ZPRÁVA WIKILEAKS: VLIV NA 4291 MÉDIÍ SE 778 MILIONY DIVÁKŮ PO CELÉM SVĚTĚ
Vliv USAID financovaný půl miliardou amerických dolarů na média
USAID věnovala téměř půl miliardy amerických dolarů na síť nevládních organizací, která ovlivnila tisíce médií po celém světě a vyškolila více než 9 000 novinářů. Americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) financovala i projekty a média v České republice. Například v roce 2022 USAID oznámila program pro střední Evropu, jehož cílem bylo podporovat místní partnery včetně České republiky. Tento program se zaměřoval na posílení vlivu politických neziskových organizací a progresivistických médií.
Odhalení vlivu USAID na světová média
Donald Trump a Elon Musk udělali dobře, když radikálně omezili USAID. Šokující je zejména to, jak USAID využívala sítě nevládních organizací k ovlivňování mediálního zpravodajství po celém světě.
Jak informoval server "WikiLeaks", Agentura Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) poskytla téměř půl miliardy amerických dolarů (přesněji 472,6 milionu dolarů) na financování tajné nevládní organizace financované vládou USA s názvem "Internews Network" (IN).
Obrovský dosah a síť mediálního vlivu USAID
Tato nevládní organizace spolupracovala se 4 291 médii, která za jeden rok vyprodukovala 4 799 hodin pořadů a oslovila až 778 milionů lidí. V rámci této sítě IN bylo vyškoleno více než 9 000 novinářů (údaje z roku 2023), jak informují extra24.at a RSF / Reportéři bez hranic. Síť IN údajně také podporovala iniciativy zaměřené na cenzuru sociálních médií.
Podle WikiLeaks má tato operace údajně kanceláře a ústředí ve více než 30 zemích, včetně hlavních kanceláří v USA, Londýně, Paříži a regionálních ústředí v Kyjevě, Bangkoku a Nairobi. V čele stojí Jeanne Bourgaultová, která si ročně vyplácí 451 000 amerických dolarů. Bourgaultová pracovala počátkem 90. let na americkém velvyslanectví v Moskvě, kde měla na starosti rozpočet ve výši 250 milionů dolarů, a v kritických obdobích se angažovala i v dalších povstáních či konfliktech, než oficiálně přešla ze šestiletého působení v USAID do IN.
Zatajování důležitých informací
Bourgaultové životopis IN a životopisy dalších klíčových zaměstnanců a členů představenstva byly nedávno z webových stránek odstraněny, ale zůstávají přístupné na archivu.org, jak upozornil server WikiLeaks.
Záznamy ukazují, že správní radě spolupředsedají stoupenci demokratů Richard J. Kessler a Simone Otus Coxe, manželka miliardáře společnosti NVIDIA Trenche Coxe, oba významní dárci Demokratické strany. V roce 2023 založil Bourgault s podporou Hillary Clintonové fond IN ve výši 10 milionů dolarů v rámci Clinton Global Initiative (CGI). Stránka IN s fotografií Bourgaulta v CGI byla rovněž smazána.
Nezávislost nebo politická agenda?
IN má údajně nejméně šest dceřiných společností pod nezávislými názvy, uvádí WikiLeaks, včetně jedné se sídlem na Kajmanských ostrovech. Od roku 2008, kdy byla zavedena elektronická evidence, prý více než 95 % rozpočtu IN poskytuje vláda USA.
Mezi projekty, které sponzorovala agentura USAID, je i OCCRP, tedy sdružení novinářů v několika desítkách zemí, které má za deklarovaný cíl boj proti korupci a organizovanému zločinu. Jeho zakladatel se v dokumentu o organizaci chlubí, že díky jejich práci padlo pět až šest vlád. Zároveň přiznává, že podstatná část peněz přichází z USA a že cíle OCCRP jsou v souladu se zájmy americké zahraniční politiky.
OCCRP a jeho role v mediálním prostoru
Zkratka OCCRP není příliš známá. Znamená Organized Crime and Corruption Reporting Project, tedy projekt zaměřený na rozkrývání korupce a organizovaného zločinu. Byl založen v roce 2006 Drewem Sullivanem, své články publikuje v angličtině a v ruštině a spolupracuje údajně s více než padesáti nezávislými médii na šesti kontinentech. V roce 2022 byla v Rusku organizace označena jako „nežádoucí“. Mezi známější kauzy, na jejichž odhalení se OCCRP podílela, jsou např. Panama Papers nebo kauza Magnitskij.
Politické a mediální propojení
Mike Henning z USAID v dokumentu vysvětloval, že organizace dává peníze těm, u kterých se jí líbí, co dělá, a chce, aby v tom pokračovali. Něco jiného je smlouva o spolupráci, tam už je více podmínek, ale je to v podstatě také dar, aby pokračovali v činnosti.
Šéf neziskové organizace ProPublica Stephen Engelberg k tomu v dokumentu podotkl, že rozhodovat o vedoucích pracovnících je silná páka. "Jak v novinářském byznysu víme, co se děje, záleží na tom, kdo to dělá. Kdo je editor, kdo je reportér, kdo vede. Preference té osoby utváří mediální pokrytí."
Vliv na novinářské pokrytí a financování
Zakladatelka Centra pro investigativní žurnalistiku na Balkáně Leila Bičakčić pak v dokumentu řekla, že pokud vás platí americká vláda, tak jsou témata, kterým se prostě nebudete věnovat, protože americká vláda má své zájmy a ty jsou nadřazené.
Mezi příjemci amerických peněz je i známý Ústav nezávislé žurnalistiky Ondřeje Neumanna a Lenky Černé, kterým se ve svých reportážích zašťiťuje Česká televize. Ten se dostal do povědomí lidí ve spojení s projektem Hlídací pes, který společně právě s ČT mediálně napadl novináře Luboše Xavera Veselého. Ústav nezávislé žurnalistiky obdržel v letech 2022 a 2024 po 100 000 dolarech.
Politické neziskové organizace v České republice
Jedním z příjemců peněz byla i nadace Bakala Foundation multimiliardáře Zdeňka Bakaly, který figuruje v kauze bytů OKD a jehož jméno vystříhla z jednoho proslovu prezidenta Miloše Zemana Česká televize. Zeman tehdy označil Bakalu a další za hospodářské kriminálníky. Nadace obdržela v roce 2021 56 931 dolarů, v roce 2022 24 572 dolarů, v roce 2023 100 500 dolarů a v minulém roce 50 000 dolarů. Z amerických peněz tak nadace vychovávající nové novináře obdržela zhruba 5 500 000 Kč.
Mezi výraznou politickou neziskovou organizaci s obřími příjmy patří CEELI Institute, jejímž členy jsou neziskové organizace jako Agora Central Europe, Amnesty International, Arnika, Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), Centrum pro komunitní práci (CpKP), Češi Tibet podporují, Člověk v tísni, Gulag.cz, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, Integria, Občanské Bělorusko, Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE, Transitions, Transparency International ČR. Mezi lety 2017 až do letošního roku obdržela politická nezisková organizace CEELI Institute sdružující další organizace celkem 6 034 998 dolarů, což je v přepočtu něco kolem 145 milionů korun.
Mezi příjemci nechybí ani LGBT neziskové politické organizace
V roce 2024 obdržela politická nezisková LGBT organizace Prague Pride 22 992 dolarů, zhruba něco málo přes půl milionu korun a ve stejném období obdržela i další LGBT nezisková organizace STUD 5 488 dolarů, tedy zhruba 130 000 Kč.
Zanechte komentář :