NĚMCI JSOU VÝRAZNÝM ZVÝŠENÍM DANĚ Z NEMOVITOSTI A ŽIVNOSTENSKÉ DANĚ V ŠOKU
Místní úřady zvyšují sazby před chystanou reformou, DIHK varuje před dopady na podniky
V roce před reformou daně z nemovitostí přistoupilo 160 obcí v Německu k výraznému zvýšení sazeb daně z nemovitostí typu B, které se týkají zastavěných i nezastavěných pozemků. Podle Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) snížily sazby pouze tři obce. „Jedná se o největší nárůst průměrné míry ocenění za posledních deset let,“ uvedl generální ředitel DIHK Martin Wansleben, jehož prohlášení cituje deník Welt am Sonntag. Průměrná vážená míra ocenění se letos zvýšila na 568 %, což je o 14 bodů více než v roce 2023.
Příprava na reformu a obavy z vyššího zatížení podniků
Reforma daně z nemovitostí má začít platit od roku 2025, což přimělo mnoho obcí zvýšit sazby již letos, aby pokryly rostoucí výdaje. Helmut Dedy, výkonný ředitel Svazu německých měst, zdůrazňuje, že kvůli „výrazně rostoucím sociálním a personálním výdajům a jen mírnému růstu daňových příjmů nemají místní úřady často jinou možnost“. Zároveň se však objevují obavy, že zvýšená daňová zátěž by mohla ohrozit podniky v regionu, jak informuje německý deník Die Welt.
Zvýšení živnostenské daně ve více než stovce měst
Kromě daně z nemovitostí přistoupily německé obce i ke zvýšení živnostenské daně, která je klíčovým příjmem pro místní úřady. Vážená průměrná sazba živnostenské daně vzrostla ze 435 % na 437 %, což je poprvé za posledních pět let, kdy se tato sazba zvýšila. Počet obcí, které zvedly tuto daň, se oproti předchozímu roku zdvojnásobil z 51 na 105. „Reflex dalšího zvyšování daní je z pohledu obcí vzhledem k nekontrolované dynamice výdajů pochopitelný, ale má fatální důsledky ve střednědobém a ještě více v dlouhodobém horizontu,“ varoval generální ředitel DIHK Wansleben.
Dopady na konkurenceschopnost podniků
DIHK upozorňuje, že zvyšování daní může mít negativní důsledky na konkurenceschopnost německých podniků a investiční aktivitu. Martin Wansleben varuje, že další zvyšování daňové zátěže pro podniky „by zhoršilo jejich konkurenceschopnost“, což by oslabilo ekonomickou sílu regionů. Tento tlak na místní podniky by mohl vést k omezení investic, které jsou pro regiony klíčové.
Obce obhajují zvýšení daní kvůli narůstajícím výdajům
Představitelé obcí a měst zvyšování sazeb obhajují. „Tváří v tvář výrazně rostoucím sociálním a personálním výdajům a jen mírnému růstu daňových příjmů nemají místní úřady často jinou možnost,“ prohlásil Helmut Dedy. André Berghegger ze Svazu německých měst a obcí se rovněž pro německou zpravodajskou televizi n-tv vyjádřil, že „vzhledem k pokračující explozi výdajů nelze vyloučit zvýšení obecních daní“ i v následujících letech.
Dopady na vlastníky nemovitostí a očekávání oznámení nových sazeb
Zvyšování daně z nemovitostí vyvolává v mnoha městech nesouhlas vlastníků nemovitostí. Mnoho obyvatel Berlína a dalších velkých měst očekává, že daň se může až několikanásobně zvýšit. Kvůli novému přepočítávání daně, které bylo nutné po rozsudku Spolkového ústavního soudu z roku 2018, se nové sazby teprve stanovují a majitelé nemovitostí obdrží oznámení o změnách až začátkem roku 2025.
#geopolitan #zpravy #zpravyzdomova #zpravyzezahranici #necenzurovanezpravy #zahranicni #zdenekchytra #nemecko #danznemovitosti #zvysenidani #dihk #obce #konkurenceschopnost #zivnostenskadan
Zanechte komentář :