NATO A BUNDESWEHR VOLAJÍ PO PŘÍPRAVÁCH NA VÁLEČNÉ HOSPODÁŘSTVÍ
Jak Evropa mění své ekonomiky kvůli hrozbám a geopolitickým tlakům
NATO a Bundeswehr otevřeně vyzývají evropské státy a podniky k přizpůsobení svých ekonomik válečnému scénáři. Podle zpráv a prohlášení vojenských představitelů má Evropa čelit novým geopolitickým výzvám, včetně závislosti na Rusku a Číně, které by mohly využít svou ekonomickou moc k nátlaku. Německo se má stát ústředním bodem dodávek a logistiky pro jednotky NATO postupující na východ.
NATO apeluje na evropské firmy
V projevu na akci think tanku European Policy Centre v Bruselu nizozemský admirál Rob Bauer, předseda vojenského výboru NATO, vyzval evropské podniky, aby se připravily na válečný scénář. „Pokud se nám podaří zajistit, aby všechny klíčové služby a zboží mohly být dodány bez ohledu na cokoli, pak je to klíčová součást našeho odstrašení,“ zdůraznil Bauer.
Bauer apeloval na podniky, aby upravily své výrobní a distribuční linky tak, aby byly méně závislé na Rusku a Číně. „Podniky musí být připraveny na válečný scénář a podle toho upravit své výrobní a distribuční linky. Protože zatímco bitvy možná vyhrává armáda, války vyhrávají ekonomiky,“ prohlásil Bauer.
Závislost na Číně a Rusku jako údajná slabina Západu
Bauer upozornil na závažnou závislost Evropy na dodávkách z Číny, která zajišťuje 60 % světových materiálů vzácných zemin a zpracovává 90 % těchto surovin. Tato závislost se týká i farmaceutických složek, například chemických látek pro sedativa a antibiotika. „Jsme naivní, pokud si myslíme, že komunistická strana tuto moc nikdy nevyužije,“ dodal admirál.
Podobně se Bauer vyjádřil i k Rusku. Poukázal na závislost Evropy na ruském plynu prostřednictvím Gazpromu, který byl podle něj spíše dohodou s prezidentem Vladimirem Putinem než s Gazpromem samotným.
Německo jako logistické centrum NATO
V rámci "operačního plánu Německa" Bundeswehr připravuje německé podniky na možné vojenské a hospodářské eskalace. Německo má sehrát klíčovou roli jako logistické centrum NATO, kde by byly zajišťovány dodávky zbraní, materiálu a zásob pro jednotky směřující na východ.
Podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung by v případě rozšíření války Německo zajišťovalo logistickou podporu jednotkám NATO z celé Evropy. Tato strategická pozice podtrhuje důležitost připravenosti německých podniků na válečný scénář.
Sabotáže a strategická bezpečnost
Admirál Bauer varoval před rostoucím počtem sabotážních akcí v Evropě, zejména v oblasti energetiky. „Mysleli jsme si, že máme dohodu s Gazpromem, ale ve skutečnosti jsme měli dohodu s panem Putinem,“ uvedl. Stejně tak varoval před závislostí na čínské infrastruktuře a výrobcích, což považuje za strategickou slabinu Západu.
Strategická rozhodnutí podniků
Bauer vyzval evropské a americké firmy, aby si uvědomily, že jejich obchodní rozhodnutí mají dalekosáhlé strategické důsledky. „Vedoucí představitelé podniků v Evropě a Americe si musí uvědomit, že obchodní rozhodnutí, která činí, mají strategické důsledky pro bezpečnost jejich země,“ zdůraznil admirál NATO.
Ekonomická síla jako klíč k vítězství
„Zatímco bitvy možná vyhrává armáda, války vyhrávají ekonomiky,“ prohlásil Bauer. Podle jeho slov je klíčové, aby Evropa přestala být závislá na nepřátelských zemích a soustředila se na soběstačnost a strategickou připravenost.
V případě rozšíření války by se Německo stalo centrem pro jednotky NATO z celé Evropy, které by odtud musely postupovat na východ a byly by vybaveny zbraněmi, materiálem a zásobami.
#Geopolitan #zpravy #zpravyzdomova #zpravyzezahranici #necenzurovanezpravy #zahranicni #ZdenekChytra #NATO #Bundeswehr #valecnehospodarstvi #Nemecko #RobBauer #logistika #zavislost #Ukrajina #Rusko #Cina
Zanechte komentář :