostoucímu dluhu, který letos dosáhne 6 % HDP. Bez rychlé reformy hrozí jeho nárůst na 7 % příští rok.
Politická nejistota by mohla zvýšit úrokové sazby Francie, což by situaci ještě zhoršilo. „Bez stabilní vlády nebudeme schopni realizovat žádné zásadní reformy,“ uvedl Barnier.
Co bude dál?
Pokud vláda padne, Macron bude čelit výzvě jmenovat premiéra, který by dokázal získat důvěru v rozděleném parlamentu. Levicová koalice požaduje vytvoření levicového kabinetu, což Macron pravděpodobně odmítne. Na druhé straně někteří poslanci vyzývají prezidenta k rezignaci, což Macron již dříve vyloučil.
Francie vstupuje do kritického období, kdy její politická a ekonomická stabilita visí na vlásku. Rozhodnutí parlamentu ve středu bude mít zásadní dopad na budoucí vývoj země i její postavení v Evropské unii.
#Geopolitan #zpravy #zpravyzdomova #zpravyzezahranici #necenzurovanezpravy #zahranicni #ZdenekChytra #Francie #vlada #Barnier #Macron #parlament #neduvera #politickakrize
Zanechte komentář :