GLOBALIZMUS KONČÍ
Světové ekonomické fórum je kvůli konci globalizace v krizovém režimu
Světové elity z byznysu a politiky se znovu setkávají ve švýcarském Davosu. Tam vládne kvůli procesu deglobalizace velice napjatá nálada. Myšlenka jedné světové vlády se Světovému ekonomickému fóru nyní vzdaluje.
#Nálada v Davosu je velice napjatá
Atmosféra na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu ještě nikdy nebyla tak napjatá. I pořad veřejnoprávní německé televize #ARD „Tagesschau“ mluví o „kroupovité náladě (verhagelter Stimmung)“, protože dnešním světem otřásají uměle vyvolané #krize. Především jeden proces dělá problémy elitám z politiky a byznysu: #globalizace je u konce. Začíná proces deglobalizace. Larry Fink z #BlackRock to takto vyjádřil již před rokem.
#Rusko se summitu Světového ekonomického fóra neúčastní
A tentokrát již #WEF došlo, jak je svět roztříštěný. Rusko se Světového ekonomického fóra neúčastní a je izolováno. Proto by měl pronést projev ukrajinský prezident Zelenskyj. #Čína a #USA jsou rozděleny více než kdy jindy. #Japonsko a Čína také. Indie a Japonsko jsou proti Číně.
Lidé v Davosu nyní mluví o „roztříštěném světě“. Výkonný ředitel WEF Alois Zwinggi v současnosti vidí ve světě „multidimenzionální nebezpečné prostředí“. V den geopolitického rozdělení přichází inflace, energetická krize, dluhová krize a růstová krize, jak píše německý deník Die Welt
#Globalizace jak ji známe skončila
Pro Klause Schwaba se naděje na jednu světovou vládu zmenšují. V Davosu je sice demonstrována jednota, ale v zákulisí vřou protiklady.
Moritz Koch uvedl z Davosu pro německý deník „Handelsblatt“ :
Hlavní otázkou bude, jak se globální korporace a politici dokážou přizpůsobit nové éře, v níž se ekonomika bude muset podřídit politickým bezpečnostním úvahám.
Mezitím je význam a relevance WEF stále více zpochybňována. Sociolog Michael Hartmann z Technické univerzity v Darmstadtu pro německý veřejnoprávní rozhlas Radio Eins, RBB vysvětluje:
Davos byl vždy velkou masou zastánců globalizace. A se svými prognózami, že globalizace bude prospěšná všem, že přinese blahobyt všem na světě, alespoň povrchně, měli dlouhou dobu pravdu. [...] A globalizace, jak ji známe, podle mého názoru skončila. [...] V podstatě je to vždy o tom, že velké firmy a vrcholní politici diskutovali a zastupovali zájmy svých států a určitých velkých kruhů v těchto státech a firmách. Nikdy to nebylo o ničem jiném.
Zanechte komentář :